Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή Grundig Serie ST 3020 Super Color A 6700

    Καλησπέρα σας.. Έχοντας μια από τις πολύ παλιές τηλεοράσεις μου στην άκρη, παρουσιάζω ακόμη ένα μοντέλο της Grundig, το οποίο έχει το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας, προτού ξεκινήσω να ψάχνω. Εδώ και μερικά χρόνια πατόντας το διακόπτη on/off ανάβει η οθόνη που δείχνει το κανάλι... 1,2,3.. κλπ. Με λίγο χτύπημα επανέρχεται σε λειτουργία για λίγο. σκέφτομαι μήπως κάτι δεν κάνει επαφή στον μετασχηματιστή υψηλής, αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Το πρόβλημα αυτό το είχα δύο ή τρεις φορές στο παρελθόν, από ψυχρές κολλήσεις κοντά στον μετασχηματιστή υψηλής... Έτσι όπως κοιτάω κοντά στον υψηλής τάσεως, βλέπω κανα δυο τσουρουφλισμένους πυκνωτές και μάλιστα στον έναν δεν μπορώ να εντοπίσω τα χαρακτηριστικά του... Θα κοιτάξω και στην κάθοδο της οθόνης στην πλακέτα της οθόνης αν η φίσσα κάνει καλή επαφή και άν εκεί έχουμε καμμία ψυχρή κόλληση. Επειδή η τηλεόραση είναι σχετικά παλιά και επειδή δεν έχω πρόχειρο το service diagram της συσκευής, θα ήθελα κάποιον εάν γνωρίζει να με κατευθύνει.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Δες πισω στο αυτοκόλλητο έχει έναν κωδικό που ξεκινάει με CUC πχ CUC 220. Αυτός είναι κωδικός του σασί. Μετά θα ψάξεις για το σασι
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες πισω στο αυτοκόλλητο έχει έναν κωδικό που ξεκινάει με CUC πχ CUC 220. Αυτός είναι κωδικός του σασί. Μετά θα ψάξεις για το σασι
    Ευχαριστώ πολύ... θα το ψάξω μιας και θα τη χρειαστώ... ξέθαψα ένα video 2000 της grundig με σύνδεση 5pin DIN και rf και στη συγκεκριμένη τηλεόραση λειτουργεί κανονικότατα με DIN. Με την ευκαιρία θα κάνω μια "συντήρηση" την οθόνη με το CRT Monitor Tester που έχω στη διάθεσή μου.. xl_1998_0-84558900-1461342167.jpg

  4. #4

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ... θα το ψάξω μιας και θα τη χρειαστώ... ξέθαψα ένα video 2000 της grundig με σύνδεση 5pin DIN και rf και στη συγκεκριμένη τηλεόραση λειτουργεί κανονικότατα με DIN. Με την ευκαιρία θα κάνω μια "συντήρηση" την οθόνη με το CRT Monitor Tester που έχω στη διάθεσή μου.. xl_1998_0-84558900-1461342167.jpg
    ποσα χρονια εχω να δω μουτερ...τι μου θυμισες βρε φιλε τωρα,,τον ΧΑΜΑΚΟ με τα πυροβολα

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pipilas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apavlidis (30-10-16)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipilas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσα χρονια εχω να δω μουτερ...τι μου θυμισες βρε φιλε τωρα,,τον ΧΑΜΑΚΟ με τα πυροβολα
    Άσε και παρακαλάω να μη χαλάσει γιατί πλέον θεωρείται συλλεκτικό. Που να βρεις τέτοια μηχανήματα. Αυτό νομίζω είναι του 1990-92 περίπου και είναι συμβατό με τις οθόνες από A34 (15 ιντσών) μέχρι A66 (27 ιντσών). Μας έφερναν όταν ήμουν πιτσιρίκι 5 και 6 χρονών, κάτι τηλεοράσεις telefunken του '80 και '81 και χαιρόμουν όταν ο δείκτης σε κάθε χρώμα πήγαινε πάνω από 0,5 mA, γιατί όλες τότε οι οθόνες από τις περισσότερες τηλεοράσεις, ήταν είτε βραχυκυλωμένες είτε πεσμένες πάρα πολύ. Και από τέτοιες τηλεοράσεις, είχαμε μαζέψει τόσα σασί και πλακέτες και είχαμε πάρα πολλά ανταλλακτικά... Κυρίως από τηλεοράσεις Grundig. Αυτό το μούτερ, μου είχαν ζητήσει αρκετοί τεχνικοί για πώληση, αλλά το κρατάω.

  7. #6
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.. Έχοντας μια από τις πολύ παλιές τηλεοράσεις μου στην άκρη, παρουσιάζω ακόμη ένα μοντέλο της Grundig, το οποίο έχει το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας, προτού ξεκινήσω να ψάχνω. Εδώ και μερικά χρόνια πατόντας το διακόπτη on/off ανάβει η οθόνη που δείχνει το κανάλι... 1,2,3.. κλπ. Με λίγο χτύπημα επανέρχεται σε λειτουργία για λίγο. σκέφτομαι μήπως κάτι δεν κάνει επαφή στον μετασχηματιστή υψηλής, αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Το πρόβλημα αυτό το είχα δύο ή τρεις φορές στο παρελθόν, από ψυχρές κολλήσεις κοντά στον μετασχηματιστή υψηλής... Έτσι όπως κοιτάω κοντά στον υψηλής τάσεως, βλέπω κανα δυο τσουρουφλισμένους πυκνωτές και μάλιστα στον έναν δεν μπορώ να εντοπίσω τα χαρακτηριστικά του... Θα κοιτάξω και στην κάθοδο της οθόνης στην πλακέτα της οθόνης αν η φίσσα κάνει καλή επαφή και άν εκεί έχουμε καμμία ψυχρή κόλληση. Επειδή η τηλεόραση είναι σχετικά παλιά και επειδή δεν έχω πρόχειρο το service diagram της συσκευής, θα ήθελα κάποιον εάν γνωρίζει να με κατευθύνει.
    Ακόμη, η τηλεόραση αυτή αν καταφέρω και την έσω σε λειτουργία, μετά από λίγη ώρα σβήνει η οθόνη και χάνεται ο ήχος ενώ το μονιτορ πάνω δεξιά που δείχνει τα κανάλια και λειτουργεί και χειροκίνητα μπορείς να αλλάξεις τα νούμερα... Μου φαίνεται για καμμία ψυχρή κόλληση τελικα

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] Siemens serie IQ (E-Nr. SF25260/05) user manual GR
    από jim clarinetist στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-15, 19:15
  2. [Τηλεόραση] IDEAL COLOR 1720 HS PS
    από digitalsat στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-14, 15:00
  3. [HiFi] Service Ενισχυτη NAD 3020 B
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 00:57
  4. [Παιχνιδομηχανή] Gameboy Color επισκευη
    από gazp στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-13, 12:39
  5. Grundig T 56-140 CUC 71KT Super Color
    από QED στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-08, 23:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας