Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: yamaha

  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή yamaha

    ενισχυτης yamaha DSP AX-2 δεν ξεκιναει. συγκεκριμενα πατωντας το power buton ανοιγει για ενα δυο δευτερα και κλεινει.στο μενου διαγνωσης βγαζει μυνημα οτι εχει βλαβη η PSU .εχω ελεγξει τασεις γυρω γυρω στα εξαρτηματα και εχω παντου τις τασεις που λεει το σχηματικο.τους πυκνωτες γυρω απο την τροφοδοσια τους εβγαλα και τους μετρησα.αλλο απο ελαφρα πτωση στην χωρητικοτητα λογικο δηλαδη για τα χρονια δεν εχουν προβλημα. προληπτικα αλαξα εξει μικρους γυρω απο τους regulators.τι αλλο μπορει να ειναι? που αλλου να ψαξω?ευχαριστω για καθε βοηθεια.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    οκ την ταση την εφτιαξα..ειταν το regulator της 12+ τασης και οι δυο πυκνωτες που ειναι μαζι..τωρα ομως μου βγαζει αλλο σφαλμα οτι εχει dc στην εξοδο.ξεκολαω ολα τα τρανζιστορ τα μετραω ολα οκ..τσεκαρω μια διοδο στα ρελλε βραχυκυκλωμενη την αλαζω.τσεκαρω αποκολημενα τα 6 ρελλε συνολο ολα οκ..τον δενω του δινω ρευμα τρεχω το διαγνωστικο παλι μου βγαζει μυνημα dc στην εξοδο ..τον αφησα λιγη ωρα ανοιχτο δοκιμαζοντας τις τασεις βαση σχηματικου ε και αρχισε να καπνιζει.τον στελνω για ανακυκλωση παλιοσιδερα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Το dc στην έξοδο που βλέπεις στο διαγνωστικό, σημαίνει ότι θα πρέπει να εντοπίσεις αρχικά , σε ποιο (ή ποια) κανάλι (ή κανάλια) υπάρχει αυτό το dc offset .
    Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κάνεις μια σειρά από μετρήσεις - ελέγχους για να μπορέσεις να εντοπίσεις την βλάβη ώστε να κάνεις την όποια επισκευή.
    Το μηχάνημα αυτό είναι ένας πολυκάναλος ενισχυτής και σίγουρα η επισκευή του έχει κάποια δυσκολία, καθώς απαιτεί τουλάχιστον σχετική γνώση και εμπειρία σε τέτοιου είδους μηχανήματα.
    Το μηχάνημα αυτό, κατά την άποψή μου,δεν πάει για ανακύκλωση - παλιοσίδερα έτσι απλά....
    Φιλικά πάντα.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiros full (27-04-21)

  5. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ την ταση την εφτιαξα..ειταν το regulator της 12+ τασης και οι δυο πυκνωτες που ειναι μαζι..τωρα ομως μου βγαζει αλλο σφαλμα οτι εχει dc στην εξοδο.ξεκολαω ολα τα τρανζιστορ τα μετραω ολα οκ..τσεκαρω μια διοδο στα ρελλε βραχυκυκλωμενη την αλαζω.τσεκαρω αποκολημενα τα 6 ρελλε συνολο ολα οκ..τον δενω του δινω ρευμα τρεχω το διαγνωστικο παλι μου βγαζει μυνημα dc στην εξοδο ..τον αφησα λιγη ωρα ανοιχτο δοκιμαζοντας τις τασεις βαση σχηματικου ε και αρχισε να καπνιζει.τον στελνω για ανακυκλωση παλιοσιδερα.
    Αν μετρώντας τις τάσεις τριγκάρισες κάνα τρανζίστορ σε προβληματικό κανάλι τότε λογικό να κάπνισε και φυσικά να έχει επεκταθεί η βλάβη περισσότερο από ότι είχε πριν.Αυτά τα Yamaha είναι καλά όσο είναι νέα και λειτουργούν , όταν όμως γεράσουν λόγω των πολλών προστασιών σε διάφορα σημεία ζητούν αρκετή τεχνογνωσία για την επισκευή τους.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiros full (27-04-21)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για τις υποδειξεις το μηχανημα ειναι ενος φιλου.το εχει παρει σε τεχνικο για ελεγχο και του ειπε να το πεταξει ειναι ασυμφορο να το φτιαξει..κι επειδη εχω φτιαξει αρκετα μηχανηματα με παρακαλεσε να το κοιταξω κι ας διαλυθει μου ειπε.την μια βλαβη την βρηκα αλλα μολις την αποκατεστησα εβγαλε και παρακατω. δεν το πειραζω αλλο ειναι απιστευτα πολυπλοκο και κακιστη κατασκευη πλακετων και καλωδιωσεων.

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.764

    Προεπιλογή

    Φίλε Σπύρο,
    όπως σου έγραψαν οι συνάδελφοι και καλοί φίλοι Σήφης και Δημήτρης,
    το μηχ/μα αυτό είναι αρκετά πολύπλοκο, πρόκειται γι΄ ενισχυτή AUDIO / VIDEO
    με 3 ζεύγη ηχείων (L / R) όπως και μεγάφωνα CENTER, REAR C & SUB WOOFER,
    ελέγχεται δε από main processor και φυσικά έχει πολλαπλά συστήματα προστασίας
    όλων των εξόδων του.
    Αλλά εφόσον διαπίστωσες σφάλμα στο τροφ/κό του όταν το ξαναπιάσεις στα χέρια
    σου ξεκίνα απ΄ αυτό απομονώνοντας τη main board.
    Πρώτα θα καθαρίσεις καλά την επιφάνεια του PCB γύρω από τ΄ εξαρτ/τα που άλλαξες,
    (ελέγχοντας κι αυτά για τη καλή λειτουργία τους), με καθαρό ασετόν ή ισοπροπυλική
    αλκοόλη.
    Θ΄ ελέγξεις / αντικαταστήσεις εξαρτ/τα που σχετίζονται με τη παραγωγή κι όλων των
    άλλων τάσεων αν κατά τις μετρήσεις σου με τους connectors της main & operating
    board στον αέρα δεν βρίσκεις τάσεις ταυτόσημες μ΄ εκείνες που δίνει το Service Manual :
    https://elektrotanya.com/yamaha_dsp-.../download.html .
    Με πολύ προσοχή λοιπόν κι αρκετή υπομονή γι΄ αρκετή χρονική διάρκεια ασχολίας ελπίζω
    ότι θ΄ επιλύσεις το πρόβλημά σου χωρίς να χρειαστεί ν΄ επέμβεις στα κυκλώματα της
    main & operating board.

    Εύχομαι ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε σένα και την οικογένειά σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiros full (01-05-21)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ραδιοενισχυτής] yamaha rx v373
    από vlahoskwn στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-20, 12:55
  2. [Home Cinema] yamaha rx-v540rds
    από steliosssss στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-17, 10:41
  3. [Home Cinema] YAMAHA RX-V661
    από p270 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 11:45
  4. [Ραδιοενισχυτής] Yamaha RXV520
    από vagelis_kar στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 15:19
  5. YAMAHA P4500
    από ΣΤΕΦΑΝΟΣ στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-09, 18:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας