Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vassilis
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Πρόβλημα με κλιματιστικό Daewod (Δουλεύει Συνέχεια)

    Χθες γυρνώντας απο την απογευματινή μου βόλτα βλέπω ότι το κλιματιστικό δουλεύει (χωρίς κάποιος να το έχει ενεργοποιήσει) (και εσωτερική μονάδα αλλά και ο συμπιεστής)
    Πήρα το χειριστήριο και προσπάθησα να το κλείσω αλλά τίποτα
    Αναγκάστηκα και το βγάλω απο την πρίζα
    Περίμενα λίγο, έκρυψα το χειριστήριο για να μην πάρει κάποια εσφαλμένη εντολή και το ξανα έβαλα , και μία απο τα ίδια
    Το κλιματιστικό μπήκε και πάλι σε λειτουργία
    Σημειώνω ότι είναι αναμμένα τα λαμπάκια "on" "airclear" και "quickmode"
    Αφού το άφησα να δουλεψει κανένα 10λεπτο παρατήρησα ότι σταματά και ξαναξεκινά μόνο του σαν να κάνει restart μονο του
    Το μοναδικό που έκανα περαιτέρω είναι να ανοίξω το καπάκι και να παίξω λίγο με τον διακόπτη που έχει για να το κάνεις manual "test" - "remote" αλλά και πάλι τίποτα
    Δεν έχω προχωρίσει παρακάτω μιας και ήθελα μια γνώμη για το τι μπορεί να συμβαίνει
    Το ενδιαφέρον είναι ότι το κλιματιστικό ήταν εκτός λειτουργία αλλά στην πρίζα και ξεκίνησε μόνο του
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Φιλε μου εχω ενα delongi πολυ παλιο και μου εκανε ακριβως τα ιδια αλλα στο αναποδο:οταν το ανοιγα μετα απο 5-6 δευτερολεπτα αυτο εκλεινε και ξανανανοιγε λες και καποιος επαιζε με το τηλεκοντρολ. Ημουν ετοιμος για αλλαγη πλακετας, οταν σε ενα τελευταιο ελεγχο που εκανα διαπιστωσα οτι ειχε χαλασει το μπουτον χειροκινητης εκκινησης, με αποτελεσμα οταν εγω ανοιγα το κλιματιστικο, τοτε απο τη δονηση το μπουτον βραχυκυκλωνε και ξεκινουσε απειρες επανεκκινησεις. Απλα το ξηλωσα και λυθηκε το προβλημα. Ξεκινα λοιπον πρωτα με ενα καλο ελεγχο στο μπουτον αλλα προσεχε τα ρευματα!

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vassilis
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianndats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου εχω ενα delongi πολυ παλιο και μου εκανε ακριβως τα ιδια αλλα στο αναποδο:οταν το ανοιγα μετα απο 5-6 δευτερολεπτα αυτο εκλεινε και ξανανανοιγε λες και καποιος επαιζε με το τηλεκοντρολ. Ημουν ετοιμος για αλλαγη πλακετας, οταν σε ενα τελευταιο ελεγχο που εκανα διαπιστωσα οτι ειχε χαλασει το μπουτον χειροκινητης εκκινησης, με αποτελεσμα οταν εγω ανοιγα το κλιματιστικο, τοτε απο τη δονηση το μπουτον βραχυκυκλωνε και ξεκινουσε απειρες επανεκκινησεις. Απλα το ξηλωσα και λυθηκε το προβλημα. Ξεκινα λοιπον πρωτα με ενα καλο ελεγχο στο μπουτον αλλα προσεχε τα ρευματα!
    Μόλις κατέβηκα απο τη σκάλα και μπήκα να γράψω για την υποψία μπουτόν αλλά με πρόλαβες
    Το μπουτόν είναι πάνω σε μία πλακέτα η οποία κάθεται σε ενα πλαστικό πήρα την πλακέτα στο χέρι και την ψέκασα με αντισκουριακό (αυτό είχα) και φαίνεται να άλλαξε η συμπεριφορά του Πρέπει να αλλάξω μπουτόν (μεταγωγικός διακόπτης είναι)
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vassilis
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες γυρνώντας απο την απογευματινή μου βόλτα βλέπω ότι το κλιματιστικό δουλεύει (χωρίς κάποιος να το έχει ενεργοποιήσει) (και εσωτερική μονάδα αλλά και ο συμπιεστής)
    Πήρα το χειριστήριο και προσπάθησα να το κλείσω αλλά τίποτα
    Αναγκάστηκα και το βγάλω απο την πρίζα
    Περίμενα λίγο, έκρυψα το χειριστήριο για να μην πάρει κάποια εσφαλμένη εντολή και το ξανα έβαλα , και μία απο τα ίδια
    Το κλιματιστικό μπήκε και πάλι σε λειτουργία
    Σημειώνω ότι είναι αναμμένα τα λαμπάκια "on" "airclear" και "quickmode"
    Αφού το άφησα να δουλεψει κανένα 10λεπτο παρατήρησα ότι σταματά και ξαναξεκινά μόνο του σαν να κάνει restart μονο του
    Το μοναδικό που έκανα περαιτέρω είναι να ανοίξω το καπάκι και να παίξω λίγο με τον διακόπτη που έχει για να το κάνεις manual "test" - "remote" αλλά και πάλι τίποτα
    Δεν έχω προχωρίσει παρακάτω μιας και ήθελα μια γνώμη για το τι μπορεί να συμβαίνει
    Το ενδιαφέρον είναι ότι το κλιματιστικό ήταν εκτός λειτουργία αλλά στην πρίζα και ξεκίνησε μόνο του
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον

    Μόλις κατέβηκα απο τη σκάλα Πιθανό πρόβλημα μπουτόν χειροκίνητης εκκίνησης
    Το μπουτόν είναι πάνω σε μία πλακέτα η οποία κάθεται σε ενα πλαστικό πήρα την πλακέτα στο χέρι και την ψέκασα με αντισκουριακό (αυτό είχα) και φαίνεται να άλλαξε η συμπεριφορά του Πρέπει να αλλάξω μπουτόν (μεταγωγικός διακόπτης είναι)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Εστια bosch αναβει συνεχεια το ματι
    από Pagos στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-19, 17:23
  2. [Κλιματιστικό Panasonic] Πρόβλημα με κλιματιστικό panasonic 9ρι (δεν ειναι inverter)
    από Georggg στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-19, 18:24
  3. AEG lavamat 72750 update ξαφνικά σταματάει να δουλεύει
    από Καραγιάννης Κώστας στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-19, 20:39
  4. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 19:54
  5. [Κλιματιστικό LG] Δεν δουλεύει ο συμπιεστης
    από Γιάννης ΟΡΕ στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 14:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας