Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: yahama RX-V495RDS

  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή yahama RX-V495RDS

    Γεια χαρά σε όλου ςέχω τον εν λόγο ενισχυτή ο οποίος μπαίνει σε προστασια και κλείνει . Έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν έχω βρει κάτι . Δε προλαβαίνω έτσικαι αλλιώς να μετρήσω και ππλλά αφου σβήνει κατευθείαν.

    Ο ενισχυτής είναι ο παρακάτω.



    Μετά πο πολλά κατάλαβα οτι το πρόβλημα (μάλλον) βρίκεται στη κατω δεξιά πλακετα που έιναι το DSP . Όταν την βγάζω τελείως, ο ενισχυτής ανοιγεί και παίζουν όλα κανονικά αλλά η ένταση του είναι
    πολύ μικρή.






    Μπαίνω σε service mode και μου βγάζει το παρακατω. Μαλλον εννοει λείπει κάποια ταση DC


    Έχω το service manual και το σχεδιάγραμμα για όποιον έχει καμιά ιδέα

    Να ξεκολησω μήπως τις 3 πλακέτούλες που είναι πάνω στο μετασχηματιστή μήπως φταίει εκει κάτι??
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Εφόσον ανοίγει ο ενισχυτής όπως λες ,(βγάζοντας την πλακέτα του DSP), ξεκίνα και μέτρησε της διάφορες τάσεις τροφοδοσίας ακολουθώντας το service manual και μέτρησε και την dc offset στις εξόδους όλων των καναλιών.
    Θα σου πρότεινα να έχεις βρει πρώτα τα σημεία, πάνω στις πλακέτες, που θα κάνεις τις μετρήσεις των διάφορων τάσεων και μετά να ξεκινήσεις να μετράς .

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Αρχικά δηλώνω οτι είμαι ημιμαθείς- άσχετος ερασιτέχνης ...
    Από την φωτό λείπει ο C55. Στο σχέδιο είναι 1000μf/10V.

    Επίσης τα ποδαράκια σε ενα ολοκληρωμένο δείχνουν σαν γεφυρωμένα, αν και πιθανότατα είναι η φωτό έτσι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά δηλώνω οτι είμαι ημιμαθείς- άσχετος ερασιτέχνης ...
    ...=μεγαλύτερη ζημιά
    αν υποθέσουμε ότι φταίει το πλακετάκι που λες το ερώτημα είναι τι μπορείς να κάνεις για να το φτιάξεις;

    αν και έχεις το manual (αναλυτικότατο) με τις διαδικασίες εντοπισμού της βλάβης δεν βλέπω να το διαβάζεις και κάνεις δικές σου ενέργειες και ζητάς την ερμηνία τους από τους υπόλοιπους
    η ένδειξη που έχεις στο display σου λέει DVD/LD DC : 0% (σελ. 11 στο manual)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την φωτό λείπει ο C55. Στο σχέδιο είναι 1000μf/10V.
    φαίνεται ότι ο πυκνωτής εκτοξεύτηκε και έμειναν μόνο οι ακροδέκτες του!
    αν και έτσι μία απλή εκκίνηση βοήθειας είναι:
    έχεις την +5D που τον τροφοδοτούν από τον κονέκτορα CB2;
    φτάνει στο πιν 14 του IC14;
    (αυτά έπρεπε να τα είχες μετρήσει) και μετά να ρώταγες για βοήθεια!
    το μηχάνημα αυτό μόνο ο Σάκης και η αντιπροσωπεία μπορεί να στο φτιάξει με συγουριά

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Αγαπητε UV,
    μαλλον μπερδευτικες. Δεν ειναι δικο μου το θεμα. Εγω απλα ειπα οτι βλεπω τον πυκνωτη να λειπει.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον μπερδευτικες. Δεν ειναι δικο μου το θεμα. Εγω απλα ειπα οτι βλεπω τον πυκνωτη να λειπει.
    Κώστα έχεις δίκιο μπερδεύτικα ότι αυτό με τον πυκνωτή είναι σχόλιο του Παντελή που ξεκίνησε το θέμα!
    και φαντάσου ότι το είδες εσύ (μπράβο γι αυτό) από την φωτο και όχι ο Παντελής που το έχει μπροστά του!

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Η άποψή μου για τον πυκνωτή C55 είναι ότι αν είχε σκάσει - εκτοξευτεί, θα υπήρχαν αρκετά υπολείμματα, τα οποία κάπου μέσα στην συσκευή, θα ήταν σαφώς εμφανέστατα και πιθανών θα υπήρχε και η σχετική μυρωδιά (σημειωτέων η πλακέτα του dsp είναι συνήθως κλεισμένη μέσα σε μεταλλικό κουτί). Εκτός αν ο Παντελής (alfadex) δεν ήταν αυτός που άνοιξε πρώτος τον ενισχυτή, μετά την συγκεκριμένη βλάβη.

    Συνήθως για να σκάσει ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής θα πρέπει είτε να λειτουργήσει σε υψηλότερη τάση από την ονομαστική τάση λειτουργίας του, είτε να τροφοδοτηθεί με τάση ανάποδης πολικότητας.
    Αρνητική επίδραση έχει σίγουρα και η υψηλή θερμοκρασία λειτουργίας,(κάτι που νομίζω στην συγκεκριμένη περίπτωση, λόγω της θέσης του συγκεκριμένου πυκνωτή, μάλλον δεν πρέπει να έχει σχέση).

    Βλέποντας το σχέδιο, η τάση +5D παρέχεται από ένα regulator 78Μ05 ,το οποίο έχει είσοδο μια τάση περίπου 10V (όσο και η ονομαστική τάση λειτουργίας του πυκνωτή C55 ), οπότε και στην περίπτωση που βραχυκύκλωνε το in με το out του regulator αυτού, θα υπήρχε μια τάση στα άκρα του πυκνωτή γύρω στα 10V ,η οποία δεν νομίζω ότι θα ήταν ικανή να ''σκάσει'' τον πυκνωτή (και εκτός αυτού, η τάση των 10V θα υπήρχε λογικά για λίγο χρονικό διάστημα στα άκρα του πυκνωτή C55, γιατί πιθανότατα αν το regulator βραχυκύκλωνε, θα καιγόταν και η αντίσταση R731).
    Αν τώρα αυτό έγινε από άλλη αιτία ( π.χ. λόγω υπέρτασης της τάσης του δικτύου της ΔΕΗ, ή μικρό βραχυκύκλωμα σε κάποιο τύλιγμα του μ/τ κ.λ.π.) , πιθανότατα θα υπήρχε και άλλη ζημιά σε άλλα εξαρτήματα και όχι μόνο σε αυτό τον πυκνωτή.

    Υπάρχει βέβαια και η ακραία περίπτωση, στην προσπάθεια εξαγωγής της πλακέτας του DSP, κάπου να ζορίστηκε ή να μάγκωσε αυτός ο πυκνωτής και να ξηλώθηκε τελείως, αλλά πρώτων θα γινόταν νομίζω αντιληπτό από τον Παντελή (alfadex) και δεύτερων θέλει αρκετή πίεση - δύναμη για να ξηλωθεί πάνω από την πλακέτα ένας τέτοιος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής ώστε να μείνουν μόνο οι ακροδέκτες πάνω στην πλακέτα (και πιθανότατα θα γινόταν ζημιά και στην πλακέτα και λογικά οι ακροδέκτες που θα έμεναν στην πλακέτα θα είχαν στραβώσει ).
    Επομένως θεωρώ πως μάλλον δεν ισχύει αυτό γιατί η εξαγωγή της συγκεκριμένης πλακέτας δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο, ακόμα και για κάποιο όχι και τόσο έμπειρο.

    Θα πρέπει να σημειωθεί πάντως, ότι ένα τέτοιο μηχάνημα, όσο αφορά την επισκευή του, έχει σχετικά υψηλό βαθμό δυσκολίας (ιδιαίτερα από κάποιον μη σχετικό και άπειρο ), οπότε αν δεν υπάρχουν οι γνώσεις και η εμπειρία, θα συμφωνήσω με τον Νίκο (UV.) ότι είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο σχετικό και έμπειρο τεχνικό, επειδή ο κίνδυνος πρόκλησης μεγαλύτερης ζημιάς είναι μεγάλος.
    Φιλικά η άποψή μου.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καλησπερα εγω πιστευω οτι αν καπιος δεν εχει τις γνωσεις καλυτερα να μην προχωρα θα κανει μεγαλυτερη ζημεια ,αλωστε ποσο θα του παρει ενα ηλεκτρονικος για να του το φτια ξει? σειμηοτεων καλος ηλεκτρονικος ,τωρα πιστευω οτι καπου θα επρεπε να ηπυρχαν τα υπολειματα του πυκνωτη ναι, με βαζει σε σκεψεις η ακομα ολοκληρος ο πυκνοτης ,εκτος αν καποιος καθαρισε τα υπολειματα, αυτα και καλη τυχη.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    καταρχήν σορυ για τη καθυστέρηση δε προλαβαίνω. Ο ενισχυτής ήρθε απο μάστορα και διέγνωσε οτι δε φτιαχνόταν. Οποτε τον άνοιξα και είδα οτι έλειπε ο πυκνωτης ,όπως φαίνεται στη φωτογραφία, κόλησα 2 συρματάκια για να κάνω πειράματα με 2-3 πυκνωτές μήπως και παρει μπρος και τελικά επεσα μεσα στη τιμή του. Την στιγμή εκείνη δεν έιχα τα μανουάλια και έψαχνα στη τύχη. Αργοτερα με τη βοήθεια των μανιουαλ βρήκα λαθος τιμες στο τμημα των regulator. αλλαξα κανα 5 αρι πυκνωτες οπου οι 2 έιχαν φουσκώσει αλλά παλι στα ίδια είμαι. Οι τάσεις βέβαια στα regulator τώραείναι σωστες αλλά παλι δε παίρνει μπρος





    το πρόβληαμα νόμιζα οτι ήταν στο τμημα του regulator. Ολοι οι σταθεοροποιητες μεταξύ του κοινού ακροδέκτη έχουν σωστές τάσεις στην έξοδο και στην έισοδο , μονο το IC723 που έιναι στα 5 βολτ έχει έξοδο 6,23 μεταξύ της εξόδου και της γείωσης. Αλλα στο πυκνωτη C727 που είναι στο κοινο και την έξοδο, έχει 5 βολτ. Οποτε (μαλλον) το DG που είναι το κοινο του του IC723 δεν παει στη γειωση. αρα είναι σωστες οι τασεις?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καλησπερα πιστευω οτι δεν υπαρχει δεν φτιαχνεται. Και μαλον, ο πυκνοτης εχει τραβηχτει, υπαρχουν 2 λυσεις η τον πας σε ηλεκτρονικο της προκοπης , η βαλε εναν πυκνωτη εκει που λειπει , παντος ολοι αυτοι οι καινουργοι ενισχητες χτυπανε τρελες θερμοκρασιες οποτε μαλον πρεπει να αλαχτουνε ολοι μα ολιοι οι ηλεκτρολητικοι πυκνοτες ,και νομιζω ιτι πρεπει να βαλεις και low esr καλη τυχη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας