Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ε
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    Α
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Δημιουργία γείωσης (σε εξωτερική πρίζα)

    Καλησπέρα στο φόρουμ,

    Λοιπόν, τράβηξα μία πρίζα στο μπαλκόνι από τα καλώδια του φωτισμού. Δουλεύει κανονικά όμως προφανώς δεν έχει γείωση. Δεν με πειράζει ιδιαίτερα γιατι δε θα συνδέσω πάνω της συσκευές που απαιτούν γείωση, παρόλα αυτά, επειδή ποτέ δεν ξέρεις και για να έχω και τη δυνατότητα η απορία μου είναι η εξής:

    Μπορώ να τραβήξω τη δικιά μου γείωση; Είτε μέσω της υδροροής, είτε με τα κάγκελα ίσως; Θα είναι πραγματική γείωση ή τελικά ο μόνος σίγουρος τρόπος τρόπος είναι να την φέρω από το κύκλωμα του σπιτιού;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.166

    Προεπιλογή

    eeeee.jpg
    Προσπαθείς να κάνεις κάτι σαν το παραπάνω...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Monochromatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο φόρουμ,

    Λοιπόν, τράβηξα μία πρίζα στο μπαλκόνι από τα καλώδια του φωτισμού. Δουλεύει κανονικά όμως προφανώς δεν έχει γείωση. Δεν με πειράζει ιδιαίτερα γιατι δε θα συνδέσω πάνω της συσκευές που απαιτούν γείωση, παρόλα αυτά, επειδή ποτέ δεν ξέρεις και για να έχω και τη δυνατότητα η απορία μου είναι η εξής:

    Μπορώ να τραβήξω τη δικιά μου γείωση; Είτε μέσω της υδροροής, είτε με τα κάγκελα ίσως; Θα είναι πραγματική γείωση ή τελικά ο μόνος σίγουρος τρόπος τρόπος είναι να την φέρω από το κύκλωμα του σπιτιού;
    ΟΧΙ
    ΟΧΙ δεν θα είναι πραγματική
    ΝΑΙ να φέρεις
    επίσης δεν θα περιμένεις βαριές συσκευές εκεί (π.χ. ψηστιέρες, μοτέρ βαριά κλπ). Κουρευτικές μηχανές, αντλίες υδάτων μέχρι 700W, σκούπες, ανεμιστήρες μπορείς.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ε
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    Α
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    eeeee.jpg
    Προσπαθείς να κάνεις κάτι σαν το παραπάνω...
    χαχαχα, φοβερή πατέντα. "όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνο, πάει το βουνό στον Μωάμεθ".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ
    ΟΧΙ δεν θα είναι πραγματική
    ΝΑΙ να φέρεις
    επίσης δεν θα περιμένεις βαριές συσκευές εκεί (π.χ. ψηστιέρες, μοτέρ βαριά κλπ). Κουρευτικές μηχανές, αντλίες υδάτων μέχρι 700W, σκούπες, ανεμιστήρες μπορείς.
    Το φαντάστηκα, είπα μήπως ξεγελούσα τη φυσική, με την υδροροή τουλάχιστον, αλλά τι να γίνει.... Θα δω αν μπορώ να φέρω από μέσα τη γείωση, γιατι δεν είναι και δικό μου το σπίτι και δε θέλω να ανοίγω αχρείαστες τρύπες.

    Να 'σαι καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monochromatic : 10-01-20 στις 15:27

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Κοκκινος Μυλος
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπερα...οπως και να εχει,οτι φορτιο και να δεχθει η πριζα ΠΡΕΠΕΙ οπωσδηποτε να εχει γειωση για την ασφαλεια ολων οσων ζουν και κατοικουν στο σπιτι!!@

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aurisbill1@yahoo.gr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (10-01-20)

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ε
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    Α
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aurisbill1@yahoo.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα...οπως και να εχει,οτι φορτιο και να δεχθει η πριζα ΠΡΕΠΕΙ οπωσδηποτε να εχει γειωση για την ασφαλεια ολων οσων ζουν και κατοικουν στο σπιτι!!@
    Ε πως, αν βάλω συσκευή με φις χωρίς γείωση δεν έχει σημασία. (Έχει; ). Μιλάω για κανά πορτατίφ, λαμπάκια, ledάκια και τέτοια.

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.327

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Monochromatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε πως, αν βάλω συσκευή με φις χωρίς γείωση δεν έχει σημασία. (Έχει; ). Μιλάω για κανά πορτατίφ, λαμπάκια, ledάκια και τέτοια.
    Σημασία έχει ότι αναφέρεις (μάλλον ) εξωτερικά σε μπαλκόνι (Υγρασία / χιόνια / μη στεγανή πρίζα με καπάκι )κτλ

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ε
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    Α
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημασία έχει ότι αναφέρεις (μάλλον ) εξωτερικά σε μπαλκόνι (Υγρασία / χιόνια / μη στεγανή πρίζα με καπάκι )κτλ

    Σωστά, αλλά έτσι κι αλλιώς την έχω βάλει ψηλά στο μπαλκόνι και έχει και καπάκι (συν έχω βάλει κάτι σιλικόνες στις ενώσεις των πλαστικών), οπότε υπάρχει πολύ μικρή πιθανότητα να έρθει σε απευθείας επαφή με νερό είτε από βροχή (λόγω του από πάνω μπαλκονιού) είτε από πότισμα, πλύσιμο μπαλκονιού κτλ. Η υγρασία είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα βρει το δρόμο της αλλά δεν έχω και πολλά να κάνω γι' αυτό, απλά θα την προσέχω και θα την αλλάζω αν χρειάζεται.

    Εγώ όμως το ρωτάω ως αρχή: συσκευή με φις χωρίς γείωση αν τη βάλεις σε πρίζα με γείωση μπορεί να την εκμεταλλευτεί (τη γείωση); Υποθέτω πως όχι

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Τι άλλαξε από τότε που πουλούσαν τέτοια;

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-19, 11:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας