Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Λίπανση σε κουζινέτο ανεμιστήρα/ηλεκτρομοτέρ

    Καλησπέρα! Ανοιξα τα μοτέρ του απορροφιτήρα και τα έπλυνα στους υπέρηχους για να φύγει η λιγδα το πρώτο θέμα είναι τι λάδι θα βάλω στα κουζινετα του μοτέρ γιατί στο παρελθόν σε έναν ανεμιστήρα εξαερισμού έβαλα γρασσο και μέσα σε μια μέρα στέγνωσε και άρχισε να βουίζει όταν το άνοιξα ξανά έβαλα λάδι μηχανής 10w40 κράτησε 15 μέρες και κάνα τα ίδια! Τι λάδι η γρασσο να βάλω για να μην έχω παρόμοια θέματα; Το δεύτερο θέμα είναι ότι έχασα μια ροδέλα καφέ από τον άξονα του μοτέρ και δεν ξέρω τι υλικό είναι και πως την αναζητώ στο ebay να πάρω καμιά δεκαριά να έχω καβαντζα

    Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.334

    Προεπιλογή

    έχασα μια ροδέλα καφέ από τον άξονα
    http://www.oilitebronze.com/product/...sher-disc.html
    https://www.alibaba.com/product-deta...304540087.html
    Η καφέ ροδέλα μπορεί να είναι και μίκα ή πλαστικό (συνδυασμό και μεταλλικής ροδέλας ανάλογα).
    Ελάχιστη είναι η σημασία της λίπανσης που του κάνεις , μπορούν να δουλέψουν και χωρίς λίπανση για χρόνια , τα κουζινέτα (μπίλιες) είναι αυτολιπαινόμενα .
    Εν πάση περίπτωση φτιάχνεται ότι και αν έχει αρκεί να δεις αν εφαρμόζει ο άξονας μέσα στο κουζινέτο χωρίς μπόσικα , ή φθορά πάνω στον άξονα. (όχι το εμπρός πίσω κατά μήκος του άξονα που αυτό είναι φυσιολογικό) Λάδωμα θα κάνεις εξωτερικά της μπίλιας κουζινέτου και όχι απαραίτητα μέσα στην μπίλια και τον άξονα του ρότορα.
    Κάνε προσπάθειες να βιδώσεις κατά επανάληψη τις βάσεις που συγκρατούν τους άξονες , σε άλλες θέσεις και επιβεβαίωνε με περιστροφή με το χέρι πότε ρολλάρει καλύτερα και αβίαστα , εκεί θα σφίξεις τις βίδες από τις βάσεις οριστικά.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sakiskozani92 (04-04-20)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    καλημέρα, στο δικό μου έβαλα σπρέι σιλικόνης πριν δύο χρόνια και ακόμα δουλεύει κανονικά

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stdio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sakiskozani92 (04-04-20)

  6. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Τελικά έβαλα στο ένα λάδι μηχανής και στο άλλο ένα μπλε γρασσο άοσμο που δεν ξέρω την μάρκα και τις ιδιότητες αλλά φαίνεται καλό. Ροδέλα δεν έβαλα καθόλου στο ένα. Θα δείξει ποιο θα αντέξει περισσότερο...

    Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέγιστες στροφές σε ανεμιστήρα οροφής United UCF-670
    από gassious στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-19, 00:01
  2. Λάδι ανεμιστήρα
    από toni31 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-19, 21:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας