Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Βραχυκύκλωμα σε LG plasma 55'

    Καλησπέρα.


    Μία γρήγορη ερώτηση για τηλεόραση LG plasma 55’.


    Εχθές και καθώς η τηλεόραση λειτουργούσε κανονικά, έριξε την ασφάλεια της γραμμής της στον πίνακα του σπιτιού. Αφού έκανα μερικούς ελέγχους βεβαιώθηκα ότι είναι η τηλεόραση. Ανοίγοντας την, έκανα ένα καθάρισμα και έναν έλεγχο στα καλώδια χωρίς να βρω τίποτα. Έλεγξα την πλακέτα για τυχών βραχυκυκλωμένα σημεία. Στη συνεχεία έβγαλα το τροφοδοτικό, άρχισα να αποκολλώ τους πυκνωτές και να τους μετράω. Έχει 2 τεράστιους ηλεκτρολυτικούς 150μF 450V και 3,5 εκατοστά διάμετρο ο καθένας. Βγάζοντας τους, ο ένας έδειχνε 70uF στο καπασιτόμετρο και ο άλλος ήταν βραχυκυκλωμένος και κάτι κουνιέται μέσα του, οπότε θεωρώ ότι αυτός είναι η αιτία του βραχυκυκλώματος. Μπορεί να μου πει κάποιος αν αυτό κατά πάσα πιθανότητα είναι η αίτια και πόσο περίπου κάνουν αυτοί οι πινακωτές εδώ στην Ελλάδα; Στο eBay είναι αυτοί εδώ και τους πουλάνε 2€ τον έναν οι κινέζοι αλλά αργούν να έρθουν:


    http://www.ebay.ie/itm/Electrolytic-...IAAOSwuspY-J3f

    Αν δεν βρω ακριβώς τους ίδιους, αλλά με τις ίδιες ακριβώς τιμές θα έχω πρόβλημα; Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναλλάξει τόσο μεγάλους ηλεκτρολυτικούς, αλλά φαντάζομαι ότι δεν έχουν κάποια διαφορά με τους υπόλοιπους.


    Θα κάνω αύριο μια βόλτα στα μαγαζιά να δω αν υπάρχει κάτι ετοιμοπαράδοτο, αλλά αν μπορεί κάποιος να μου πει αν εφόσον έχω έναν τέτοιο πυκνωτή βραχυκυκλωμένο είναι και η αιτία και του βραχυκυκλώματος της τηλεόρασης.

    lgtv_psu_parts_1.jpglgtv_psu_traces_1.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nanobot : 27-12-17 στις 02:56 Αιτία: Προσθήκη φωτογραφιών
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W
    Equipment: Fluke 179 | RIGOL DS1054Z | W.E.P. 992D+ | Hakko FR-300

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Έπεσε η ασφάλεια και δεν σου έκαψε τίποτα πάνω στην πλακέτα? Γέφυρα ανόρθωσης , ασφάλεια τροφοδοτικού... λογικά θα χει κάψει...
    Η ασφάλεια που έπεσε πόσα αμπερ είναι?

    Τον πυκνωτή φαντάζομαι τον μέτρησες επάνω στην πλακέτα και είδες βραχυκύκλωμα?

    Μιας που ρώτησες, απλά βρες με τα ίδια φαραντ και ίση η μεγαλύτερη τιμή τάσης, ποτε μικροτερη. Να προσέξεις την πολικότητα.


    InkedInkedlgtv_psu_parts_1_LI.jpgInkedlgtv_psu_traces_1_LI.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiwtis : 27-12-17 στις 03:21

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Παναγιώτη.


    Στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού δεν έχει κάψει την ασφάλεια του γενικού, μόνο το ρέλι πέφτει της συγκεκριμένης γραμμής όταν συνδέω την τηλεόραση στην πρίζα και το έκανε τελείως ξαφνικά ενώ η τηλεόραση δούλευε κανονικά. Και όποτε το σηκώνω με την τηλεόραση στην πρίζα πέφτει με τη μία. Το τροφοδοτικό έχει 2 ασφάλειες επάνω στην πλακέτα, η μια με κόκκινη γραμμή στη μέση και η άλλη με μπλε γραμμή στη μέση, αν κοιτάξεις λίγο καλυτέρα την φωτογραφία θα τις δεις. Και οι 2 ασφάλειες είναι εντάξει, καμία δεν έχει καεί. Τον ανορθωτή δεν τον έχω ελέγξει γιατί δεν έφτασα ως εκεί μιας και βρήκα ότι ο ένας πυκνωτής είναι βραχυκυκλωμένος. Όλους τους πυκνωτές τους ξεκολλάω από την πλακέτα πριν τους μετρήσω, πότε επάνω στην πλακέτα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι αυτός ο πυκνωτής που κάνει το βραχυκύκλωμα, απλώς θέλω μερικές γνώμες για να σιγουρευτώ 100%.
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W
    Equipment: Fluke 179 | RIGOL DS1054Z | W.E.P. 992D+ | Hakko FR-300

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Να κοιτάξεις και την ανορθωτική γέφυρα πάνω στο ψυγείο δίπλα από την είσοδο της τάσης . Λογικά θα είναι καμμένη.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Δημήτρη.


    Μόλις αγόρασα 2 καινούργιους πυκνωτές με τις ίδιες ακριβώς τιμές αλλά έχουν μικρότερο μέγεθος. Βρήκα ακριβώς την ίδια μάρκα και τους πλήρωσα 2,5€ τον έναν.


    Τον ανορθωτή τον αποκόλλησα και τον μέτρησα, φαίνεται εντάξει. Μου δίνει μέτρηση 0,551 από τη μία μεριά και 0,552 από την άλλη με τη σωστή πολικότητα. Όλοι οι άλλοι συνδυασμοί σε όλα τα πινάκια μου δίνουν μηδέν. Θα κολλήσω τους καινούργιους πυκνωτές για να κάνω δοκιμή.

    EDIT

    Έτοιμη η τηλεόραση με τους καινούργιους πυκνωτές.
    Ευχαριστώ Παναγιώτη και Δημήτρη για τη βοήθεια σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nanobot : 27-12-17 στις 14:49
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W
    Equipment: Fluke 179 | RIGOL DS1054Z | W.E.P. 992D+ | Hakko FR-300

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Βραχυκύκλωμα πλυντηρίου Bosch maxx
    από Dimitris.Ts. στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 22:22
  2. Βραχυκύκλωμα μπαταρίας
    από fortis στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-16, 13:26
  3. juro pro 387 βραχυκύκλωμα
    από xaris-c στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 02:29
  4. Μητρική Laptop Βραχυκύκλωμα
    από kotsos___ στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 16:05
  5. [Κλιματιστικό] βραχυκύκλωμα εξωτερικής μονάδας...SOS
    από ktziavos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 08:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας