Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή SAMSUNG SH12ZA1B flashing leds / αναβοσβήνουν τα ενδεικτικά led και δεν λειτουργεί

    Καλησπέρα παιδιά. Δυστηχώς χάλασε το κλιματιστικό στο σπίτι που ενοικιάζω και είμαι να πεθάνω ... ο ιδιοκτητης ειναι απενταρος και μου ειπε δεν πληρωνει ουτε δεκάρα ουτε τον ενδιαφερει ...ειναι σε κατασταση καταθλιψης και δεν ηθελα να τον πιεσω γιατι δεν ειναι καλα .

    Εψαξα τα forum και ειδα οτι τα αναθεματισμενα τα samsung ειναι πραγματικα για κλωτσιες... παραυτα ...θελω καποια βοηθεια. Καταρχην να πω οτι δοκιμασα με τον αναλογο κωδικο να κανω reset με το κοντρολ βγαζωντας τις μπαταριες και κρατωντας πατημενα την αυξηση και μειωση θερμοκρασιας... εβαζα τους κωδικους με το set και πατησα 2 φορες To on off...την παιρνει την εντολη κανει κατι ηχους κρακ κρακ..... αλλα τιποτα.

    Ξαφνικα μετα απο πολυωρη λειτουργια το εσβησα και δεν ξαναναψε ! Μονο αναβοσβηνουν ολα τα led της εσωτερικης μοναδας ....και οταν δινω εντολες απο το κοντρολ κανει απλα ενα ηχητικο συντολο (4νοτες )... η εξωτερικη μοναδα εχει τιποτα leds καπου κατω απο καποιο καπακι ωστε να παρω καποιο feedback και απο εκει ?


    Παιζει απλα να θελει φρεον ? Τελευταια δεν ειχε και καλη αποδοση ...αλλα εχει τετοιο αισθητηρα ?
    Κατι ευκολο που να μπορω να κανω εγώ ? Βασικες γνωσεις ηλεκτρολογικες υπαρχουν και γνωση πολυμετρου αλλα με κλιματιστικα ..δεν εχω ασχοληθει Θελω να μαθω αν πχ για ελειψη φρεου πχ θα ειχε αισθητηρα ωστε να το προστατευσει και να κανει αυτο το πραγμα. 

    Για καινουριο οι τιμες για μενα ειναι πραγματικα ...αδιανοητες ...θελω να προσπαθησω μηπως βρω το προβλημα και τη βγαλω με κανα 50-60 ευρω ξερω οτι δεν ειναι πολλα αλλα ειναι σημαντικα χρηματα για μενα.Επισης για θεσσαλονικη αν δεν βρω ακρη υπαρχει καποιος να ασχολειται με samsung ? Ρωτησα 2 μαγαζακια μου ειπαν ...πετα το κανεις δεν τα ξερει.. Αν ξερει καποιος καποιο τεχνικο για δυτικ'η θεσσαλονίκη ο οποιος δεν θα κοροιδεψει πολυ ευχαριστως το τηλ σε pm..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos.k : 01-08-16 στις 23:58

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Μαλλον η πλακετα τα εχει παιξει.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    θηβα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    ξανα βαλε τους κωδικους και να εισαι σιγουρος οτι ειναι ο σωστος κωδικος

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=69817

    Βρηκα και αυτο θα παω σπιτι και θα το προσπαθησω οπως ακριβως λεει το service manual οπως αναφερει το μελος. Θα ξαναποσταρω

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Αλλο κωδικο ειχα βαλει ...

    Θα κανω την διαδικασια οπωςπεριγραφεται ...
    Για να υπαρχει ποσταρω και τον κωδικο

    samsung model a/c AQ12✳A(B)ME SH12Z✳A(B)X (Το δικο μου πχ. SH12ZA1B) code: 007227-17023F

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Κανω την διαδικασια αλλα το κοντρολ μου παιρνει τα code: 00 72 27 17 02 και δεν εχει αλλο Mode να βαλω και το "3F" ... Βαζω εως το νουμερο που παιρνει ? Στο manual δειχνει αλλο τηλεκοντρολ ...

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    καλησπερα κι απο μενα!! το χειριστηριο ειναι το δικο του? ινβερτερ η απλο? υπαρχει ανθρωπος για samsung ανατολικα παντως

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το χειριστηριο ειναι samsung ...μαζι με το κλιματιστικο το βρηκα ...πληρης η λειτουργια του...απλα δεν ειναι ιδιο με αυτο που δειχνει το service manual. Το προβλημα ειναι 99% αλλαγη πυκωτων τροφοδοσιας . Στειλε μου ενα τηλεφωνο να μιλησω με τον ανθρωπο απλα υπαρχει μικρο Budjet και ελεγα να προσπαθησω να βρω ακρη μονος. Στειλε παντως .

  9. #9
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.867

    Προεπιλογή

    Πώς γίνεται όταν το πρώτο ψηφίο είναι 0 να δείχνει 6 ψηφία στην οθόνη, και όταν το πρώτο ψηφίο είναι 1 να δείχνει μόνο 4; Εννοείται ότι πρέπει να βάλεις και τα 12 ψηφία του κωδικού. Στην ανάγκη βρες άλλο χειριστήριο δανεικό να κάνεις τη ρύθμιση.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Μέλος
    Όνομα
    Jim Rhodoes
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    φίλε μου τι έκανες τελικά με την πλακέτα;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Samsung] Samsung SH12ZAB, αναβοσβήνουν τα LED
    από FILMAN στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-16, 10:31
  2. [Τηλεόραση Sharp] Sharp Aquos LC-32XL8E Αναβοσβήνουν τα κόκκινο και πράσινο led
    από Scout Boy στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 16:37
  3. [Indesit] Moon SIXL 106 S - Αναβοσβήνουν LEDs και δεν κανει ξέβγαλμα
    από @Vagelis@ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-15, 23:42
  4. [Κλιματιστικό Samsung] SAMSUNG AQ09FAN αναβοσβήνουν τα leds operation & turbo
    από sonak στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-14, 18:23
  5. Tv sony fd trinitron kv-21fx30e Flashing led
    από _pike στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-11, 00:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας