Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Βραχυκύκλωμα σε αλλαγή βύσματος τροφοδοσίας

    Καλησπέρα σε όλους.Όπως λέω και στον τίτλο έχω μια μητρική που μου έφεραν μήπως μπορέσω και κάνω τίποτα και κολλήσω το βύσμα με επιτυχία.Το είχαν πάει σε άλλα 2 μαγαζιά αλλά δεν κατάφεραν τίποτα οπότε και το φιλαράκι μου την έφερε μήπως και μπορέσω και κάνω κανένα μαγικό (λέέέέέμε τώρα) Λίγο την κατακρεούργησαν βέβαια αλλά η ζημιά είναι πιο σοβαρή και δεν ξέρω πώς να το φτιάξω.Ανακάλυψα ότι η παροχή έχει "γεφυρωθεί με την γειώσει.Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να μπει ρεύμα σε αυτό. Πώς το ανακάλυψα.Εντελώς τυχαία με το πολύμετρο όταν είχα βγάλει την μητρική απο το λαπτοπ και είπα να ακουμπήσω τις επαφές απλά για να δω οτι όλα είναι καλά.Θα μπορούσα να μην το είχα κάνει και να πέρναγα κατευθείαν στο "ψητο" όταν ακούμπησα την γείωση με την παροχή το πολύμετρο χτύπησε( γυρισμένο στο μέτρηση για δίοδο). έχει 5 γειώσεις η μια που είναι με πορτοκαλί είναι ουσιαστικά αυτή που μου δίνει μέτρηση όταν δοκίμασα το βύσμα με ρεύμα( οχι πάνω στην μητρική αλλά σκέτο πάνω στο φορτιστή) για να δω αν δουλεύει σωστά και δεν είναι ελαττωματικό το βύσμα τελικά.
    Πως μπορώ να βρώ μέσα στο χάος απο καλάι που κάνει επαφή η παροχή με την γείωση και να τοπ απομονώσω; Υπάρχει ελπίδα ή πάμε για άλλη μητρική;Οι φωτογραφίες είναι και απο τις δυο μεριές θα κατAλάβετε πως πάει το βύσμα απο τα γράμματα που έχει TOP BOT.

    20150917_000655.jpgdc jack.jpgmobo1.jpgmobo2.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Τι laptop είναι; μάρκα - μοντέλο..

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Δεν το έγραψα γιατί φαντάστικα οτι δεν θa έχει τόσο σημασία. Είναι ASUS G73SW.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Για να δούμε κανένα service manual αν υπάρχει..

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Έψαξα αλλά δεν βρήκα τα σχεδιαγράμματα και το boardview.Όχι τουλάχιστον χωρίς να πληρώσεις.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    Το βραχυκυκλωμα μπορει να βρισκεται σε εσωτερικο layer και οχι στην επιφανια.
    μου εχει τυχει και εμενα περιπτωση τετοια που ηταν εσωτερικο layer και με ενα τρυπανακι καθαρισα καλα την τρυπα του +.
    πρωτα βεβαια πρεπει να ελεγθει αν δεν ειναι καποιο εξαρτημα με σχεδιο.
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Από τις φωτογραφίες σου, μάλλον το πρόβλημα είναι παρακάτω και όχι στα pads του dc-jack. Να το πας σε κάποιον που ξέρει από επισκευές μητρικών για να βρει το βραχυκύκλωμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atsio : 17-09-15 στις 12:46

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βραχυκύκλωμα μπορει να βρισκεται σε εσωτερικο layer και οχι στην επιφανια.
    μου εχει τυχει και έμενα περίπτωση τετοια που ηταν εσωτερικο layer και με ενα τρυπανακι καθαρισα καλα την τρυπα του +.
    πρωτα βεβαια πρέπει να ελεγθει αν δεν είναι κάποιο εξαρτημα με σχεδιο.
    Υπάρχει κάποιο βίντεο που να δείχνει κάτι τέτοιο μήπως το δοκιμάσω; Για εξάρτημα δεν νομίζω.νομίζω. Γιατί όλα χτυπάνε. Βάζω το κόκκινο στο + και ακουμπάω οπουδήποτε το μαύρο και χτυπάει.Και όταν λέω παντού, ακόμα και στην γείωση απο τις USB, στις αντιστάσεις, στους πυκνωτές, στην βάση της φόρτισης. παντού. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ το σχεδιάγραμμα.Είναι επι πληρωμή όσα βρήκα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από της φωτογραφίες σου, μάλλον το πρόβλημα είναι παρακάτω και όχι στα pads του dc-jack. Να το πας σε κάποιον που ξέρει από επισκευές μητρικών για να βρει το βραχυκύκλωμα.
    Εδώ που είμαι δεν υπάρχει κανένας που να κάνει αυτή την δουλειά.Όλοι τα στέλνουν Αθήνα.Εκτός απο έναν στην Ναύπακτο που είναι λίγο ακριβός.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gio23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο βίντεο που να δείχνει κάτι τέτοιο μήπως το δοκιμάσω; Για εξάρτημα δεν νομίζω.νομίζω. Γιατί όλα χτυπάνε. Βάζω το κόκκινο στο + και ακουμπάω οπουδήποτε το μαύρο και χτυπάει.Και όταν λέω παντού, ακόμα και στην γείωση απο τις USB, στις αντιστάσεις, στους πυκνωτές, στην βάση της φόρτισης. παντού.
    Έτσι κάνει όταν έχει βραχυκύκλωμα η γραμμή των 19v. Και μην δίνεις τάση χωρίς λόγο γιατί δεν ξέρεις τι είναι χτυπημένο γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gio23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που είμαι δεν υπάρχει κανένας που να κάνει αυτή την δουλειά.Όλοι τα στέλνουν Αθήνα.Εκτός απο έναν στην Ναύπακτο που είναι λίγο ακριβός.
    Τι εννοείς "ακριβός". Μιλάς για επισκευή μητρικής. H φθηνότερη μητρική στο ebay μεταχειρισμένη έχει 115 ευρώ από Κίνα, δηλαδή θα δώσεις σίγουρα στον Κινέζο 115 ευρώ και με τον Κινέζο δεν είσαι ποτέ σίγουρος για την ποιότητα (μου έχουν έρθει "new" μητρικές με reballed Northbridge).

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Με το πολύμετρο γυρισμένο στην δίοδο εννοώ χτυπάει.Για κανένα λόγο δεν δίνω ρεύμα αν δεν σταματήσει να χτυπάει το πολύμετρο ρεύμα δεν μπαίνει. Ναι είναι λίγο ακριβός στην επισκευή. Δεν πάμε για άλλη μητρική. Σκοπός είναι να φτιάξουμε αυτό που έχουμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Stirella juro pro βραχυκύκλωμα
    από timnos στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-14, 10:35
  2. [Φορητός Η/Υ] Αλλαγή βύσματος φόρτισης
    από Gmaras στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 12:58
  3. [Φορητός Η/Υ] επισκευή βύσματος τροφοδοσίας λάπτοπ
    από darthtony στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-13, 23:03
  4. Μητρική Laptop Βραχυκύκλωμα
    από kotsos___ στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 16:05
  5. [Κλιματιστικό] βραχυκύκλωμα εξωτερικής μονάδας...SOS
    από ktziavos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 08:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας