Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή Ηλεκτρική σκούπα Electrolux

    Έχουμε μια σκούπα Electrolux (μοντέλο ze2251) που μέχρι τώρα μας έχει βγει αρκετά καλή και σαν απορροφητικότητα αλλά και σαν ευελιξία (μικρό σχετικά μέγεθος).
    Πριν από λίγο καιρό, σε ένα απότομο μάζεμα του καλωδίου, σταμάτησε να το μαζεύει. Θεωρώντας ότι ίσως κάπου μέσα να μπλέχτηκε, την άνοιξα αλλά είδα ότι τελικά είχε σπάσει ο μηχανισμός (πιο συγκεκριμένα το πλαστικό που συγκρατούσε το έλασμα "ελατήριο" που κάνει την επαναφορά).
    Προσπάθησα να κάνω τις προφανείς επισκευές (σταθεροποίηση του ελάσματος με κάποιο μικρό βιδάκι, κλπ) αλλά λόγω του μικρού πάχους του πλαστικού δεν πιάνει σταθερά με αποτέλεσμα μετά από ένα μάζεμα να φεύγει πάλι.
    Την αρχική απόφαση να το κρατήσουμε ως έχει και απλά να μαζεύουμε το καλώδιο μετά το καθάρισμα, αν και την εφαρμόζω εδώ και κάποιο διάστημα, λέω να την εγκαταλείψω αφού και ενοχλητική είναι αλλά και το πλακέ καλώδιο έχει αρχίζει να συστρέφεται και να φθείρεται (κατέληξα έτσι και στο "φιλοσοφικό" συμπέρασμα ότι πολλά πράγματα που θεωρούμε δεδομένα κι ενίοτε όχι τόσο σημαντικά, αποδεικνύεται ότι τελικά είναι).
    Μήπως κάποιος συνφρουμίτης θα μπορούσε να με κατευθύνει που θα μπορούσα να βρω το σχετικό ανταλλακτικό (το "καρούλι" με ή χωρίς καλώδιο);
    Σε σχετικό ψαξιματάκι online δεν βρήκα κάτι. Το μόνο που βρήκα ήταν ότι το αντίστοιχο εξάρτημα από άλλη σκούπα (bosch αν θυμάμαι καλά) στοιχίζει 40 ευρώ πράγμα που θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο αν και το δικό μου (αν υπάρχει) στοιχίζει τόσο αφού με τα ίδια χρήματα παίρνεις καινούργια σκούπα και αν βάλεις τα διπλά παίρνεις και μια ψιλοκαλή.
    H όποια βοήθεια ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη

    Περνώντας από κάποιο μαγαζί με ανταλλακτικά στο κέντρο της Αθήνας (κοντά στο κτήριο του ΟΣΕ) αν και αρχικά μου είπαν "πες μας το μοντέλο να δούμε αν υπάρχει" όταν σήμερα τους κάλεσα για να τους το πω μου είπαν ότι "δεν γίνεται, πρέπει να την φέρεις από δω να δούμε". Ίσως και να είναι η πρέπουσα λύση αλλά δυστυχώς το ωράριό μου δεν επιτρέπει να βρεθώ δύο φορές ακόμη (μία να την πάω και μία να την πάρω) στο κέντρο. Επίσης αυτό θα σήμαινε και το να μείνουμε χωρίς σκούπα για κάποιες μέρες λίγες ή πολλές (ανάλογα με το πρόγραμμα της δουλειάς)

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.334

    Προεπιλογή

    1) Με ποια από τα παρακάτω καρούλια μοιάζει
    http://shop.electrolux.co.uk/categor...leaners/Cables
    2) σε ποιο σημείο έσπασε αν είσαι τυχερός και είναι το παρακάτω (κάπως σώθηκες)
    http://shop.electrolux.co.uk/product...Cable+Retainer
    3) Ασύμφορο να αλλάξεις καρούλι (όπου το ανελέητο χούφτωμα από τεχνικούς θα είναι διπλά δεδομένο)
    4) Επειδή νιώθω σαν ένα είδος σούπερμαν / σπαιντερμαν , και δείξεις το σπασμένο κομμάτι με αναλυτική φωτογραφία μπρος πίσω + το ελατήριο , ίσως γίνουμε και θεοί. Αρκεί να μην τσαλάκωσες το ελατήριο στην μέση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 09-12-14 στις 12:02

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ Πέτρο για την ταχύτατη απάντηση.
    Θα κοιτάξω το βραδάκι όταν θα είμαι σπίτι, να ξαναλύσω τη σκούπα και να βγάλω φωτό.
    Πάντως πραγματικά δεν πίστευα ότι κάτι τόσο επουσιώδες λειτουργικά (είναι καθαρά θέμα πρακτικότητας) θα στοίχιζε τόσο.
    Για το μοτέρ εντάξει να το δεχτώ (και πάλι να μην έχει την τιμή καινούργιας σκούπας)
    Θα ενημερώσω

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Χάρη καλησπέρα έχω τη z1035 αλλα έχει θέμα το μοτερ της.Αν σου κάνει το ανταλλακτικό πολύ ευχαρίστως.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ολοκληρη αθηνα δεν μπορεις να βρεις καποιο καταστημα που να σε βολευει κοντα στο σπιτι σου? εμεις εδω στην επαρχια και εχουμε 5-6 μεγαλα καταστηματα αυτου του ειδους.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς Πέτρο δεν μπόρεσα να την ανοίξω χθες ή σήμερα, όπως είχα πει καθώς την χρειαζόταν η σύζυγος.
    Ελπίζω να μπορέσω αύριο για να ποστάρω και τις φωτό που υποσχέθηκα

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολοκληρη αθηνα δεν μπορεις να βρεις καποιο καταστημα που να σε βολευει κοντα στο σπιτι σου? εμεις εδω στην επαρχια και εχουμε 5-6 μεγαλα καταστηματα αυτου του ειδους.
    Δεν είναι αυτό το κυρίαρχο θέμα Χρήστο, αν διάβασες το ποστ μου. Το "πρόβλημα" είναι ότι απ' ότι είδα και μου είπαν το "καρούλι", αν βρεθεί σαν ανταλλακτικό, θα έχει κοντά στο 40άρι (+5, -5 δεν αλλάζει κάτι) ποσό μάλλον υπερβολικό σε σχέση με τις τιμές που έχουν οι σκούπες σήμερα.
    Την ιστορία για το κατάστημα την είπα απλά για να αναφέρω πλήρως την υπόθεση.
    Άσε που μπορεί η Αθηνα θεωρητικά να έχει τα πάντα αλλά έχει κι ένα μέγεθος. Και όταν πχ μένεις στην μια της άκρη και δουλεύεις στην άλλη, ή μένεις και δουλεύεις στην ίδια άκρη αλλά τα μεγάλα σχετικά καταστήματα είναι στο κέντρο, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι το ίδιο εύκολο να βρεθείς εκεί.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάρη καλησπέρα έχω τη z1035 αλλα έχει θέμα το μοτερ της.Αν σου κάνει το ανταλλακτικό πολύ ευχαρίστως.
    Σ' ευχαριστώ πολύ Σταμάτη για την ευγενική σου πρόταση. Και μόνο η σκέψη σου (άσχετα αν κάνει το ανταλλακτικό) αρκεί.
    Θα κοιτάξω αύριο να ποστάρω φωτογραφία του καρουλιού.
    Εσύ την έχεις ανοίξει;

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    ναι,δεν εχω βγάλει το καρούλι.Στην τελική να σου το δώσω και δες αν σου κάνει.Η σκούπα είναι τουλάχιστον 10ετίας.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα.
    Στην τρίτη έχω σημειώσει και το σημείο που υπάρχει το πρόβλημα. Ο μεγάλος κύκλος δείχνει την αρχή του "ελατηρίου" που πρέπει κανονικά να στερεωθεί στο σημείο του μικρού κύκλου. Εκεί είχε ένα πλαστικό το οποίο έσπασε. Δοκίμασα να το πιάσω με βιδάκι αλλά το πλαστικό είναι αρκετά ψιλό σε πάχος.
    Όταν πιάνει λίγο το βιδάκι τότε φεύγει με την "φόρτιση" του ελατηρίου. Όταν βιδωθεί λίγο παραπάνω βρίσκει στο πίσω πλαστικό και φρενάρει (δεν περιστρέφεται) το καρούλι.


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρική Σκούπα MIELE S 711 Χαλασμένος Διακόπτης
    από liontas στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 11:47
  2. ηλεκτρική σκούπα
    από τομ στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 23:02
  3. ηλεκτρική σκούπα philips fc9081
    από sams στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 12:06
  4. Ηλεκτρική σκούπα βγάζει καπνό και μυρίζει.
    από aze στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 11:17
  5. Ηλεκτρική Σκούπα - Επισκευή
    από kougianos στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας