Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: ενισχυτης

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή ενισχυτης

    παιδια καλησπερα!!δεν ειμαι ηλεκτρονικος αλλα μου αρεσει να προσπαθω με τα λιγα που ξερω!! ενισχυτης denon pma-480 2χ60 στα 8 ομ. καηκε ο μετασχηματιστης υποθετω απο κακη επαφη στη πριζα!!ψαχνωντας στο ιντερνετ δε μπορεσα να βρω ακριβως τον ιδιο μετασχηματιστη αλλα καπου βρηκα οτι χρειαζεται περιπου 180-200w 2x30-33..τοροειδη. παραγγειλα το μετασχηματιστη 200w 2x30 τον εβαλα εξωτερικα δοκιμαστικα . ο ενισχυτης αναψε κανονικα επαιζε αλλα στα 5 λεπτα λειτουργιας σε χαμηλη ενταση ζεσταθηκε παρα πολυ... η ψυκτρα του δε πιανονταν και η γεφυρα ανορθωσεως το ιδιο. επισης εκανε ενα μικρο βομβο με κλειστη τη φωνη(ακουγεται σαν βομβος ρευματος) μετρησα την dc ταση στη γεφυρα ανορθωσεως περιπου 48 v ενω στο σχεδιο λεει 44 v. εχει σημασια αυτο..οι πυκνωτες εινα 2χ56v.
    τι να φταιει? μηπως η επιλογη για μετασχηματιστη 2χ30 ηταν λαθος και πεφτει μικρος η κατι αλλο??

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Γεια σου Φάνη
    Το ότι μόλις σε 5 λεπτά ζεστένεται τόσο πολύ και έχει και βόμβο σημαίνει ότι έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα (εκτός αν είναι σε τάξη Α ...χλωμότατο)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavros2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως η επιλογη για μετασχηματιστη 2χ30 ηταν λαθος και πεφτει μικρος η κατι αλλο??
    Το 2Χ30V είναι σωστό για την DC τάση που απαιτείται αλλά νομίζω ότι τα 200W (100 στο κανάλι είναι πολύ λίγα αλλά θεωριτικά επαρκούν)
    Το ερώτημά μου είναι αν αντικατέστησες τοροειδή με νέο ιδίου μεγέθους με τον προηγούμενο (σε όγκο) τότε και ο προηγούμενος είχε τα αντίστοιχα βάττ
    προτείνω να αποσυνδέσεις την τροφοδοσία (σίγουρα συμμετρικά +45 -45) διαδοχικά στο κάθε κανάλι και ίσως δεις σε ποιό κανάλι είναι το πρόβλημα
    Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο να το κάνεις γιατί πρέπει να γίνει επέμβαση στην πλακέτα από κάτω!

    καλή τύχη στην επισκευή σου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη UV. : 21-01-14 στις 17:08

  3. #3
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    2x30 AC μας κανουν περιπου 42 βολτ ανορθωμενο τα 48 που μετρησες εσυ απο που προκυπτουν ? Υπαρχει καμμια πιθανοτητα ο μετασχηματιστης να ειναι 35-35 βολτ και οχι 30-30 ?

    Αυτο που καταλαβαινεις ως βομβο ειναι πιθανον να ειναι DC στην εξοδο αλλα και σε αυτη την περιπτωση θα σε ειχε κοψει η προστασια του μηχανηματος για να μην καψεις καποιο ηχειο , Ειναι πιθανον να εχεις κατι καμμενο στην ανορθωση η να συμβαινει καποια αλλη βλαβη οπως διαρροη σε πυκνωτη και να εχεις θεμα ...Θα πρεπει να το δει καποιος με γνωσεις .
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ο Φάνης εγκατέλειψε την προσπάθεια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από east electronics Εμφάνιση μηνυμάτων
    2x30 AC μας κανουν περιπου 42 βολτ ανορθωμενο τα 48 που μετρησες εσυ απο που προκυπτουν ?
    συμφωνώ και εγώ και πιστεύω ότι ίσως το βολτόμετρό του μετράει λάθος

    Προτείνω στον Φάνη να πάει για την επισκευή στα παιδιά της east electronics που αποδεδειγμένα κάνουν άριστη δουλειά
    Έχω δει τη δουλειά σας east electronics τα συγχαριτήριά μου

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τελικός Ενισχυτής] Μονοφωνικος Ενισχυτης
    από redpower στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 19:25
  2. ο ενισχυτης τρελαθηκε
    από nasosdo στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-12, 13:09
  3. ενισχυτης κιθαρας
    από steliosssss στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 21:13
  4. ενισχυτης
    από ΜΑΝΘΟΣ1988 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-11, 02:59
  5. Ενισχυτης PV-1.3K
    από panaconic1 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας