Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φορ
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσ/κη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Επαγγελματικο ψυγειο

    Καλημερα . Θα ηθελα τα φωτα ενος τεχνικου για ενα μικρο επαγγελματικο ψυγειο. Το ψυγειο δεν εκανε ψυξη. Αυτο που διαπιστωσα ηταν οτι το μοτερ ξεκινουσε για 2 δευτερολεπτα κ σταματουσε. Ελεγξα τον πυκνωτη εκκινησης κ ητανε καλος. Εβγαλα το θερμικο του συμπιεστη , εδωσα ταση απαυθειας και το προβλημα λυθηκε, ο συμπιεστης δουλευε. Η ερωτηση μου ειναι ητανε το θερμικο που προκαλουσε το προβλημα; Επισης παρατηρησα οτι η αναροφηση πριν το συμπιεστη επιανε παγο; Ετσι πρεπει να λειτουργει; Ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    αργα η γρηγωρα θα τα τηναξει. το θερμικο ειναι προστασια και την κατηργησες.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φορ
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσ/κη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αργα η γρηγωρα θα τα τηναξει. το θερμικο ειναι προστασια και την κατηργησες.

    Να διαβαζεις τι γραφω , το εβγαλα για να το δοκιμασω . Το ψυγειο ειναι εκτος λειτουργιας μην αναλωνομαι σε λεπτομερειες που εννουνται. Αν γνωριζει καποιος ας τοποθετηθει σε αυτα που ρωταω .πληροφοριες χρειζομαι αν θπαρχει η καλη θεληση και η απαραιτητη τεχνικη εμπειρια και οχι chat.
    Ευχαριστω

  4. #4
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Με το ύφος που υιοθετείς απέναντι σε ανθρώπους που έχουν την καλή διάθεση να σε βοηθήσουν αφιλοκερδώς, τους την κόβεις. Δεν σου χρωστάει κανείς.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΣΚΛΗΚΟΣ (09-03-16)

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φορ
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσ/κη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Τοσο το υφος οσο και η τοποθετηση του αρχικου κειμενου μου ητανε κοσμια. Ημουνα συγκεκριμενος στις ετωτησεις και τις αποριες μου. Το υφος το δικο σου ητανε προσβλητικο του τυπου το καψες... Δεν μπηκες καν στον κοπο να ρωτησεις αν δουλευει το ψυγειο χωρις θερμικο αλλα διατυπωσες μια προχειρη απαντηση εκτος θεματος. Αν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενο ας μου απαντησει. Οποιεσδηποτε επιπλεον ερωτησεις μπορω να απαντησω για την καλυτερη διαγνωση κ επιλυση του θεματος. Ευχαριστω

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    η αρχικη σου τοποθετηση ηταν κοσμια. οι υπολοιπες οχι. κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει με το ζορι. επίσης βελτιωσε και την ορθογραφια σου.

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.334

    Προεπιλογή

    να αμπερομετρήσεις αν μπορείς να δεις οτι τα αμπέρ που τραβάει είναι λογικά (σύμφωνα με τον κατασκευαστή) αν είναι κανονικά τα αμπέρ μπορεί το θερμικό να έχει κάποιο ελλάτωμα. αντικατέστησε το . Όσο για τον πάγο στην αναρρόφηση ίσως έχει παραπάνω υγρά.

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φορ
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσ/κη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους. Ευχαριστώ Πέτρο για την απάντησή σου. Πήρα ένα ίδιο θερμικό και το αντικατέστησα. Θα αναφέρω παρακάτω βήμα προς βήμα τί έλεγξα για να γίνω πιο συγκεκριμένος.

    Το πρόβλημα του ψυγείου ήτανε ότι δεν έκανε ψύξη ή αργούσε να κάνει ψύξη γιατί το μοτέρ ξεκινούσε για λίγα δευτερόλεπτα και σταματούσε αμέσως.

    1) Πήρα το θερμικό και το αντικατέστησα με ένα ίδιο , το έβαλα να δουλέψει και το αποτέλεσμα το ίδιο.

    2) Έλεγξα αν η εκτονωτική μου ψεκάζει - δουλεύει. Όντως δούλευε γιατί άσπριζε ο εξατμιστής και έδινε ψύξη στον θάλαμο.

    3) Έλεγξα τον θερμοστάστη , δούλευε κανονικά.

    4) Έλεγξα τις επαφές του συμπιεστή . Οι μετρήσεις μου ήτανε σωστές , οπότε απέκλεισα το "κάψιμο των τυλιγμάτων"

    5) Αφαίρεσα το θερμικό δίνοντας τάση απευθείας στο C για να παρατηρήσω σε συνεχή λειτουργία πόσα Amper τραβάει. Διαπύστωσα ότι τραβούσε 2,2 - 2 Amper σε κανονική λειτουργία...

    Μιλώντας με συναδέλφους μου είπανε ότι όταν τραβάει πολλά amper και παράλληλα έχω πάγωμα (άσπρισμα) της αναρρόφησης ως και την την είσοδο του συμπιεστή έχει πολλά υγρά. Αφαίρεσα με τα μανομετρά μου τα απαραίτητα υγρά , αλλά τα Amper δεν μεταβάλλονταν.

    6) Έλεγξα αν το ανεμιστήρας του εξατμιστή και του συμπυκνωτή αν λειτουργούν σωστά και όντως λειτουργούσαν.

    Το μοτέρ ηλεκτρολογικά όσο και μηχανικά δεν είναι κολλημενό ή ελλατωματικό. Το διαπίστωσα τόσο από την ωμομέτρηση που έκανα όσο και από την απευθείας τάση που του έδωσα (δεν ζεσταινότανε και δεν δούλευε "στεγνά") , οπότε αποκλείω το ενδεχόμενο να τραβαει πολλά Amper από σφάλμα του μοτέρ.

    Το θερμικό που αντικατέστησα το επέλεξα με βάσει το παλιό θερμικό που υπήρχε και ΟΧΙ με βάσει του μοτέρ.. Παρακάτω θα σας αναφέρω τον τύπο του μοτέρ και θα σας επισυνάψω φωτο από το θερμικό που χρησιμοποίησα. Θέλω να ελπίζω ότι το θερμικό είναι μικρό για το συγκεκριμένο μοτερ και γι αυτο το κόβει αμέσως.. Αν μπορούσατε να με βοηθούσατε ή να προτείνετε κάτι θα σας ήμουν ευγνώμων.

    Ευχαριστώ

    Τύπος συμπιεστή: Aspera E6210E 217RA02
    220-240V , R22 , 50HZ

    Θερμικό: Το μόνο που αναγράφει είναι Rt 029 , και ακριβώς δίπλα έχει ένα τριγωνάκι με τον αριθμό 077 (Το επισυνάοτω σε φώτο)
    Συνημμένο Αρχείο 36852

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.334

    Προεπιλογή

    Ο θερμοστάτης είναι με βολβό ή πιέσεως?

  11. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φορ
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσ/κη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Θερμοστάτη με βολβό έχει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] Ψυγειο AEG
    από kostas76 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 14:27
  2. [Siemens] Ψυγειο SIEMENS
    από Phatt στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-12, 22:45
  3. χαλασμενο ψυγειο
    από Natassa Pouliou στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-11, 00:00
  4. Προβλημα με ψυγειο!
    από shark55 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 20:10
  5. προβλημα με το ψυγειο
    από fm344 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-11, 09:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας