Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΚΟΥΠΑΚΙ JUROPRO

    Γεια σας. Εχουν χαλάσει οι μπαταρίες στο ηλεκτρικό σκουπακι και θέλω να τις αλλάξω. Είναι συστοιχια μπαταριών. Βρήκα μόνες τους μπαταρίες και θέλω κάποιος να μου πει πως θα τις συνδέσω μεταξύ τους για να φτιάξω τη συστοιχια μόνος μου. Ευχαριστω.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.326

    Προεπιλογή

    Μιλάμε νικελίου/καδμίου ? με κολλητήρι καλάι και σολντερίνι βγάλε βάλε είναι προσέχεις καλά τις πολικότητες να τις βάλεις παρομοίως με την ίδιο τρόπο που βγάζεις τις παλιές (να είναι ίδιας χωρητικότητας με τις παλιές κτλ)
    http://www.youtube.com/watch?v=96foswY1m58

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    θα σου προτεινα να τις παρεις ετοιμες προς συνδεση. πακακι δηλαδη. η συγκοληση με καλαι δεν ειναι οτι το καλυτερο για μπαταριες. εναλλακτικα μπορεις να βρεις και μπαταριες με λαμακια και να φτιαξεις πακακι μονος σου. σε καθε περιπτωση ομως προσεχε την υπερθερμανση των μπαταριων.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Οι μπαταρίες που έχει το σκούπακι είναι 1.2V Ni-Cd 1300mAh. Εγω βρήκα απο το Ίντερνετ μπαταρίες με λαμακια 1.2V Ni-Cd 1400mAh. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα που έχουν λίγο υψηλότερο φορτίο κατα 100mAh; Ευχαριστω

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.326

    Προεπιλογή

    όχι ...
    Πρέπει να μελετήσεις καλά την συνολική αξία (σκουπάκι Juro) με την συνολική αξία των μπαταριών αντικατάστασης , αν σε συμφέρει δηλαδή.

    Γιατί αν θυμάμαι καλά για ένα επαναφορτιζόμενο δράπανο που είχα 24V . είχα διαπιστώσει ότι για να αλλάξω τόσες μπαταρίες ... αγόραζα σχεδόν ολόκληρο το δράπανο !

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Πέτρο το κόστος να τισ αντικαταστήσω σε κατάστημα ςεδώ στη ρόδο μου ζητήσανε 45€.αλλά αν τισ αγοράσω από το ίντερνετ και τισ φτιάξω εγώ θα μου κοστισει το πολύ 25€. το σκουπάκι κόστισε 75€. Νομίζω με συμφέρει.Γι αυτό θέλω να το φτιάξω εγώ και επίσης μου αρέσει να ασχολούμε. Ελπίζω να τα καταφέρω. Μήπως γνωρίζεις ποια είναι η καλύτερη χρήση για αυτές τισ μπαταρίες ώστε να αντέξουν πολύ καιρό??

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από QUANTUM13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό θέλω να το φτιάξω εγώ και επίσης μου αρέσει να ασχολούμε. Ελπίζω να τα καταφέρω. Μήπως γνωρίζεις ποια είναι η καλύτερη χρήση για αυτές τισ μπαταρίες ώστε να αντέξουν πολύ καιρό??
    Δεν είμαι "περπατημένος/διαβασμένος" περί ποιότητας αυτών των μπαταριών ... αν θέλεις περίμενε και μια άποψη άλλου για ποιότητα.

    Το μόνο που μπορώ να σου πω , επειδή έχω συναρμολογήσει τέτοιο πράγμα , είναι να μην κάνεις βιαστική δουλειά , να προσέχεις πως βγάζεις τις παλιές (πολικότητα)

    Να κάνεις δοκιμές για κολλήσεις με το κολλητήρι σου σε μια από τις (παλιές μπαταρίες σου) στο να δεις αν καταφέρνεις να τις κολλήσεις με "γρηγοράδα" χωρίς να τις παραζεστάνεις στο εσωτερικό τους , αλλά μόνο στα "αυτάκια" τους και όσο χρειάζεται. Να χρησιμοποιήσεις και αλοιφή (σολντερίνη) και να προθερμάνεις κατάλληλα το "αυτάκι " που είναι προς κόλληση για να απλώσει η κόλληση άψογα. κτλ

    Πολύ καλό "συμμάζεμα" στο σύνολο των μπαταριών και μονώσεις "χαρτονάκια" να μην βραχυκυκλώσουν κτλ Γιατί αν δεν γίνει καλό "συμμάζεμα" ίσως να έχεις πρόβλημα να τις χωρέσεις στην θήκη τους κτλ ... αυτά

  8. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι ότι οι νέες μπαταρίες που βρήκες είναι Ni-Mh? Οι Ni-Cd είναι μεν οι απολύτως φτηνότερες επαναφορτιζόμενες, αλλά έχουν μεγάλο πρόβλημα μνήμης* και είναι και τρομερά τοξικές μετά την απόρριψη. Οι Ni-Mh υπερτερούν (λίγο) και στους δύο τομείς, και τείνουν να ακτοπίσουν τις Ni-Cd.

    * Οταν δεν γίνονται πλήρεις κύκλοι φόρτισης-εκφόρτισης (πρακτικά αδύνατο σε ένα σκουπάκι), η χωρητικότητα της μπαταρίας μειώνεται σημαντικά, το ίδιο και η διάρκεια ζωής της (θεωρητικά μέχρι 1000 πλήρεις κύκλοι, πρακτικά γύρω στους 500).

Παρόμοια Θέματα

  1. φορτιστης μπαταριων
    από gg4a στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-24, 18:35
  2. Σκουπακι hoover. Τι του έκανα θεέ μου ?
    από ba99297 στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-15, 10:17
  3. συνδεση 5v μετασχηματιστη σε θηκη μπαταριων ΑΑΑ
    από turboallani στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-13, 18:51
  4. μπαταριες σε σκουπακι black decker
    από SPYROSKON στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 21:31
  5. ηλεκτρικο κουζινακι
    από electron00b στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 17:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας