Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1
    Το avatar του χρήστη popeye68
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Βλάβη σε πλυντήριο πιάτων

    Kαλησπέρα στο forum.
    Έχω ένα πλυντήριο πιάτων Ariston LSE 830 ST. Το έχω 5-6 χρόνια.
    Μέχρι προχθές λειτουργούσε σωστά. Λοιπόν εκεί που δουλέυει και εκτελεί τις διάφορες φάσεις του προγράμματος (πρόπλυση, πλύση, ξέβγαλμα κτλ.) ξαφνικά κολλάει στην πλύση (το νερό είναι βραστό) και δεν προχωράει παρακάτω.
    Δηλαδή δουλέυει συνέχεια με το βραστό νερό και πρέπει να το σταματήσω με το χέρι (on-off) και να του κάνω αποστράγγιση το νερό που έχει μείνει μέσα γυρνώντας τον επιλογέα προγράμματος στην "αποστράγγιση".
    Ρώτησα τηλεφωνικώς έναν τεχνικό και μου είπε ότι χάλασε ο προγραμματιστής του πλυντηρίου και το ανταλλακτικό κοστίζει 180€+εργασία.
    1)Εσείς τι λέτε; Είναι πράγματι θέμα προγραμματιστή; Συμφέρει να το επισκευάσω ή σε 2-3 χρόνια θα χαλάσει πάλι;
    2)Να φωνάξω τεχνικό από την αντιπροσωπεία ή την ίδια δουλειά θα κάνει και ο τεχνικός της γειτονιάς;
    Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Σίγουρα χάλασε η ο θερμοστατης η ο προγραμματιστής.
    Βέβαια μπορεί να κόπηκε κάποιο καλώδιο.
    Μπορει ο θερμοστατης να ειναι ενσωματομενος στον προγραμματιστή τότε θες προγραμματιστή.
    Μπορεί να χάλασε ο αισθητηρας θερμοκρασίας....
    Κανείς δεν μπορεί να ξέρει πότε θα ξαναχαλάσει μπορεί να χαλάσει κάτι άλλο....
    Η τιμή αγοράς νέου είναι κοντά στην τιμή επισκευής?
    Πάντα τεχνικό αντιπροσωπείας θα καλείς εκτός εξαιρέσεων που ο τεχνικός της γειτονιάς είναι μακράν καλύτερος.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη j kalai
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Γενικα τα πλυντηρια πιατων ειναι πολυ δυσκολο να επισκευαστουν στο σπιτι λογω μη προσβασης σε πολλα εξαρτηματα και οσοι ασχολουνται με αυτα οπως και εγω τις περισσοτερες φορες τα παιρνουν στο εργαστηριο.
    Με λιγα λογια κανεις δεν μπορει να σου πει τι φταιει ακριβως τηλεφωνικα παρα μονο o τεχνικος τις εταιριας που τα δουλευει συνεχεια και παλι με αμφιβολιες.

    Αν στη γειτονια σου υπαρχει γατα τεχνικος φωναξε αυτον οπως εγραψε και ο ipso αλλιως την εταιρια και ετοιμασου να τις φας.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη popeye68
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Κάλεσα τον "τεχνικό της γειτονιάς", το είδε και μου είπε ότι χάλασε ο προγραμματιστής (εγκέφαλος).
    Όπως γράφω και παραπάνω, ρώτησε πόσο κάνει το ανταλλακτικό και μου είπε 180€+εργατικά.
    Θα καλέσω και την αντιπροσωπεία για να δω τι τιμή θα μου πει.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλυντήριο Ρούχων FAGOR 1FE-417
    από QED στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-20, 20:59
  2. Πλυντήριο Pούχων INDESIT WIA101 - RESET
    από Radiometer στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 12:25
  3. Πλυντήριο Siemens
    από alatmos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-10, 23:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας