Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη yet!
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Ψαχνω σχεδιο για Μικροφωνικη LEM BABY Δειτε την Φωτογραφια!!

    Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας.. Ετυχε και αγορασα μια παλαια Μικροφωνικη LEM BABY με αναλογικο Echo Ταινιας.. Η μικροφωνικη αυτη ειναι σε πολυ κακη Κατασταση και για λογους Νοσταλγιας ( με μια τετοια παιζαμε την Δεκαετια του 70..) θα ηθελα να την αναπαλαιωσω... Αρχισα με επιτυχια διωρθωνοντας κατ αρχας τα Μηχανικα μερη και ετσι το Echo λειτουργει παλι αψογα.. Οταν ομως συνεδεσα τα ηχεια.. τοτε εγινε το κακο!! Φωτια και λαυρα εβγαζε απο την Πλακκετα του Τελικου ενισχυτη.. Με μια συντομη ματια ειδα οτι ο προηγουμενος "Μαστορας" ειχε αλλαξει ενα Τρανζιστορ το οποιο μου εβγαλε τις ...Φωτιες!! Δυστυχως για εμενα δεν εχω το Σχεδιο της μικροφωνικης για να ξερω τι Τρανζιστορ ειναι αυτο και τι αλλα υλικα εχει αλλαξει αυτος ο περιεργος Μαστορας !! Για αυτο εαν απο εσας καποιος εχει καποιο Σχεδιο θα με βοηθουσε παρα πολυ.. Για να σας Βοηθησω λιγο ειναι αυτη με τα δυο Τρανζιστορ 2Ν3772 στην Εξοδο..Εβαλα και μια Φωτο..Ελπιζω να σταθω Τυχερος.. Σας ευχαριστω πολυ.. Με εκτιμηση..Χρηστος

  2. #2
    Το avatar του χρήστη yet!
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Εβγαλα και μια Φωτογραφια απο τον Τελικο ενισχυτη... Μου αρκει αν μπορει να μου πει καποιος πια ειναι τα δυο Τρανζιστορ που εχω σημειωσει με τα βελακια!! Σας ευχαριστω.. Με εκτιμιση.. Χρηστος..

  3. #3
    Το avatar του χρήστη crown
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    απο οτι δειχνει η φωτογραφια ειναι τρανζιστορ τροφοδοσιαs και εναι τα 2Ν3055

  4. #4
    Το avatar του χρήστη yet!
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ναι εχεις δικιο.. Ειναι τα 2Ν3055 αλλα το Προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να διαβασω τα αλλα δυο που ειναι σημειωμενα με τα βελακια.. Το ενα λυπει τελειως και το αλλο δεν ειναι εκεινο που ηταν εξ αρχης.. Με εκτιμηση..Χρηστος..

  5. #5
    Το avatar του χρήστη crown
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    δεs μηπωs ειναι σταθεροποιητικα LM 7812 εξαρτατε απο την τροφοδοσια του μετασχηματιστη

  6. #6
    Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    εγω πιστευω οτι ειναι BD 711 η ΒD712

  7. #7
    Το avatar του χρήστη yet!
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Λοιπον παιδια LM αποκλειεται να ειναι γιατι για σταθεροποιητες Τασης εχει τα 2Ν3055.. BD μαλον πρεπει να ειναι.. Το ενα ΡΝΡ και το αλλο ΝΡΝ.. ειναι στο σταδιο της προενισχυσης.. Χθες βρηκα μια Ιστοσελιδα και εκει παρηγγειλα το Σχεδιο στην Τιμη των 6 Ευρω.. θα περιμενω να ερθει και μετα θα σας ενημερωσω.. σας ευχαριστω που βρηκατε Χρονο για να με βοηθησετε.. Πολλους Χαιρετισμους.. Χρηστος..

  8. #8
    Το avatar του χρήστη radioamateur
    Μέλος
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Πως πανε οι ραδιοφωνικές εκπομπές φίλε yet;
    Αν μπορεις ανέφερε μας καποιους γερμανικούς δικτυακούς τόπους με ερασιτεχνικές κατασκευες σχετικα με FM & AM αν βέβαια υπάρχουν!
    Ελπιζω να λυσεις συντομα το τεχνικό πρόβλημα της μικροφωνικής αντίκας σου!
    Καλές εκπομπες, κατασκευές, επισκευές!!!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR

  9. #9
    Το avatar του χρήστη yet!
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε radioamateur γεια σου!!! Χαιρομαι που ακουω νεα σου.. Δυστυχως λογω "Μουσικων" υποχρεωσεων μου(Αυτον τον Καιρο γραφω αρκετα νεα τραγουδια μου) καθως και για λογους υγειας δεν μπορεσα να ασχοληθω με το πολυ κατατοπιστηκο Φορουμ μας.. Αλλα οπως βλεπεις ζω ακομα και ειμαι παλι εδω!! οσον αφορα την "Μικροφωνικη Αντικα",ηρθαν τα σχεδια πολυ γρηγορα και τα Τρανζιστορ που ζητουσα ηταν τα 4009 (ΒD 139) και 4010 (ΒD 140) Ελπιζω συντομα να εχω τα απαραιτητα εξαρτηματα στα χερια μου και να συνεχισω το εργο της ανακαινησης... Ξερεις με μια τετοια Μικροφωνικη παιζαμε Μουσικη Ροκ σε γεματους Σινεμαδες στην Δεκαετια του 70 και περασα στιγμες "Διασημοτητας" που δεν θα τις ξεχασω ποτε..αν και τετοιες στιγμες δεν θα ξαναερθουν στο αμεσο μελον...Δυστυχως... Οσο αφορα τις εκπομπες μου.. φυσικα συνεχιζονται ακαθεκτα!! Παντα με μια μικρη Ισχυ και αναλογη εμβελεια.. αλλα με προσοχη, επαγγελματισμο και σεβασμο στον Ακροατη... Μην γελασεις αλλα και ο Ελληνικος Τυπος εμαθε για τα "καμωματα" μου στην Γερμανια και ενδιαφερθηκε να γραψει κατι για αυτα.. Περι του θεματος δεν θελω να πω αυτην την στιγμη περισσοτερα γιατι δεν ειμαι εκατο τις εκατο σιγουρος οτι θα ακολουθησουν δημοσιευσεις και ετσι δεν θελω να εκθεσω τον Φιλτατο Δημοσιογραφο μιας απο τις εγγυροτερες και μεγαλης Κυκλοφοριας Εφημεριδας των Αθηνων..Εαν υπαρξει κατι το θετικο θα σας ενημερωσω αμεσα.. Οσο για τα Γερμανικα σαιτ στο Ιντερνετ εψαξα και βρηκα κατι λιγα..Οι Γερμανοι εκ φυσης τους αρκετα φειδωλοι με ολα.. Φοβουνται να δημοσιευσουν κατι που ειναι καλο και το κρατουν για τους εαυτους τους.. Παντως κοιτα αυτα εδω και μπορει κατι να σου φανει Χρησιμο..Το πραγμα θελει παντως πολυ ψαξιμο..
    http://www.hcrs.at/TRANMW.HTM
    http://www.hcrs.at/MWSENDER.HTM
    http://www.radio101.de/radio101/schalt.htm
    http://www.dxzone.com/catalog/Shortw.../Pirate_Radio/
    http://www.jogis-roehrenbude.de/Sender.htm
    Καλη διασκεδαση... και πολλους Χαιρετισμους σε ολους τους φιλους του Φορουμ... Με εκτιμηση.. Χρηστος..

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    SV8AJN
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή BD-136

    Καλημερα.Πιθανο (οπως φαινεται) να ειναι της σειρας BD που σε παλαιοτερες κατασκευες υπηρχαν σε διαφορες εφαρμογες.
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχεδιο philips
    από stelios στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-05, 14:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας