Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1
    Το avatar του χρήστη dimitris_p
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε electro-voice_p2000

    Καλησπερα σας. Προσπαθώ να επισκευάσω έναν τελικό απο έναν φιλο electro-voice_p2000 ο οποίος εχει επισκευαστεί από αλλο τεχνικό, δούλεψε κάποιο διάστημα και χάλασε ξανά. Ο τελικός έβγαζε protection και στα 2 καναλια.

    Ανοίγοντας των είδα ότι κάθε κανάλι φοράει τα MJ15003 και 04 από 8 και 8 σύνολο 16 κάθε κανάλι. Βλέπω ότι στα τέσσερα 15003 και τέσσερα 15004 στην θέση τους να έχουν μπει MJ15022G και MJ15023G. Τα ξεκολλάω όλα και τα 16 και τα μετράω, όλα καλά.

    Αρχίζω να μετράω και βρίσκω τον ένοχο τελικά. Έχουν καεί 8 αντιστάσεις 47Ω που συνδέονται στον εκπομπό των τρανζίστορ που έχουν αλλαχτεί με άλλα. Ανεβάζω και το σχηματικό που βρήκα αν και ειναι κάπως δυσανάγνωστο να μου πείτε μια γνώμη.

    Εψαξα λίγο τα datasheet και των 2 και είδα οτι μάλλον δε ειναι ιδια. Υπάρχει περίπτωση να ειναι αυτή η αίτια που έκαψε της 8 αυτές αντιστάσεις?


  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    ελενξε ολες τις 0.33 ωμ (πρεπει να ειναι κανονικα κεραμικες, οχι συρματος) τις 2 των 56 ωμ, και τα τρανζιστορ Q57,64

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Το avatar του χρήστη dimitris_p
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελενξε ολες τις 0.33 ωμ (πρεπει να ειναι κανονικα κεραμικες, οχι συρματος) τις 2 των 56 ωμ, και τα τρανζιστορ Q57,64

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Oι 0,33 ειναι διπλές τουβλάκια στα 7watt και ειναι οκ. Εχω μετρήσει σχεδόν τα πάντα. Εχω βρει μια αντίσταση με λάθος τιμή, 2 αντιστάσεις με ανεβασμένες τιμές και σε τέσσερεις αντί να βάλει ακριβείας εχει βάλει κανονικές. Τα αλλάζω αυτά για αρχή και βλέπουμε!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    το ρευμα ηρεμιας ειναι ρυθμισμενο σωστα? θα πρεπει να ακολουθηθει η διαδικασια για την σωστη ρυθμιση του. αυτο με την προυποθεση οτι ολα τα εξαρτηματα ειναι καλα και οτι ειναι συμφωνα με του κατασκευαστη. διαφορετικα οτι και να κανουμε μετα απο λιγο ολα θα πανε στον βροντο!

  5. #5
    Το avatar του χρήστη dimitris_p
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Θα το κοιτάξω για το ρεύμα ηρεμίας αλλα νομίζω το manual δεν αναφέρει κάτι σχετικό.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το κοιτάξω για το ρεύμα ηρεμίας αλλα νομίζω το manual δεν αναφέρει κάτι σχετικό.
    7.5 mv ειναι το ρευμα ηρεμιας αν δεν κανω λαθος.εχει τεστ πινς για μετρησεις.πρεπει να αρχησεις ριθμυση οταν ειναι κρυο το μηχανημα κι οπως ζεσταινει με την ωρα επαναριθμυζεις τα τριμ.χωρις σημα χωρις φορτιο

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spiros full για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dimitris_p (03-07-22)

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το κοιτάξω για το ρεύμα ηρεμίας αλλα νομίζω το manual δεν αναφέρει κάτι σχετικό.
    κοιτα τα mpsa92-94 καποια μπορει να εχουν διαροη το εχουν αυτο το προβλημα οι ev.με ισχυρο φως κατω απο την πλακετα τσεκαρισε για σπασμενους χαλκοδιαδρομους.ενασ τυπος εφτιαχνε μια powermate και βρηκε καντα στις ψυκτρες κατω απο μια αντισταση να λειπει κοματι χαλκοδιαδρομος κι εμπαινε σε προτεκτ το μηχανημα

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον spiros full για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dimitris_p (03-07-22), mikemtb73 (03-07-22)

  10. #8
    Το avatar του χρήστη dimitris_p
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας, θα κάνω έλεγχο και θα επανέρθω.

  11. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ρευμα ηρεμιας ειπα φιλε μου. οχι dc ταση στην εξοδο. αλλο το ενα αλλο το αλλο.

  12. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.715

    Προεπιλογή

    Και κάτι ακόμα σημαντικό συνονόματε.
    Αφού τσεκάρεις ωμικά τη συνέχεια των χαλκοδιαδρόμων που αναφέρει ο φίλος Σπύρος από τις Ιονίους νήσους στο post #7,
    αντικατέστσησε τα 4 X MJ15022G με τ΄ εργοστασιακά 4 X MJ15003 & τα 4 X MJ15023G με τ΄ εργοστασιακά 4 X MJ15004,
    γιατί για τ΄ εργοστασιακά που δουλεύουν στα 140V / 20A πολώνονται στις καθόδους τους με τις αντιστάσεις, που έχεις κυκλώσει
    στο σχέδιο που παραθέτεις στο post #1, και που καταστράφηκαν πολύ πιθανόν όταν παρέμειναν στο κύκλωμα να πολώνουν τα
    ίσως αντίστοιχά τους, MJ15022G & MJ15023G.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχαρα πλυντηριου πιατων electro more
    από Sotos_ster στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-19, 00:52
  2. [Άλλη] Πλυντήριο πιάτων Hotpoint LFT114 - Charging electro-valve broken
    από Subs0niC στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-15, 09:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας