Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 55

Θέμα: service NAD 3130

  1. #11
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Δηλαδη Σακη εγω που ειχα παρει με το υστερημα μου τον Nad 3020i το 1992(και τον χρησιμοποιω και σημερα κανονικα) λες οτι εφαγα παραμυθι χοντρο..
    Αν θυμαμαι καλα τον ειχα παρει βασιζομενος στις κριτικες του Ηχου που τον εκθειαζαν(σε σχεση με την τιμη του παντα) .
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τοποθετηση ανεμιστηρα μεσα σε ενισχυτη μονο κακο μπορει να κανει ..... Πολυ απλα αν κρυωνει τον vbe multiplier (δλδ τις Διοδους η το τρανσιστορ που ρυθμιζει το ρευμα ηρεμιας στα τρανσισοτρ εξοδου αναλογα με την θερμοκρασια του ενισχυτη) το οποιο αν ειναι κρυο νομιζει οτι ο ενισχυτης δεν εχει ζεσταθει και ετσι ανοιγει το ρευμα ηρεμιας με αποτελεσμα ο ενισχυτης να καει .

    Αν για καποιο λογο και οταν το 100% της ισχυος χρειαστει επι αρκετη ωρα τοτε εχει νοημα η χρηση ανεμιστηρα αλλα αποκλειστικα και μονο στην εξωτερικη μερια και μονο να φυσαει τα τρανσιτορ εξοδου .

    Αλλα ας μην γελιομαστε τα μηχανηματα αυτα ποτε δεν φιαχτηκαν για τετοια χρηση και η δουλεια τους ειναι αυτο που λεμε casual listening καθημερινο ακουσμα σε μχαμηλη εως μετρια ισχυ .

    Γενικα το μηχανημα αυτο αρκει να μεινει οπως ειναι μονο αλλαγμα πυκνωτες η μετατροπη απο αντιστασεις σε ενα τριμερακι για το ρευμα ηρεμιας ειναι παρα πολυ ευκολη και επεμβασεις τυπου αλλαξε μετασχηματιστη δεν θα βοηθησουν σχεδον πουθενα αν η χρηση του μηχανηματος ειναι αυτη που περιεγραψα παραπανω ...

    ΟΙ ενισχυτες αυτης της σειρας ειναι κακα μηχανηματα υποφερουν απο αρκετα προβληματα και πρπει να εισαι προσεκτικος μαζι τους Τελος πο πλευρας ηχου εχουν την ταση να στρογγυλεουν τα παραγματα στις ακρες με αποτελεσμα να ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα για ροκ ακουσματα η εντεχνα ελληνικα αλλα περα απο αυτα σε τζαζ η house μουσικες δεν πανε μια ...

    Αυτα
    Σακη επειδη εκανα κοπανα μερικες φορες σε μαθηματα που αφορουσαν τεχνολογια υλικων,ισως να μου διεφυγε το κεφαλαιο αυτο με την μεταβολλη τιμων.Θυμαμαι μονο πως το πυριτιο-γερμανιο σε χαμηλες θεμοκρασιες η αγωγιμοτητα τους (μειωνεται).Ουτος η αλλος αν υπαρξει διασπορα ψυξης σε ολες αυτες τις βαθμιδες η θερμοκρασια θα ειναι ομαλη στα εξαρτηματα,επομενως και στην λειτουργια τους.Το ανεμιστηρακι κατα προτιμηση να διωχνει αερα,με αποτελεσμα στην ανακυκλωση του κανονικου περιβαλλοντος.Εχω αλλαξει μετασχηματιστη σε τετοιο μηχανημα και καθως εγινε η αντικατασταση στα ιδια αμπερ,εγινε και η μετρηση με ενδειξη πως ειναι λιγος σε δυνατες εντασεις,επομενως να νουμερα μπορουν να αμφισβητησουν μια σχεδιαση του 1985.Θα ηθελα να σε ρωτησω αν το συγκεκριμενο ενισχυτη,τον ειχαν δυο ανθρωποι και τον επαιζαν στο τερμα χιλιαδες ωρες...Ο ενας στην Ανταρκτικη και ο αλλος στη Αφρικη.Ποιος θα παθαινε βλαβη πρωτος,κατα την γνωμη σου ;

  3. #13
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από materatsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμαμαι μονο πως το πυριτιο-γερμανιο σε χαμηλες θεμοκρασιες η αγωγιμοτητα τους (μειωνεται)
    Ε αυτο ειναι το προβλημα:Μειωνεται η αντισταση,αρα περναει παραπανω ρευμα,αρα αυξανεται η θερμοκρασια κι αλλο,αρα ακομα παραπανω ρευμα... ΤΣΑΦ..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #14
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Καταλαβαινω φιλε μου...(Αυξανεται η θερμοκρασια κι'αλλο) με το βεντιλατερ ε ;Ωραια,να ρωτησω και την ανοχη των συγκεκριμενων εξαρτηματων σε Κελσιου ;

  5. #15
    Το avatar του χρήστη bchris
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε...καλα τωρα ...αυτο ηταν τρελλη παραμυθα ...σε καμμια περιπτωση ο nad δεν μπορουσε και δεν εκανε τετοια πραγματα ...πρωτο τον εβγαζαν αυτοι που τα επαιρναν χοντρα εκεινες τις εποχες ...πως νοιζεις οτι εκαναν οι NAD ονομα ? ενας οποιοςδηποτε ΥΑΜΑΗΑ εκεινης της εποχης τον ειχε για για πλακα τον NAD και μαλιστα τον ειχε και σε ολα ... γκαζια ποιοτητα και αν μη τι αλλο διαχρονικοτητα και αντοχη ...
    Ενταξει, μην τα ισοπεδωνουμε ολα τωρα...
    Επειδη εσυ γουσταρεις Ιαπωνικα μηχανηματα, μην βγαζεις κατασκευαστες με παραδοση στην ποιοτητα ηχου σκαρτους...

  6. #16
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη Σακη εγω που ειχα παρει με το υστερημα μου τον Nad 3020i το 1992(και τον χρησιμοποιω και σημερα κανονικα) λες οτι εφαγα παραμυθι χοντρο..
    Αν θυμαμαι καλα τον ειχα παρει βασιζομενος στις κριτικες του Ηχου που τον εκθειαζαν(σε σχεση με την τιμη του παντα) .
    ΚΑΛΑ ...Ο ΔΕ 3020 ειναι ακομα χειροτερος .... οποτε θες μπορεις να τον φερεις να το κανουμε ενα τεστ και θα καταλαβεις και απο μονος σου
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  7. #17
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει, μην τα ισοπεδωνουμε ολα τωρα...
    Επειδη εσυ γουσταρεις Ιαπωνικα μηχανηματα, μην βγαζεις κατασκευαστες με παραδοση στην ποιοτητα ηχου σκαρτους...
    Κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα ... η ποιοτητα ενος μηχανηματος ειναι δεδομενη μετα απο μετρησεις και κανονες που εχουν πιστοποιησει εδω και χρονια κατασκευαστες και σχεδιαστες ..... Κατω απο αυτη την λογικη θα πει καποιος ολοι οι ενισχυτες θα πρεπει να ηταν απολυτα ιδιοι ...Αυτο που δεν μπορει τεχνικα να πιστοποιηθει σε καποιο βαθμο ειναι αυτο που λεμε sonic signature υπογραφη ηχοχρωματων επι το ελληνικοτερον

    Πραγματι τα nad εχουν την δικια τους υπογραφη η οποια ταιριαζει στην καθαρα εγγλεζικη σχολη και στα γουστα ορισμενων ανθρωπων ...σε αυτο το σημειο δεν χρειαζεται να πω η να προσθεσω οτιδηποτε αλλο Απλα οι ανθρωποι που ακουνε αναλογη μουσικη ( ροκ πανκ εγχορδα ρεμπετικα εντεχνα ελληνικα κλπ) ειμαι σιγουρος οτι με εναν τετοιο ενισχυτη θα ειναι σουπερ ευχαριστημενοι .

    Το προβλημα ειναι οτι αν ακους τζαζιες η house ( ηπια δεν χρειαζεται να ειναι πριονια ) οι ενσιχυτες αυτοι δεν κανουν μια

    Οσο για τα γιαπωνεζικα που γουσταρω κυριως εχει να κανει με την κατασκευη και οχι απαραιτητα για τον ηχο
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  8. #18
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΑ ...Ο ΔΕ 3020 ειναι ακομα χειροτερος .... οποτε θες μπορεις να τον φερεις να το κανουμε ενα τεστ και θα καταλαβεις και απο μονος σου
    Ευχαριστω για την προσκληση αλλα απεχουμε μονο 578 χιλιομετρα..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #19
    Το avatar του χρήστη bchris
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Εγω παντως σ' ενα nad 302, ακουω απο κλασικη μεχρι phychedelic trance (rock κλπ εννοουνται).
    Δεν μπορω να πω οτι εχω και αυτι ...διαπασων, αλλα δεν ειμαι και Μπετοβεν.
    Κι εχω ακουσει αρκετους ενισχυτες στην ζωη μου.

    Τελος παντων ο εν λογω(302) ενισχυτης ειναι κορυφαιος, βαζει κατω πολυ πιο ακριβους ενισχυτες.

  10. #20
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από materatsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σακη επειδη εκανα κοπανα μερικες φορες σε μαθηματα που αφορουσαν τεχνολογια υλικων,ισως να μου διεφυγε το κεφαλαιο αυτο με την μεταβολλη τιμων.Θυμαμαι μονο πως το πυριτιο-γερμανιο σε χαμηλες θεμοκρασιες η αγωγιμοτητα τους (μειωνεται).Ουτος η αλλος αν υπαρξει διασπορα ψυξης σε ολες αυτες τις βαθμιδες η θερμοκρασια θα ειναι ομαλη στα εξαρτηματα,επομενως και στην λειτουργια τους.Το ανεμιστηρακι κατα προτιμηση να διωχνει αερα,με αποτελεσμα στην ανακυκλωση του κανονικου περιβαλλοντος.Εχω αλλαξει μετασχηματιστη σε τετοιο μηχανημα και καθως εγινε η αντικατασταση στα ιδια αμπερ,εγινε και η μετρηση με ενδειξη πως ειναι λιγος σε δυνατες εντασεις,επομενως να νουμερα μπορουν να αμφισβητησουν μια σχεδιαση του 1985.Θα ηθελα να σε ρωτησω αν το συγκεκριμενο ενισχυτη,τον ειχαν δυο ανθρωποι και τον επαιζαν στο τερμα χιλιαδες ωρες...Ο ενας στην Ανταρκτικη και ο αλλος στη Αφρικη.Ποιος θα παθαινε βλαβη πρωτος,κατα την γνωμη σου ;
    σε εναν ενισχυτη με bipolar transistor πυριτιου αυξανεται η πολωση ευθεως αναλογα με την θερμοκρασια του τρανσιστορ ...αρα βαζουεμ διπλες διοδους η τρανσιστορ βιδωμενα στην ιδια ψυκτρα να ακολουθουν την θερμοκρασια της ψυκτρας και να ρυθμιζουν το ρευμα ηρεμιας αναλογα ...

    τωρα αν το βεντιλατερ ειναι πισω απο τα τρανσιστορ εξοδου τοτε κρυωνει τα εξοδου κρυωνει και το τρανσιτορ που μετραει το ρευμα ηρεμιας και τοτε αυτο ανεβαινει στο πειπεδο που πρεπει ....Ακριβως το αντιθετο θα συμβει αν για καποιο λογο ζεσταθει η ψυκτρα ...ζεσταινονται τα εξοδου αρα και το τρανσιστορ που μετραει το ρευμα ηρεμαις και αρα αυτο θα κατεβει....

    αντιστοιχα αν βαλει καποιος τον ανεμιστηρα να φυσαει τα εξαρτηματα ειναι πολυ πιθανο οτι το τρανσιστορ που μετραει το ρευμα ηρεμιας θα κρυωσει ( μαζι με τον διαφορικο η και τον ενισχυτη τασης ) πολυ πιο γρηγορα απο τα εξοδου λογο του οτι δεν παραγει κανενα εργο και οποτε θα αρχισει να ανεβαζει το ρευμα ηρεμιας νομιζωντας οτι και η ψυκτρα ειναι κρυα και ετσι θα ανεβασει το ρευμα ηρεμιας μεχρι καψιματος του ενισχυτη ...

    Αρα βεντιλατερ ναι .... αν χρειαζεται αλλα μονο πισω απο τις ψυκτρες ...ποτε πανω στην πλακετα
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SERVICE YAMAHA AX 700
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-12, 20:38
  2. SERVICE B3 UA 600
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 22:30
  3. SERVICE NAD 214
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 18:34
  4. SERVICE TV
    από bilaros στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-10, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας