Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή Διαδρομος STEALTH 20

    Παιδιά καλησπέρα. Ξαφνικά,μετα απο 9 χρόνια λειτουργίας ο παραπανω διάδρομος σταμάτησε να λειτουργεί.Ο τάpητας με το χέρι μου γυρίζει,αλλά με το START δεν γυρίζει.Kάνει όμως εκείνο μπι,μπι,μπι συνέχεια.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.Το πιθανότερο είναι η πλακέτα να καηκε είναι πολύ συχνό.Λαδωνες τον τάπητα και αν ναι με τι ;;Με σπρέι ή με λάδι σιλικόνης.Ποσο καιρό έχεις τον διάδρομο και αν έχεις αλλάξει ποτέ τάπητα.Επισης πρεπει να γίνει σωστή μέτρηση στο μοτέρ ώστε να δεις αν έχει αρπάξει(καλύτερα σε μάστορα μόνος σου δε θα καταλάβεις).Ότι θες στείλε μου να σε βοηθήσω.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την προθυμία σου να βοηθήσεις Χρήστο..Ειναι αλήθεια οτι δεν τον λαδώναμε τακτικά. Χρησιμοποιούσαμε ενα σπρέϊ. Στο πίσω μέρος του διαδρόμου, κάτω στο πάτωμα, βλέπω πολλά κατάλιπα, τα οποία φαίνεται προέρχονται απο την τριβή του διαδρόμου.Επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με τα ηλεκτρονικά,θα ήθελα να μου πείς Χρήστο, τι ενδείξεις πρέπει να μετρήσω στο μοτερ.Πολύμετρο έχω. Επίσης εδιάβασα ότι υπάρχει ένα τρανσίστορ MOSFET, αυτό τί κάνει? Μήπως υπάρχει σχέδιο για την πλακέτα του διαδρόμου?
    Εμέτρησα την τάση που πάει στο Μοτέρ και ευρήκα χωρίς σύνδεση στο μοτέρ 305 volt, αλλά όταν συνδέω τα καλώδια στο μοτέρ ειναι 6,5 βολτ.Δεν επροχώρησα περισσότερο.Ειδα ομως κάτω δύο μεγάλα τρανσιστορ η κάτι άλλο.Πού να κοιτάξω πιό πέρα? Η αντίσταση του μοτέρ ειναι 5,6 ΩΜ.
    Πάμε στην πλακέτα. Μπροστά απο την γέφυρα,BR 356L υπάρει μία αντίσταση 5,6kΩ,η οπία ειναι εν τάξει.Μετράω την αντίσταση στην γέφυρα και μου δείχνει απο ~ πρός + έξοδο,2,5 ΜΩ, το ίδιο απο ~ πρός -,1,5 ΜΩ. Νομίζω οτι εδώ κάτι συμβαίνει.Δεν προχώρησα πιό κάτω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas-23 : 18-06-20 στις 13:46

  4. #4
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.Dc moter ωμικα θα έλεγα είναι άχρηστη μέτρηση.Το μοτέρ πρεπει να τροφοδοτείται με χαμηλή DC τάση αρχικά και να βλέπεις το ρεύμα που τραβάει με ελαφρύ φορτίο (δηλαδή χωρίς άτομο πάνω, απλά στο ράουλο ) αλλά και με άτομο.Ο τάπητας θέλει λάδωμα όχι με σπρέι αλλά με λάδι σιλικόνης .Τα σπρέι είναι για τα σκουπιδια.Αμα μετράς 305v είναι καμμενη η πλακέτα.Αμα μπορείς μέτρα το mosfet/igbt....Ειναι βραχυκυκλωμενο.Να υπολογίζεις ότι θα πρέπει να πας σε μαστορα το μοτέρ γιατί δε μπορείς μόνος να βγάλεις συμπέρασμα αν έχει αρπαξει.Επισης να υπολογιζεις ότι θες και νέο τάπητα γιατί στα 9 χρόνια λογικά δεν άλλαξες ποτέ.Αν δεν τα κάνεις αυτά ότι και να κάνεις στην πλακέτα ζήτημα χρόνου να ξανακάει ακόμα και να τη φτιάξεις....εκτος σπάνιων περιπτώσεων να μην κάψει πλακέτα ξανα..Προσοχη στον πυκνωτή των 400v αν επιχειρήσεις να το επισκευάσεις εσυ εχει 325v!.Οποτε συνοψιζουμε:Τάπητας αλλαγή ,λάδι σιλικόνης,μοτέρ τσεκ σε μάστορα(όχι που πάνε κάποιοι με μπαταρίες και τα μετράνε) και επισκευή πλακέτας.Καλη συνέχεια.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Χρήστο,μόλις τώρα ξεκόλλησα το G4PC40U και το βρήκα βραχυκυκλμένο από όλα τα ποδαράκια.Ξεκόλλησα και το HER3006PT το οπίο μου δείχνει απειρα ω. Θα τα αλλάξω και τα δύο και θα σας πώ τα νέα. Πρώτα πρέπει να τα παραγγείλω.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    1-
    Μετράω την αντίσταση στην γέφυρα και μου δείχνει απο ~ πρός + έξοδο,2,5 ΜΩ, το ίδιο απο ~ πρός -,1,5 ΜΩ.
    2-
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas-23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Χρήστο,μόλις τώρα ξεκόλλησα το G4PC40U και το βρήκα βραχυκυκλμένο από όλα τα ποδαράκια.Ξεκόλλησα και το HER3006PT το οπίο μου δείχνει απειρα ω. Θα τα αλλάξω και τα δύο και θα σας πώ τα νέα. Πρώτα πρέπει να τα παραγγείλω.
    Προτείνω πρώτα απ' όλα να ψάξεις στο διαδίκτυο και να ενημερωθείς σωστά για τον έλεγχο διόδων με πολύμετρο.
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas-23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Χρήστο,μόλις τώρα ξεκόλλησα το G4PC40U και το βρήκα βραχυκυκλμένο από όλα τα ποδαράκια.Ξεκόλλησα και το HER3006PT το οπίο μου δείχνει απειρα ω. Θα τα αλλάξω και τα δύο και θα σας πώ τα νέα. Πρώτα πρέπει να τα παραγγείλω.
    Καλησπέρα.Είναι igbt και ειναι βραχ/νο .Το HER3006PT ειναι διοδος ισχυος παράλληλα στο φορτίο(μοτερ).Βάζεις το κόκκινο του πολυμέτρου στο πόδι 1 και το μαυρο στο 2 και θα μετράς δίοδο το ίδιο πάλι με το κόκκινο στο 3 και το μαύρο στο 2 πάλι θα μετράς δίοδο, ε μέτρα και ανάστροφα ξέρεις τι θα δείς.Καλή συνέχεια.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Χρήστο, το HER3006PT το ξανακοίταξα και ειναι εν τάξει. Πιστεύω,αν αλλάξω το G4PC40U, να διορθωθεί το λάθος. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Stealth 10 διαδρομος
    από LIBOU MARIA στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-20, 14:00
  2. διαδρομος stealth 05 ταπητας..
    από despinap στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-19, 20:55
  3. Διαδρομος STEALTH 03
    από radiotimes στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 08:13
  4. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ STEALTH 20
    από deskatiotis στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-16, 15:39
  5. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ ''STEALTH - 22''
    από fotis 65 στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 20:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας