Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20
  1. #11
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Λογο οτι ζω στην επαρχια και με λιγοτερα καταστηματα για ανταλλακτικα στην περιπτωση που δεν βρω τι κανω υπαρχει εστω μη γνησιο για να του βαλω; σημερα πηγα στην εταιρια που ειναι αντιπροσωπος της φουρλης και μου ξεκαθαρισε λογο παλαιοτητας ισως δεν βρουν το ανταλλακτικο.

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογο οτι ζω στην επαρχια και με λιγοτερα καταστηματα για ανταλλακτικα στην περιπτωση που δεν βρω τι κανω υπαρχει εστω μη γνησιο για να του βαλω; σημερα πηγα στην εταιρια που ειναι αντιπροσωπος της φουρλης και μου ξεκαθαρισε λογο παλαιοτητας ισως δεν βρουν το ανταλλακτικο.
    Τα ρουλεμάν θα τα βρεις στο ελεύθερο εμπόριο σίγουρα, (θα διαλέξεις skf η/ κάποιο γιαπωνέζικο, οχι άλλης προέλευσης).
    Την τσιμούχα ίσως δυσκολευτείς....αλλά πιστεύω θα την βρεις.
    Βγάλε πρώτα τα "υλικά" έχε τα στα χέρια ώστε να έχεις τα στοιχεία τους, κι αν δεν τα βρεις στην πόλη σου θα τα βρεις σίγουρα στο διαδίκτυο!

    ΥΓ
    πάντως να ξέρεις ότι δεν θα μπορέσεις να βάλεις πάλι τα παλιά, ειδικά την τσιμούχα...

  3. #13
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Το ενα μετα το αλλο αρχισε να μου βγαζει τωρα, αυτο το λαστιχο που σφραγιζει των καδο περιμετρικα πως λεγετε; αν βαλω σιλικονη θα κανω δουλεια για να σταματησει η διαρροη στο σημειο που κλεινει ο καδος με των σφυκτηρα που ειχε.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ενα μετα το αλλο αρχισε να μου βγαζει τωρα, αυτο το λαστιχο που σφραγιζει των καδο περιμετρικα πως λεγετε; αν βαλω σιλικονη θα κανω δουλεια για να σταματησει η διαρροη στο σημειο που κλεινει ο καδος με των σφυκτηρα που ειχε.
    Αυτό το λάστιχο ΔΕΝ πρέπει να έχει φθορές!. Αν έχει το αλλάζεις!. Από ότι βλέπω στις φωτο φαίνεται καλό.

    Θα πάρεις(ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) μια κόλλα πλυντηρίου (ειδική βενζινόκολλα-Σιλικόνη ΔΕΝ κάνει...) και με αυτή θα στεγανοποιήσεις και αυτό το λάστιχο και όποιο άλλο τυχόν έχεις βγάλει.
    Είτε πρόκειται για τα ίδια - παλιά είτε για καινούρια....
    Κι αυτό επειδή "μικροφθορές" θα έχει και ο κάδος...

    Εύχομαι να έχεις σημαδέψει την ακριβή θέση των δυο κομματιών του κάδου, ώστε να ξανακλείσει στα ίδια σημεία...
    Αν όχι προσπάθησε να θυμηθείς την θέση, κάνε δοκιμή πριν κολλήσεις πριν σφίξεις.....

    Η δουλειά που επιχειρείς είναι σημαντική..... πολλά πλυντήρια έχουν "πεθάνει" μετά από τέτοιες εγχειρήσεις....

  5. #15
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Λοιπον σημερα ηρθε η ανταλλακτικη τσιμουχα και εγινε παλι η τοποθετηση οπως ηταν, συνολικο κοστος μου ηρθε στα 30€, 20€ τα ρουλεμαν και 10€ η τσιμουχα βασικα την τσιμουχα την εβαλε αυτος γιατι εγω ουτε την παλια δεν μπορουσα να βγαλω οσο και να παιδευτικα.

    Τωρα κανω δοκιμες με πλυσιμο να δω αν ολα πανε καλα. Σας ευχαριστω ολους και ειδικα των sofosal.

    μερικες φωτο απο τα παλια και τα νεα ανταλλακτικα.


    Μαλλον θα εχω ακομα θεματα να λυσω... με το που εβαλε την μεγαλη ταχυτητα για να στυψη μου εβγαζε τα νερα απο τα ρουλεμαν και τσιμουχα, λετε να ειναι λαθος νουμερο η τσιμουχα;





    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aser : 14-05-15 στις 17:47

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον θα εχω ακομα θεματα να λυσω... με το που εβαλε την μεγαλη ταχυτητα για να στυψη μου εβγαζε τα νερα απο τα ρουλεμαν και τσιμουχα, λετε να ειναι λαθος νουμερο η τσιμουχα;
    1) Η παλιά τσιμούχα τι νούμερα έγραφε επάνω? .. και με τι νούμερα (της καινούριας ) την αντικατέστησες ? με τα ίδια ?

    2) Και έβαλες την τσιμούχα ανάποδα , λογικά η πλευρά που έρχεται σε επαφή με το νερό δεν έπρεπε να φαίνεται το ελατήριο της τσιμούχας (αλλά το ελατήριο της τσιμούχας να κρύβεται προς το εσωτερικό των ρουλεμάν).

    3) τεστάρισες την νέα τσιμούχα πάνω στο δαχτυλίδι του άξονα του τυμπάνου να δεις αν εφαρμόζει σφικτά προς το δακτυλίδι προτού την βάλεις την τσιμούχα?

    4) Μήπως δεν βγαίνουν τα νερά που αναφέρεσαι από τα ρουλεμάν , αλλά από γύρω από την φωλιά των ρουλεμάν? (βλέπε τελευταία φωτογραφία με τα 5 πόδια της φωλιάς και εκεί που εφαρμόζει με το μεγάλο πίσω καπάκι? μήπως ξέχασες να βάλεις και κάποια φλάντζα για το εξωτερικό καπάκι?

    Πρέπει να το ξαναανοίξεις δυστυχώς.

  7. #17
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Κυριακιδη οπως λεω ποιο πανω την νεα την τοποθετησε αυτος γιατι εγω δεν μπορουσα ουτε την παλια να βγαλω, τεσπα αυριο θα το ανοιξω να δω ειδικα το 3 που λες δεν το εκανα.

  8. #18
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    η τσιμούχα του συγκεκριμένου πλυντηρίου είναι 25-53,5-10/14 και από όσο δείχνει η εικόνα είναι η σωστή
    αν το ανοίξεις , κάνε εκτός των άλλων και έλεγχο στο σημείο που εφαρμόζει η τσιμούχα στη φωλιά μήπως κατά το βγάλσιμο έχει κάποιο βαθούλωμα
    Επίσης δες μήπως δε κούμπωσαν μεταξύ τους σωστά η βάση που συγκρατεί τα 2 ρουλεμάν , με την πλάτη του κάδου που φωλιάζει η τσιμούχα , διότι οι φωτογραφίες δείχνουν τα 2 κομμάτια να έχουν απομακρυνθεί μεταξύ τους στο ξεμοντάρισμα , και μήπως στο μοντάρισμα δεν κούμπωσαν τέλεια (κουμπώνουν αρκετά σφικτά)

    Αν δε κουμπώσουν σωστά , ο κάδος κάνει καμπύλη προς τα μέσα σε εκείνο τα σημείο


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (30,6 KB, 70 εμφανίσεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diony : 15-05-15 στις 00:30
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  9. #19
    Το avatar του χρήστη aser
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    η τσιμούχα του συγκεκριμένου πλυντηρίου είναι 25-53,5-10/14 και από όσο δείχνει η εικόνα είναι η σωστή
    αν το ανοίξεις , κάνε εκτός των άλλων και έλεγχο στο σημείο που εφαρμόζει η τσιμούχα στη φωλιά μήπως κατά το βγάλσιμο έχει κάποιο βαθούλωμα
    Επίσης δες μήπως δε κούμπωσαν μεταξύ τους σωστά η βάση που συγκρατεί τα 2 ρουλεμάν , με την πλάτη του κάδου που φωλιάζει η τσιμούχα , διότι οι φωτογραφίες δείχνουν τα 2 κομμάτια να έχουν απομακρυνθεί μεταξύ τους στο ξεμοντάρισμα , και μήπως στο μοντάρισμα δεν κούμπωσαν τέλεια (κουμπώνουν αρκετά σφικτά)

    Αν δε κουμπώσουν σωστά , ο κάδος κάνει καμπύλη προς τα μέσα σε εκείνο τα σημείο

    Φιλε κωστα ειχες δικαιο, μετα απο ελεγχο ειδα οτι δεν εφαρμοζοταν σωστα στο σημειο που δειχνεις στην φωτο χθες μετα απο αρκετο παιδεμα το εφτιαξα, αλλα δεν το χρησιμοποιω προσωρινα μεχρι να βαλω και νεα αμορτισερ γιατι ειδα οτι αυτα που ειχε αφησαν πνευμα. Παντως σε δοκιμες τωρα δεν βγαζει το νερο απο τα ρουλεμαν οπως πριν απλα πρεπει να κρατω το πληντυριο με δυναμη για να μην κοβει βολτες στο σπιτι.

  10. #20
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Εκτός από τα αμορτισέρ κάνε και ρύθμιση στα πόδια του πλυντηρίου όταν το βάλεις στην τελική θέση να πατάει σωστά και ίσια , και σφίξε τα κόντρα παξιμάδια που έχει για να μη χαλάσει η ρύθμιση

    Προσοχή στα αμορτισέρ βάλε σημάδι δεν είναι ίδια μεταξύ τους ως προς το μήκος έχουν μία διαφορά γύρω στα 2 εκατοστά αν θυμάμαι καλά
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aser (19-05-15)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Προβλημα σκουριας σε φουρνο Pitsos
    από bsiap στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-19, 21:41
  2. [Brandt] Πλυντηριο ρουχων..Brandt.....WTE1272K.....
    από Ανδρονικος στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 22:26
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 08:35
  4. [Bosch] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ BOSCH
    από chrisman στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-15, 20:19
  5. [Siemens] πλυντηριο πιατων μου βγαζει E02...
    από iast στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 12:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας