Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο βιντεο ο φτωχος ο υποφαινομενος τραβουσε με την καμερα!
    Θα στερεωσεις το καπτον πανω στο καλουπει περιμετρικα αφηνοντας ενα κενο 1 το πολυ 2 χιλιοστα.Θα το πιασεις με μια χαρτοταινια προσωρινα.(Οχι στο σημειο που θα τυλιχτει το συρμα, πιο δεξια).Μετα απο το κεντρο και προς τα εξω θα κανεις την πρωτη στρωση και θα ξαναγυρισεις στο ιδιο σημειο.Αν ειναι τεσσαρων στρωσεων το κανεις αλλη μια φορα.Αυτο για τα πατωματα δεν κανει.Ειναι ειδικη κολλα σε σκονη που αραιωνεται με ασετον.Και με το ψησιμο στερεοποιειται.(στα twitter βαζουμε απλο βερνικι μετασχηματιστων χωρις ψησιμο).
    Την ωρα που θα τυλιγεται το συρμα με το ενα χερι θα κρατας το συρμα και με το αλλο θα το περνας μεσα απο την κολα αυτην .Μετα το ψηνεις και στον υπολοιπο κενο χωρο βαζεις το χαρτι το οποιο συγκεκριμενο με ασετον ενεργοποιειται η κολλα που εχει ηδη στην μια του πλευρα.Το συρμα που θα βαλεις απλα κοιτα να ειναι ιδιας διατομης γιατι αλλιως δεν θα πετυχεις τα ιδια ohm και θα χεις προβλημα.Χρειαζεται μικρομετρο εδω.Ελπζιω να βοηθησα.
    Οτι χρειαστεις εδω ειμαι.
    Βαγγέλη δεν έχω περιθώρια για χαρτοταινία. 2 Στρώσεων πρέπει να είναι. Δεν υπάρχει κέντρο. Είναι τυλιγμένο απο την αρχή μέχρι το τέλος.
    Δες


    Είναι κόρνα. Θα χρειαστεί βερνίκι μετασχηματιστών χωρίς ψήσιμο ή την σκόνη που λες με ψήσιμο(που την βρίσκω την σκόνη?)?

    Το σύρμα είναι 0,09 μετρημένο με μικρόμετρο. Αν έβαζα μεγαλύτερο θα είχα λιγότερα Ω αλλά περισσότερα W. Φάντάζομαι όμως ότι θα είχε χειρότερο ήχο και λιγοτερα db.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    τωρα μαλιστα.Καταλαβα περι τινος προκειται.Η διαδικασια στο προηγουμενο ποστ αφορουσε κανονικο μεγαφωνο.
    Σ αυτην την περιπτωση θες κλασσικο βερνικι μετασχηματιστων.Δεν χρειαζεται ψησιμο.Απλα το τυλιγεις και με μια μπατονετα το εμποτιζεις προσεκτικα με το βερνικι.Και το αφηνεις αρκετες ωρες να στεγνωσει.Αυτο που θελει τωρα πολυ υπομονη και προσοχη ειναι το ΚΑΛΟ καθαρισμα των υπολειματων της παλιας κολλας αφου θα βγαλεις το παλιο συρμα.Ενα μικρο κομματακι να σου μεινει ισουται με αποτυχια.Εδω στο σπιτι εχω κανα μισολιτρο τετοιο βερνικι αν θελεις σε ενα μικρο μπουκαλακι σου στελνω λιγο.(αρκετο για 50 κορνες!!!)

    ξεχασα να πω πως θελει και πολυ μεγαλη ακριβεια στην κατασκευη του καλουπιου.20,00 χιλιοστα εχει σημαντικη διαφορα απο 20,05!!!Πρεπει να εφαρμοζει μεσα στο πηνιο ακριβως!!!

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα μαλιστα.Καταλαβα περι τινος προκειται.Η διαδικασια στο προηγουμενο ποστ αφορουσε κανονικο μεγαφωνο.
    Σ αυτην την περιπτωση θες κλασσικο βερνικι μετασχηματιστων.Δεν χρειαζεται ψησιμο.Απλα το τυλιγεις και με μια μπατονετα το εμποτιζεις προσεκτικα με το βερνικι.Και το αφηνεις αρκετες ωρες να στεγνωσει.Αυτο που θελει τωρα πολυ υπομονη και προσοχη ειναι το ΚΑΛΟ καθαρισμα των υπολειματων της παλιας κολλας αφου θα βγαλεις το παλιο συρμα.Ενα μικρο κομματακι να σου μεινει ισουται με αποτυχια.Εδω στο σπιτι εχω κανα μισολιτρο τετοιο βερνικι αν θελεις σε ενα μικρο μπουκαλακι σου στελνω λιγο.(αρκετο για 50 κορνες!!!)

    ξεχασα να πω πως θελει και πολυ μεγαλη ακριβεια στην κατασκευη του καλουπιου.20,00 χιλιοστα εχει σημαντικη διαφορα απο 20,05!!!Πρεπει να εφαρμοζει μεσα στο πηνιο ακριβως!!!
    Νομίζω με κάλυψες πλήρως.
    Απλά πες μου ποιό είναι να πάω να το αγοράσω και αν δεν βρω ή είναι ακριβό, τότε μου στέλνεις. Όχι τίποτ'άλλο, να μην σε βαζω σε κόπο.

    Αυτό με την παλιά κόλα, όντως είναι πολύ συμαντικό.

    Το καλούπι είναι οκ. Ούτε μικρό είναι, ούτε μεγάλο.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Εγω το ζηταω βερνικι για μετασχηματιστες.βεβαια εχω χρονια να αγορασω γιατι με 2 λιτρα που ειχα παρει φτανει για πολλα κομματια και γω σπανια το χρησιμοποιω.Αν δεν βρεις πες μου , σιγα τον κοπο.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το ζηταω βερνικι για μετασχηματιστες.βεβαια εχω χρονια να αγορασω γιατι με 2 λιτρα που ειχα παρει φτανει για πολλα κομματια και γω σπανια το χρησιμοποιω.Αν δεν βρεις πες μου , σιγα τον κοπο.
    Λογικά το πήρες από μαγαζί που πουλάει πηνιόσυρμα έτσι? Ή όχι?
    Το πηνιόσυρμα που έχω είναι εντάξει?

  6. #16
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    ναι μαγαζι με υλικα μετασχηματιστων.Αν ειναι ιδιας διατομης τοτε ναι εισαι ενταξει

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μαγαζι με υλικα μετασχηματιστων.Αν ειναι ιδιας διατομης τοτε ναι εισαι ενταξει
    Βαγγέλη σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
    Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σου πω

  8. #18

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Εύχομαι να έχεις προχωρήσει και να εξελίχθηκες σε εναν αξιόλογο συνάδελφο. Οσο για πληροφορίες ζήτα συμβουλές απο αξιόλογους συναδέλφους, οι οποίοι θα σε βοηθήσουν και όχι από μαιντανούς που λένε οτι "πέρασαν απο την μεγαφωνική και πέρασαν πολλές ώρες τυλίγοντας πηνία"

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Σε ενα μεγαφωνο 20cm που εχω εχει σκιστει η αναρτηση απο την χρηση και επειδη ξεραθηκε και κανει σαν ξεφουσκωμενο λαστιχο.
    Τι πατεντα μπορω να κανω στο πλαισιο του εφικτου ?
    Υπαρχει τιποτα ειδικο κολλητικο σαν πισσα να το κολλησω ?
    Προς το παρον εχω βαλει απειροελαχιστη logo στιγμης ισα ισα να το κραταει μεχρι να βρω καταληλλη κολλα αλλα δεν το εχω βαλει σε λειτουργεια .

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή μεγαφώνου B&C 15PL40
    από PCMan στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-13, 14:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας