Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 139
  1. #1
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή Έναρξη ιδιωτικής επιχείρησης

    Ξέρει κάποιος τη χαρτιά-χρόνος χρειάζεται για άνοιγμα μιας ιδιωτικής επιχείρησης,
    και τη κωδικούς δηλώνουμε στην έναρξη επιτηδεύματος σαν ηλεκτρονικοί.
    Απλά θέλω να πάρω μια ιδέα προτού αρχίσω το ψάξιμο, σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται τι είδους επιχειρηση ΟΕ,ΕΕ, Ατομικη

    Παντως τα κοινά βήματα είναι τα εξής

    1...Πρωτα εξασφαλίζεις τον χωρο εργασίας, και προμηθευεσε τα χαρτια (τιτλοι ιδιοκτησιας-μισθωματα κλπ) αν ειναι μισθωμενος θα πρεπει ο ιδιοκτητης να το εχει δηλωσει κανονικα στην εφορια.
    2. Πας στην εφορία για ελεχο του κωδικού επιτιδευματος, παίρνεις το μαγικο χαρτί και....
    3. Πας στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) της περιοχης που ανήκει το μίσθιο, και περιμενεις στην ουρα για να σου ανοιξει καρτέλλα στη οποια θα μπουν τα στοιχεια σου και να εγγραφεις
    4. Αν ποτε δουλευες με ΙΚΑ πρεπει να πας στο ΙΚΑ για διαγραφή απο τα μητρώα τους,
    5. με το χαρτί πας στο ΤΕΒΕ και κανεις τη διαδικασια για την ασφάλιση σου
    6. αφου τελειωσεις ( θα φας 1-2 μερες) θα πας στην εφορια για αποδοση ΑΦΜ και τρυπημα βιβλιων τιμολογιων αποδειξεων (εντυπο Μ1) στο ΚΒΣ τμημα
    7. πας αλλη μια φορα ΤΕΒΕ για να τους πας αυτα τα χαρτια απο Εφορια και τελειωνει η διαδικασια
    8. Απο την εφορια πιθανο να σου ζητησουν να ελεγξουν το χωρο


    Αυτα σε γενικες γραμμες. Εγω το εχω μετανιώσει που το εκανα απο την πρώτη μέρα, αλλά καθε άνθρωπος δικαιούται να έχει ελπίδες.....
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  3. #3
    Το avatar του χρήστη RF.123
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    σπυρο πριν κανεις οτιδηποτε υπολογησε τι εσοδα θα εχεις τον χρονο { οχι τον μηνα} και πως μπορεις να αποφυγεις η να ελαχιστοποιησεις τα εξοδασου .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Το πλήρες αρχείο Κ.Α.Δ. (κωδικός αριθμός δραστηριότητας) καταταγμένο ανά λεκτικό δραστηριότητας (από τη ΓΓΠΣ).

    Πρέπει πρώτα να "αυτοπροσδιοριστείς" (επισκευές, σχεδίαση, εμπόριο, κλπ).
    Μετά να ψάξεις αν είναι αναγκαίες άδειες ή απαλλαγή αδείας.
    Υπάρχει η δυνατότητα ερώτησης λογιστή (με χρέωση) αλλά πρόσεξε και τα δικά του λάθη.

    G
    .

  5. #5
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RF.123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σπυρο πριν κανεις οτιδηποτε υπολογησε τι εσοδα θα εχεις τον χρονο { οχι τον μηνα} και πως μπορεις να αποφυγεις η να ελαχιστοποιησεις τα εξοδασου .

    Πολυ σωστό και αυτό, υπολογισε οτι το ΤΕΒΕ ειναι 450-470 το διμηνο, και επίσης αλλα 100 /ετος στο ΕΒΕΑ. Πιστεύω οτι για την μερες που ζούμε είναι αποκοτια να ανοιξει κανεις επιχειρηση....εγω παντως εχω παρει αποφαση να την κλεισω μεχρι τον Αυγουστο.
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... υπολόγισε ότι το ΤΕΒΕ ειναι 450-470 το δίμηνο
    Να ρωτήσει γιατί σε εμένα είναι €770 το δίμηνο!
    Και θα έρθουν νέες εισφορές για "χρεωμένους" που δεν πληρώνουν!
    G
    .

  7. #7
    Το avatar του χρήστη RF.123
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    παιδια εγω ειχα 22 χρονια επιχειρηση -εργαστηριο και τα εχω δει ολα πολλες φορες δεν μπορουσα να κοιμηθω τα βραδια τωρα εργαζομαι σαν τεχνικος σε μια επιχειρηση θελω να ξανανοιξω την επιχειρηση αλλα μαυτα που βλεπω καθε μερα ........εχω αρχισει και σκεφτομαι πολυ σοβαρα το εξωτερικο αν και δεν ειναι ευκολο γιατι εχω οικογενεια εδω ομος τι να καταφερεις

  8. #8
    Το avatar του χρήστη SRF
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Το ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) αυξάνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ κάθε δίμηνο που προστίθεται ως χρόνος ασφάλισης!
    ΔΕΝ είναι 450-470! Του χρόνου θα του είναι 500, και σε τρία χρόνια θα του είναι 650+
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΒΓΑΖΕΙΣ, αυτό ΜΟΝΟ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ!!!
    Όπως είπε κάποιος πριν (χρησιμοποιώντας λάθος λέξη όμως) ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ η ΜΑΖΟΧΙΣΤΗΣ όποιος αυτήν την στιγμή πάει να ανοίξει δραστηριότητα!!! Ηδη με όλες τις έκτακτες εισφορές που μπαίνουν δεν θα μείνει επιχείρηση για επιχείρηση ανοικτή στην Ελλάδα!!!
    "Καληνύκτα" σας!!!

  9. #9
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσει γιατί σε εμένα είναι €770 το δίμηνο!G
    Τι ειδους εταιρεία εχεις και ποσα χρόνια την εχεις? Παιζει ρολο! Οταν ξεκινας ειναι περιπου 420 κι καθε φορα αυξανεται (ψιλοαυθαίρετα) γυρω στο 10-20%. Οταν εχεις την εταιρεια πολλα χρονια πληρωνεις πολύ ΤΕΒΕ...

    Παντως για να ξερετε...ολα αυτα ειναι αδικα νταβατζιλικια. Πρωτα απο ολα για να ανοιξεις χρειαζεσαι 500 ευρω για παραβολα και μικροεξοδα. Στην Αμερική ανοιξα εταιρεια μεσω Ιντερνετ. Στην εφορία πήγα μόνο μια φορά στα 12 χρονια που ειχα την εταιρεια. Τα πρωτα 3 χρονια ΔΕΝ πληρωνα τιποτα παραμονο 25$ το χρονο για τη διατηρηση επωνυμιας. Εδω η διατηρηση επωνυμιας ειανι 100Ευρω στο ΕΒΕΑ....Ολα γινοντουσαν μεσω λογιστη και διαδικτυου. Και μιλαμε για το 1991!!! Για μενα ΔΕΝ αξιζει εδω να κανει κανεις κατι τετοιο γιατι θα χασει την ηρεμία του. Εγω παντως σκεφτομαι με τη γυναικα μου να παμε Φινλανδια (μου προτειναν δουλεια εκει)
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  10. #10
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον, καταρχάς να τονίσω πως αναφερόμουν σε ατομική επιχείρηση.
    Τα έξοδα είναι ο μεγάλος αντίπαλος για τις μικρές επιχειρήσεις το εβεα εντάξει είναι μικρό το ποσό, το οαεε παίζει η εισφορά του ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας
    σχετικό έντυπο απο τον οαεε http://www.oaee.gr/eisfores.asp?c_eis_id=189&cateis_id=186&cat_id=0&c peis=186&cat_parenteis=161&banner_pgc=,
    φυσικά υπάρχουν και τα πάγια έξοδα λογιστής, νερό, δεη, τηλέφωνο, internet, συντήρηση μεταφορικού μέσου-μαγαζιού, νοίκια και φυσικά ο συνέταιρος μας το κράτος.

    Σίγουρα είναι δύσκολες οι εποχές για τέτοια ξεκινήματα αλλά είναι επίσης πολύ δύσκολο να εξαρτάσαι από άλλους,
    ελπίζω πως με καλούς υπολογισμούς των εξόδων και με πάρα πολύ και καλή προσπάθεια πάνω στην δουλεία μας (συνεχή εκμάθηση νέων τεχνολογιών) να βγαίνουν τα έξοδα και ένα μικρό μεροκάματο.
    Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με τα λάθη των λογιστών για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα (νομίζω πως θα είναι ποιο σωστή η άποψη κάποιον συναδέλφων που έχουν κάνει κάτι τέτοιο)

Σελίδα 1 από 14 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας