Σελίδα 4 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 1143
  1. #31
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Προσπαθω να δω αυτος http://www.warton-metals.co.uk/dept.aspx?id=229 τι μεταφορικα εχει και δεν τα καταφερνω.Εχεις παρει απο εκει τιποτα η απλως μου το εδειξες;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #32
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Απο warton metals είναι το flux που χρησιμοποιώ συνέχεια και είναι απο τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Πιό πολύ συμφέρει αυτή http://www.warton-metals.co.uk/detail.aspx?id=2089 των 30 γραμμαρίων. Αν δεν δουλεύει το shop που έχουν (είχαν ένα πρόβλημα παλαιότερα) Στείλτους mail και κάντους μια ερώτηση για τα μεταφορικά γιατί δεν θυμάμαι πόσο ήταν.
    900MHz-64GHz

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    The Professor (10-04-21)

  4. #33
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Ενταξει δεν με ενδιαφερει και τοσο πια συμφερει περισσοτερο..Απλως δοκιμη θελω να κανω.Αυτη http://www.warton-metals.co.uk/detail.aspx?id=2088 ειναι η ιδια με αυτη που εδειξες σε μικροτερη ποσοτητα σωστα;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #34
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ναι Γιώργο η ίδια είναι.
    Σου έφτιαξα ένα video στα γρήγορα. Συγνώμη για την κακή ποιότητα (και φωτισμός) αλλα τα πέταξα όλα πάνω στα γρήγορα και άρχισα να τραβάω. (η ποιότητα θα καλυτερέψει σε λίγη ώρα μόλις τελειώσει επεξεργασία το youtube.)
    Στο περίπου κάπως έτσι λειτουργεί:


    Φυσικά στο τέλος δεν πειράχτηκε ούτε ενα μπαλάκι και μπορώ να το επανατοποθετήσω χωρίς να καθαρίσω τις επαφές και να δημιουργήσω καινούρια solder balls (reballing). Απόδειξη οτι το εξασκημένο χέρι ξεπερνάει κατα πολύ τα αυτοματοποιημένα συστήματα (ξέρετε... αυτά που αγοράζουμε οταν είμαστε ανίκανοι να ξεκολλήσουμε ενα ολοκληρωμένο μόνοι μας)
    900MHz-64GHz

  6. 9 μέλη ευχαρίστησαν τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alex504 (14-10-11), baldazor (18-03-14), ezizu (31-12-12), georgeteras (07-10-13), goulf (04-02-16), Hary Dee (08-08-12), moutoulos (22-01-14), thanasis 1 (12-12-12), The Professor (10-04-21)

  7. #35
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου Κωνσταντινε!Το κανεις να φαινεται τοσο ευκολο,τι να πω..Βεβαια εγω εκτος απο την μηδενικη εμπειρια μου εχω και δυο μειον ακομα: Εχω ολοκληρη motherboard απο λαπτοπ να προθερμανω και το ολοκληρωμενο μου εχει γυρω ρητινη αλλα τωρα που ειδα οτι χρησιμοποιης τα ιδια εργαλεια με αυτα που (θα) εχω ειμαι πιο σιγουρος οτι θα τα καταφερω.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #36
    Το avatar του χρήστη navar
    Μέλος
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε πραγματικά στεναχορήθηκα βλέποντας το video ,
    πραγματικά απογοητέυτικα !

    νόμιζα πως ήσουν κανονικός άνθρωπος !
    αλλα είχα πέσει έξω !!

    είσαι ROBOT !!!!!

    xexexe μπράβο !

  9. #37
    Το avatar του χρήστη Thansavv
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Να 'σαι καλά Κωνσταντίνε που ανέβασες αυτό το βίντεο. Η πείρα φαίνεται αμέσως, ούτε ένα λεπτό δεν έκανες.
    Ο καπνός που βγάζει το flux όταν ζεσταίνεται, είναι βλαβερός - τοξικός - μαστουρογόνος?
    Μην μου πει καμιά αστυνομία ότι οδηγάω υπό την επήρεια flux!!!
    Αυτό που έχω εγώ βγάζει ντουμάνι καπνό. Τουλάχιστον να είχε μυρωδιά από παϊδάκια καλά θα ήτανε.
    Μακάρι κάποια στιγμή μπορέσεις να φτιάξεις και ένα video με τη διαδικασία της τοποθέτησης - συγκόλλησης . Σ' ευχαριστώ...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Thansavv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (03-12-12)

  11. #38
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Θαναση μονο ετσι εμεις οι noob θα βγαλουμε ακρη..Σε μερικες μερες που θα ερθει ο preheater και το nozzle θα σου πω νεωτερα.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  12. #39
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Θα βγούν πολύ περισσότερα video και σε μητρικές όταν καταφέρουμε να κάτσουμε με τον Radiometer μερικές ημέρες.
    Θανάση ο καπνός ο πολύς σημαίνει οτι το flux καίγεται και εξατμίζεται. Τουλάχιστον αυτό που χρησιμοποιώ δεν φένεται να προκαλεί κάτι. Δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα. Όσο ανεβαίνεις θερμοκρασίες μπορεί να καπνίζει περισσότερο αλλα εκεί φένεται το gel flux, παραμένει ότι και να γίνει και κάνεις σίγουρες κολλήσεις/αποκολλήσεις. Το υγρό συνήθως εξαφανίζεται αμέσως και κάνεις λάθη στα κολλήματα κλπ.
    Εδώ κάπνιζε γιατί είχα ανεβάσει λίγο την θερμοκρασία στους 320, δεν επηρέασε καθόλου το flux όμως και ας κάπνιζε λίγο. Το συγκεκριμένο το κάνει αυτό αλλα δεν έχει καμία παρενέργεια. Της ERSA δεν καπνίζει σχεδόν καθόλου αλλα η τιμή του είναι τριπλάσια.

    Κωνσταντίνε (navar) Δεν είναι τίποτα, η εξάσκηση πάντα βοηθάει, φτάνει στο σημείο ο οποιοσδήποτε να μπορεί να κάνει κολλήσεις που ούτε καν τις είχε φανταστεί.
    Χρήσιμη πληροφορία που ξέχασα να αναφέρω, πρόσεξες οτι το χέρι μου στηρίζεται κάπου μέχρι να γίνει η αφαίρεση? Το χέρι πρέπει να έχει ενα σημείο αναφοράς ωστε να μένει σταθερό, αν το πιάνεις στον αέρα θα ξηλώσεις τα μισά εξαρτήματα απο την πλακέτα και θα τα πάς απο εδώ και απο κεί.
    Επίσης η ταινία που έβαλα στον πλαστικό συνδετήρα είναι kapton tape και ενα στρώμα είναι ικανό να αντέξει μέχρι και 800 βαθμούς, δυό στρώματα παραπάνω κλπ. Αυτήν την πήρα 120 ευρώ ένα καρούλι αλλα στο εμπόριο έχει kapton tapes με ψίχουλα που αντέχουν 400-500 βαθμούς, με δυο στρώματα είσαι ΟΚ, ενοείται οτι το χρησιμοποιούμε οταν χρειάζεται μόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 08-12-10 στις 18:00
    900MHz-64GHz

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (08-08-12), The Professor (10-04-21)

  14. #40

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή

    Μπράβο Κωνσταντίνε, δώσε πληροφορίες και βίντεο μπας και κολλήσω κι εγώ κανένα BGA ή SMD, δεν ξέρω και τη διαφορά να σου πω την αλήθεια!
    You only live twice.

Σελίδα 4 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας