Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος, ένας απλός χρήστης ηλεκτρονικών συσκευών, αλλά αρκετά <<ψαγμένος>>...νομίζω.
Ιδού η περιπέτειά μου... Πριν λίγες μέρες αγόρασα μια καινούργια Sony 32αρα για τον αδελφόμου που δεν σκαμπάζει από αυτά και άρχισα να την συντονίζω, στο δικό μου σπίτι , αφού την τοποθέτησα δίπλα στην δική μου 32άρα , ίδιας μάρκας, αγορασμένη προ τριετίας.
Δυστυχώς - όπως απεδείχθη- δεν φρόντισα να σβήσω την δική μου και έτσι παρεμενε σε stand by σε όλη την διάρκεια που έκανα τις ρυθμίσεις στην καινούργια (συντονισμός-αποθήκευση-ταξινόμηση καναλιών), και προφανώς έπαιρνε κι αυτή εντολές από το τηλεχειριστήριο της καινούργιας, πράγμα που το διαπίστωσα διότι έβλεπα την οθόνη της παληάς να αντιδρά συνεχώς.
Όταν τελείωσα τον συντονισμό της νέας τοποθέτησα την κεραία στην δική μου και διαπίστωσα ότι είχε χάσει από την μνήμη όλα τα αποθηκευμένα κανάλια... Ε ,δεν πειράζει σκέφτηκα θα κάνω έναν ακόμη συντονισμό καναλιών διότι προφανώς τα έχασε αφού την είχα αφήσει ανοικτή. Έκανα αυτόματο συντονισμό, έπιασε 40 κανάλια και στο τέλος της διαδικασίας αντί να κάνει αποθήκευση τα έχασε όλα !!!! ... Επανέλαβα 3 ακόμη φορές ... τα ίδια... Προσπάθησα χειροκίνητο συντονισμό με το νούμερο του κάθε καναλιού, το έπιανε , με ρωτούσε αν θέλω αποθήκευση, έδινα <<ναι>> και αμέσως μετά το έχανε !!! Παράλληλα παρατήρησα ότι δεν είχα καθόλου ήχο!!! Δοκίμασα να την λειτουργήσω σαν μονιτορ με δέκτη το DVD Recorder και τον δορυφορικό μου δέκτη , μου έδινε κανονική εικόνα αλλά όχι ήχο!! Θυμήθηκα ότι έχω την έξοδο ακουστικών, δοκιμάζω ...και ευτυχώς πήρα ήχο...
Την επομένη πήγα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις, όταν άκουσαν την ιστορία μου με πήραν για τρελό και αφού διέγνωσαν τα συπτώματα επί τόπου την κράτησαν για επισκευή... Νόμιζα ότι θα χρειάζονταν απλώς μια επανοφορά εγοστ/κών ρυθμίσεων- το ίδιο νόμιζαν κι εκείνοι...
Μετά 3 μέρες μου τηλεφώνησε ένα σοβαρός κύριος/ο τεχνικος που όπως είπε ασχολήθηκε πολλές ώρες με το πρόβλημα αλλα είχε άσχημα νέα΄διότι αν και έβαλε πολλές φορές τις αρχικές ρυθμίσεις , το πρόβλημα δεν λύθηκε και συνεπώς η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση κάποιας πλακέτας που ρυθμίζει μεταξύ άλλων και την αποθήκευση και τον ήχο...Κόστος 320 ευρώ!!! την στιγμή που ο αδελφός μου αγόρασε τη καινούργια με 440 ευρω. Φυσικά δεν την άφησα, πλήρωσα 25 ευρώ για τον έλεγχο και έφυγα ξετρελαμένος με το πρόβλημα που εγώ ο ίδιος προκάλεσα... αλλά που να το είχα φαναστεί.
Τώρα την λειτουργώ σαν μονιτορ με δύο μικρά ηχεία με ενισχυτή από την έξοδο ακουστικών τα οποία ευτυχώς ρυθμίζουν την ένταση ανεξάρτητα μέσω του μενού (ρυθμίσεις ήχου-ένταση ακουστικών).
Επειδή κοντεύω να τρελαθώ θα εκτιμήσω ιδιαίτερα κάθε βοήθειά σας - μήπως ξέρετε κάποιο πραγματικά καλό εργαστήριο με τεχνίτη τζιμάνι που θα μπορούσε να κάνει κάτι με λογικό κόστος ???