Σελίδα 82 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 3272808182838492 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 811 έως 820 από 1143
  1. #811

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    γεια σας.
    Θελω να φτιαξω ενα σταθμο reballing αλλα οχι μονο θελω κυριως να κολαω δικες μου πλακετες οποτε πρεπει να κανει και τα 2.
    Οι λογοι που θελω να τον φτιαξω εγω και οχι να τον παρω ετοιμο ειναι για θεμα ποιοτητας-κοστους-εκπαιδευτικος.
    Θα το κανω με υπερυθρες. Για την θερμανση αποπανω θα βαλω την elstein RFS80 https://www.youtube.com/watch?v=AOWHKXrt3lc
    και αποκατω για την προθερμανση 4 λαμπες σαν και αυτες http://buyinfrared.com/el/ceramic-in...?product_id=54
    Το θεμα μου τωρα ειναι για αυτες αποκατω στα ποσα watt να τις παρω 4 x 400w ή 4 x 600w ή 4 x 800w ?
    Υποψιν οτι οταν θα κολαω δικες μου πλακετες θα τις κολαω μονο με την προθερμανση χωρις την αποπανω λαμπα βγαζοντας τις κατω λαμπες και βαζοντας τις αποπανω.
    Αν δεν τα καταφερω τελικα να κανω το σταθμο με τις λαμπες αυτες θα κανω φουρνο ir να κολαω αποκλειστικα δικες μου πλακετες οχι για επισκευη ή μπορει να γινουνε και θερμαντικα σπιτιου τωρα που ειναι καριβο το πετρελαιο οποτε δεν παιζει να πανε χαμενα τα χρηματα στις λαμπες.
    Εφοσον η τιμη ειναι ιδια για 400/600/800 watt αν παρω τις 800watt θα μπορω να ελεγξω το ιδιο ευκολα την θερμοκρασια οπως θα την ελεγχα με τις 400watt ?
    Οι κατω λαμπες ειναι καλυτερο να ειναι μαυρες ή δεν πειραζει που θα ειναι ασπρες ?

    Επειδη εχω γνωστο με σχετικα εργαλεια για να φτιαξω το σκελετο του σταθμου θα το κανω ευκολα αυτο.
    Εχω επισης thermocouples και τα υπολοιπα ηλεκτρονικα που θα χρειαστει για τον ελεγχο της θερμοκρασιας

    Εναλακτικα απο κινα βρηκα καλυτερες τιμες αλλα δεν ξερω τι παιζει απο πλευρας αποδοσης ποιοτητας
    4 απο αυτες για την προθερμανση http://www.ebay.com/itm/500W-220V-23...-/161158069355
    1 απο αυτη για την πανω θερμανση http://www.ebay.com/itm/161154217389...84.m1423.l2649
    1 μεγγενη πλακετων http://www.ebay.com/itm/320946302107...84.m1423.l2649
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 24-11-13 στις 11:52

  2. #812

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Πάρε μόνο Elstein γιατί είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε dark infrared. Εάν η ασφάλειά σου το επιτρέπει (4000 watt) προτίμησε τις 800w για πιό γρήγορη ανταπόκριση και ισχύ (βέβαια καμμία σχέση με τις quartz γιατί εκπέμπουν στο medium wave ενώ η quartz στο short). Μπορείς βέβαια να πάρεις φτηνά dimmer από Κίνα για να ρυθμίζης την ισχύ - ένταση. To RFS80 το βλέπω μόνο στο ebay και πουθενά στο site της Elstein και αυτό βρωμάει. θα σου πρότεινα καλύτερα ακόμα ένα HTS/1 (για να μπορείς εάν θέλεις π.χ. να κολλήσεις-ξεκολλήσεις ένα dimm slot) ή καλύτερα ένα SHTS/1 και να φτιάξεις ανοξείδωτους γυαλισμένους reflectors όπως κάνει η Jovy στον RE-8500.
    Το χρώμα πιστεύω είναι θέμα αισθητικής και πόσο καθαροί θέλεις να φαίνονται.
    Για βάση θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις μία από αλουμίνιο ή καλύτερα, για πιό στιβαρή κατασκευή, από ανοξείδωτο όπως ακριβώς την θέλεις.

  3. #813

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Η προταση σου δηλαδη ειναι να παω σε οσο ποιο πολλα watt μπορω ε ?
    Για την πανω λαμπα εκλεισε θα παρω elstein γιατι εκει θες ομοιομορφη θερμανση δεν παιζω με κινεζικα...
    Στη σελιδα τουw την βλεπω τη σειρα rfs http://www.elstein.com/en/elstein-pr...s/description/
    βεβαια δεν λεει οτι εχουνε με διαμετρο 80 αλλα μπορει να μην ειναι ενημερωμενη η σελιδα.
    Aπο κατω ομως για να ριξω το κοστος σκεφτομαι να βαλω κινεζικα σαν αυτο που εχουνε οι κινεζικοι σταθμοι εχω βρει διαφορα στο aliexpress.
    Παιζει και κατω μεγαλη σημασια η ομοιμορφια θερμανσης τοσο ωστε να δω σημαντικη διαφορα αν βαλω elstein ?
    Για ψυξη της πανω λαμπας πρεπει να βαλω ανεμιστηρα ? και αν ναι τι ανεμιστηρας θα αντεξει τις θερμοκρασιες που θα αναπτυσονται εκει ?
    Για τον ελεγχο θερμοκρασιας θα βαλω στις αρχικες προχειρες δοκιμες dimmer αλλα μετα θα βαλω μικροελεκτη με thermocouples και αλγοριθμο pid εχω δει και ενα ελεγκτη altec pc4100 που εχουνε ετοιμα μηχανηματα με 65 ευρω αλλα δεν μου γεμιζει το ματι για τα χρηματα που ζηταει μου φαινονται πολλα για αμφιβολης ποιοτητας πραμα.
    Εχω επιλογη σε inox και σιδερο γαλβανιζε δεν βαζω αλουμινιο γιατι δεν θα ειναι στιβαρη η κατασκευη αν και εχω δυνατοτητα να κανω κολλησεις αντοχης σε αλουμινιο.
    Το reflector θα κανω inox και ολα τα αλλα σιδερο και λαμαρινα γαλβανιζε που ειναι φτηνο και μπορω να το κολλησω ευκολα με κολληση mig.
    Εχω και ειδικο μονωτικο και reflector ir που αντεχει πολλους βαθμους ειναι σαν αυτο που βαζουνε στα ενεργειακα τζακια.

    Α και ενα tip για τα thermocouples για να μην σας γδερνουνε.. αν παρεις ενα κινεζικο λεπτο που κανει 1 ευρω με 0.25mm παχος συρματος μπορεις να κοψεις το junction μπροστα και να βαλεις τα συρματα σε υδροχλωρικο οξυ + περιντρολ ωστε να φυγει μεταλο και να λεπτυνουνε (πχ να πανε στο 0.1mm) και μετα με πυκνωτη να τα πονταρεις ωστε να ξαναφτιαξεις την επαφη.Ετσι θα εχεις tc μεγαλης ακριβειας σε τιμη τζαμπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 26-11-13 στις 09:15

  4. #814
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Προσφατα πηρα αυτο: http://www.scotle.com/en/25-scotle-h...re-holder.html και ειναι πολυ βολικο,σου λυνει τα χερια.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #815

    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α και ενα tip για τα thermocouples για να μην σας γδερνουνε.. αν παρεις ενα κινεζικο λεπτο που κανει 1 ευρω με 0.25mm παχος συρματος μπορεις να κοψεις το junction μπροστα και να βαλεις τα συρματα σε υδροχλωρικο οξυ + περιντρολ ωστε να φυγει μεταλο και να λεπτυνουνε (πχ να πανε στο 0.1mm) και μετα με πυκνωτη να τα πονταρεις ωστε να ξαναφτιαξεις την επαφη.Ετσι θα εχεις tc μεγαλης ακριβειας σε τιμη τζαμπα.
    δηλαδή ,όταν φύγει το μέταλο απο τα συρματάκια ,συστρέφεις τα δυο σύρματα μεταξύ τους και μετα τα βαχυκυκλώνεις με ένα πυκνωτη ας πούμε 4700 και γίνεται έτσι το junction του thermocouple????

  6. #816

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    οχι φορτιζεις ενα πυκνωτη πχ 40v 10000uf (η ταση και η χωριτικοτητα εξαρτατε απο το παχος των συρματων) θελει δοκιμες
    και με 2 χαλκινους αυτοσχεδιους ακροδεκτες που ειναι ενωμενοι στους ακροδεκτες του πυκνωτη πιανεις τα συρματα του tc στις ακρες ωστε να εξεχουνε λιγο (πχ 5mm) και τα βραχυκλωνεις ετσι εκφορτιζει ο πυκνωτης στιγμιαια μεσω των συρματων του tc περναει πολυ ρευμα και κολλανε.
    Οπως και να εχει με μια μικρη ποντα γινετε να φτιαξεις το junction

    Μπορεις βεβαια να κανεις junction και με απλο στριψιμο χωρις πονταρισμα αφου τα εχεις λεπτύνει στο οξυ+περιντρολ
    (οσο ποιο λεπτα ειναι κοντα στο junction τοσο ποιο ακριβη και γρηγορη μετρηση παιρνουνε γιατι δεν κανουνε θερμοαπαγωγη και εχουνε μικρη θερμοχωρητικότητα )
    βεβαια χωρις πονταρισμα με απλο στριψιμο κινδυνευει να οξειδωθει το junction αλλα και παλι το κοβεις και το στριβεις παρακατω.
    Μην πληρωνετε κοπανιστο αερα omega.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 26-11-13 στις 13:34

  7. #817

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα πηρα αυτο: http://www.scotle.com/en/25-scotle-h...re-holder.html και ειναι πολυ βολικο,σου λυνει τα χερια.
    Εχω μαγνητες και σπυραλ οποτε μπορω να φτιαξω 2-3 τετοια. Ποσο το πηρες ?
    Σχετικα με τις λαμπες στον preheater αξιζει για κινεζικες η να τα σκασω και να παρω καλες elstein ?
    Ειναι μεγαλη η διαφορα elstein - κινας στον preheter ?
    Για solder balls/stencils τι οικονομικο κιτ να παρω για nvidia/ati/intel chipsets/ps/xbox ?
    Θελω να παρω κατι να το χρησιμοποιησω οχι ας πουμε σπανια σκαγια/stencils για εξωτικα chips
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 26-11-13 στις 13:45

  8. #818

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προταση σου δηλαδη ειναι να παω σε οσο ποιο πολλα watt μπορω ε ?
    Για την πανω λαμπα εκλεισε θα παρω elstein γιατι εκει θες ομοιομορφη θερμανση δεν παιζω με κινεζικα...
    Στη σελιδα τουw την βλεπω τη σειρα rfs http://www.elstein.com/en/elstein-pr...s/description/
    βεβαια δεν λεει οτι εχουνε με διαμετρο 80 αλλα μπορει να μην ειναι ενημερωμενη η σελιδα.
    Aπο κατω ομως για να ριξω το κοστος σκεφτομαι να βαλω κινεζικα σαν αυτο που εχουνε οι κινεζικοι σταθμοι εχω βρει διαφορα στο aliexpress.
    Παιζει και κατω μεγαλη σημασια η ομοιμορφια θερμανσης τοσο ωστε να δω σημαντικη διαφορα αν βαλω elstein ?
    Για ψυξη της πανω λαμπας πρεπει να βαλω ανεμιστηρα ? και αν ναι τι ανεμιστηρας θα αντεξει τις θερμοκρασιες που θα αναπτυσονται εκει ?
    Για τον ελεγχο θερμοκρασιας θα βαλω στις αρχικες προχειρες δοκιμες dimmer αλλα μετα θα βαλω μικροελεκτη με thermocouples και αλγοριθμο pid εχω δει και ενα ελεγκτη altec pc4100 που εχουνε ετοιμα μηχανηματα με 65 ευρω αλλα δεν μου γεμιζει το ματι για τα χρηματα που ζηταει μου φαινονται πολλα για αμφιβολης ποιοτητας πραμα.
    Εχω επιλογη σε inox και σιδερο γαλβανιζε δεν βαζω αλουμινιο γιατι δεν θα ειναι στιβαρη η κατασκευη αν και εχω δυνατοτητα να κανω κολλησεις αντοχης σε αλουμινιο.
    Το reflector θα κανω inox και ολα τα αλλα σιδερο και λαμαρινα γαλβανιζε που ειναι φτηνο και μπορω να το κολλησω ευκολα με κολληση mig.
    Εχω και ειδικο μονωτικο και reflector ir που αντεχει πολλους βαθμους ειναι σαν αυτο που βαζουνε στα ενεργειακα τζακια.

    Α και ενα tip για τα thermocouples για να μην σας γδερνουνε.. αν παρεις ενα κινεζικο λεπτο που κανει 1 ευρω με 0.25mm παχος συρματος μπορεις να κοψεις το junction μπροστα και να βαλεις τα συρματα σε υδροχλωρικο οξυ + περιντρολ ωστε να φυγει μεταλο και να λεπτυνουνε (πχ να πανε στο 0.1mm) και μετα με πυκνωτη να τα πονταρεις ωστε να ξαναφτιαξεις την επαφη.Ετσι θα εχεις tc μεγαλης ακριβειας σε τιμη τζαμπα.
    Ναι πολλά watt.
    Εάν προσέξεις η RFS σειρά είναι concave και όχι flat όπως το RFS80. Το site της Elstein είναι πολύ καλά ενημερωμένο, παλιά την έψαχνα μήπως είναι παλιότερο μοντέλλο αλλά δεν βρήκα πουθενά τίποτα. Και από πότε οι Κινέζοι πουλάνε γερμανικά προϊόντα; Και γιατί να αγοράσεις κάτι αμφίβολο για πάνω από 100 usd όταν το καλύτερο SHTS είναι κάτω από 100 ευρώ (και μάλιστα με το ΦΠΑ);
    Όσο για την ομοιομορφία, εσύ παραπονιόσουν για τα αρπαγμένα πλαστικά. Εάν το ψάξεις οι περισσότεροι έξω αλλάζουν κάποια στιγμή τις πλάκες με Elstein.
    Με το dimmer δεν μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία, χρειάζεσαι οπωσδήποτε pid. To PC 410 μην το φοβάσαι στα 65 USD. Είναι versions που παραγγέλνουν οι κατασκευαστές bga rework station's για χαμηλότερο κόστος (δεν έχουν όλα τα functions αλλά είναι αυτό που θέλεις). Απλώς να προσέξεις να έχει έξοδο για solid state relay. Για κάτω ο REX C-100 είναι μία χαρά και εάν δεν έχει έξοδο για solid state relay είναι εύκολο (και τζάμπα) να τον μετατρέψεις.
    Σου έιπα για τα dimmer για να μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση των plates ώστε π.χ. να έχεις περισσότερη ένταση στην περιοχή κάτω από τον chip όπως πάλι κάνει η Jovy στο 8500 και το κόστος τους είναι πολύ χαμηλό http://www.ebay.com/itm/AC-0-220V-20...item2a247fa02a.

    Όταν σου έλεγα για reflector από γυαλισμένο ανοξείδωτο ενοούσα κάποιο είδος nozzle που χρησιμοποιεί η jovy στο RE-8500 για διαφορετικά μεγέθη chip, που δεν είναι τίποτα παρα μία γυαλισμένη ανοξείδωτη πλάκα με τρύπα στην μέση στο μέγεθος του chip, βέβαια μπορείς να το κάνεις και με απλή λαμαρίνα και να κολλήσης ταινία αλουμινίου για reflector ( δεν πρόκειται να πάθει τίποτα).
    Για την ψύξη, οτι ανεμιστήρα θέλεις, δεν θα περνά η θερμοκρασία αφού έχεις αντανάκλαση.
    To tip σου πολύ καλό γιατί έχω 5 φθηνούς thermocouples κάπου πεταμένους αλλά με 10 usd περίπου το παίρνεις έτοιμο και σίγουρο. Βέβαια και ο Κινέζος αυτό κάνει, αλλά παίρνει την κουλούρα με το καλώδιο από την omega ή προμηθευτή της omega και (ελπίζω) έχει κάποιον καλό tip welder και ελέγχου της κόλλησης, κόβει κομμάτια και πουλάει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atsio : 26-11-13 στις 15:16

  9. #819

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα πηρα αυτο: http://www.scotle.com/en/25-scotle-h...re-holder.html και ειναι πολυ βολικο,σου λυνει τα χερια.
    Όντως είναι πολύ βολικό αλλά υπερτιμημένο. Παλιά σκεφτόμουν να το κάνω με αυτό http://www.ebay.com/itm/USB-Flexible...item4852e39520 αλλά καταλαβαίνοντας ότι πρέπει να σκεπάζω τα thermocouples με ταινία αλουμινίου για ακρίβεια στις θερμοκρασίες http://www.youtube.com/watch?v=wGkETcIukFc είδα ότι δεν το χρειαζόμουν.

  10. #820

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Εγω δεν ειδα πουθενα οτι η RFS σειρα ειναι concave που το ειδες εσυ ? Πιστευω οτι αυτο που πουλανε ειναι γνησιο γιατι στη σελιδα λενε οτι φτιαχνουνε και custom εκδοσεις
    και εχω παρατηρησει οτι η εταιρια αυτη πουλαει τις λαμπες στους 750 βαθμους και οχι στους 900 δεν ξερω βεβαια αν το κανει μονο για λογους κοστους και οχι αποδοσης.
    PID το ξερω οτι θελω και εχω ηδη το rex c100 (εχει ssr out το δικο μου) το οποιο δεν κανει για πολλα πολλα επισης εχω ηδη και 2 dimmer σαν αυτα που δειχνεις.
    Για το altec pc410 δεν λεω οτι ειναι φτηνο αλλα οτι ειναι ακριβο (65 ευρω) δηλαδη με ενα arduino των 3 ευρω μια lcd οθονη και ενα max6675 (τα εχω ηδη αυτα) δεν κανεις την δουλεια του pc 4100 ? Κυκλοφορει και ετοιμη library με pid αλγοριθμο για το arduino.
    Τα thermocouples οι κινεζοι τα φτιαχνουνε μονοι τους δεν ειναι και καμμια φορερη επιστήμη ειναι γνωστα τα κραματα των συρματων απλα οι αλλοι ειναι κλεφτες και πουλανε σε οτι τιμη θελουνε.
    Για stencils/solder balls τι να παρω για αρχη που να ειναι οικονομικο για nvidia/ati/intel chipsets/ps/xbox? Δεν με ενδιαφερει τωρα να παρω solder balls/stencils για σπανια chips.
    Ενα φτηνο smd pick and place με αερα που εχει το ebay με 20 ευρω θα κανει δουλεια για να σηκωνω το chip
    http://www.ebay.com/itm/QS-2008-Pick...item417753cd24
    ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 26-11-13 στις 15:58

Σελίδα 82 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 3272808182838492 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας