Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή Αναζήτηση πηνιοσύρματος πηνίου μεγαφώνου.

    Κύριοι (και κυρίες), καλημέρα.
    Σε περίπτωση που το έχω αναρτήσει το θέμα σε λάθος τομέα,παρακαλείσθε όπως μεταφερθεί στο σωστό.

    Λοιπόν,λόγω του ότι ο χρόνος μου είναι πραγματικά απεριόριστος.
    Αποφάσισα να ασχοληθώ με περιελίξεις πηνίων μεγαφώνων,(μέχρι τώρα έκανα μόνο full reconing.
    Οπότε είπα να "προχωρήσω ένα στάδιο παραπέρα.
    Αναζητώ λοιπόν καταστήματα με
    1)πηνιόσυρμα μικρής διατομής πχ 0,2-1.1mm.
    2)κόλες αντοχής σε θερμοκρασία (διά της τριβής παράγεται θερμότης που λέγαν )
    3)Χαρτί με ρυτίνη ή φύλλο αλουμινίου.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει.

    Την μηχανή περιέλιξης την κατασκευάζω με αρκετά φτηνά υλικά.Με το που την ολοκληρώσω θα την postάρω.
    Ζητούνται εκρηκτικά,για να "μπω", στη Βουλή.....

  2. #2
    Το avatar του χρήστη kx5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα από εδώ: http://www.assimacopoulos.gr

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Σύρμα εμαγιέ για πηνία θα βρείς από τον Συναδινό http://www.sinadinos.gr/ και άλλα απαραίτητα για περιελίξεις, καρκάσες κτλ.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Να δώσω κι εγώ τις δικές μου ερωτήσεις μια που τ'αναφερατε. Νομίζω ότι θα βοηθήσουν και τον μάριο.

    Σύντομα θα τυλίξω 2 κόρνες 50W 16Ω. Περιμένω να έρθει το usb μικροσκόπιο γιατί έχουν σύρμα 0,09(μετρημένο με μικρόμετρο). Έχω πάρει σύρμα 0,09 το οποίο είναι για περιελίξεις(μετασχηματιστές κτλ.) και έχω φτιάξει στον τόρνο καλούπι.
    1η ερώτηση: για την κόρνα κάνει αυτό το σύρμα ή θέλει κάτι πιο ειδικό?
    2η ερώτηση: Τι βερνίκι πρέπει να βάλω? Οι ηλεκτρολόγοι της δεή που κάνουν περιελίξεις σε μετασχηματιστές/κινητήρες, μου είπαν να βάλω βερνίκι για πατώματα. Αυτοί έπαιρναν ένα για αυτή τη δουλειά αλλά έχει μερικά χρόνια τώρα, που παραγγέλνουν και τους στέλνουν για πατώματα και λένε ότι είναι το ίδιο. Δεν έχει κανένα πρόβλημα μου λένε. Ισχύει?
    3η ερώτηση: Πόσο ψήσιμο θέλει όταν τυλιχτεί και σε πόσους βαθμούς?

    ΥΓ. Έχω κάνει full recone και έχω τυλίξει πολλούς μετασχηματιστές με την εκτυλίχτρια που έχω φτιάξει.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Κύριοι ,ευχαριστώ,από Δευτέρα θα επικοινωνήσω με τα καταστήματα,να δω τι μπορώ να παραγγείλω για τη δουλειά μου.
    Ζητούνται εκρηκτικά,για να "μπω", στη Βουλή.....

  6. #6
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    omg ..... Μαθημα Φυσικης Ιστοριας ...

    Ενα πηνιο ενος μεγαφωνου περα απο το συρμα και το τυλιγμα εχει δεκαδες αλλα μυστικα τα οποια δυστυχως δεν ειναι διαθεσιμα σε ολους μας ...Σαφως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να δουλεψει αλλα ειναι μαλλον απιθανο να μπορεσει ποτε να ερθει σε προδιαγραφες οσο ηταν το αρχικο μεγαφωνο ..

    Για παραδειγμα σε ενα woofer 12" που εχει ενα πηνιο δυο στρωσεις με Χ συρμα με Χ παχος και με Χ θεση πανω στο τουμπο ενα χιλιοστο τυλιγμα πιο μπροστα η πιο πισω θα αλλαξει την συμπεριφορα του μεγαφωνου .

    Στις σημερινες μερες πολλα εργοστασια χρησιμοποιουν χημικες κολλες που σταθεροποιουνται με φωτοπολυμερισμο για να αποφυγουν ολα τα εκτροπα που εκαναν τα βερνικια η Logo κλπ κλπ οποτε οπως το βλεπω το εγχειρημα θα δουλεψει αλλα δεν θα παραγει χρησιμα αποτελεσματα .

    Για τα μεγαφωνα που ειναι τυλιγμενα με πλακε συρμα η συρμα απο αλουμινιο δεν θα αναφερθω καν

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Στην Αθηνα υπαρχει ενας Μεγαφωνιας...... Θανασης Πανταζοπουλος ατομο που εχει τυλιξει μυρια μεγαφωνα σε εποχες που κοστιζαν τρελλα λεφτα ....Η KEF λοιπον ( γνωστη εταιρια ηχειων ) του την ""εστησε "" του πηγε ενα tweeter καμμενο το τυλιξε ο Θανασης και μετα το εστειλαν εξω για μετρησεις .... Οι τυποι επαθαν πλακα γιατι το tweeter που εφιαξε ο Θανασης ηταν λιγακι καλυτερο απο το μαμισσιο !!!!! Το προβλημα εναι οτι αυτο ετυχε και δεν μπορεις να ξερεις αν το επομενο που θα φιαξει θα ειναι καλυτερο ....εκεινο που εχει σημασια ειναι απλα να ειναι το ιδιο ....το καλυτερο δεν εχει νοημα αν δεν μπορει να παραχθει σε μαζικη παραγωγη ...

    Με λιγα λογια μια τετοια δουλεια το νουμερο ενα που χρειαζεται για να παραγει ουσιαστικα αποτελεσματα ειναι η .....ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ...

    Αυτα απο μενα ....
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    omg ..... Μαθημα Φυσικης Ιστοριας ...

    Ενα πηνιο ενος μεγαφωνου περα απο το συρμα και το τυλιγμα εχει δεκαδες αλλα μυστικα τα οποια δυστυχως δεν ειναι διαθεσιμα σε ολους μας ...Σαφως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να δουλεψει αλλα ειναι μαλλον απιθανο να μπορεσει ποτε να ερθει σε προδιαγραφες οσο ηταν το αρχικο μεγαφωνο ..

    Για παραδειγμα σε ενα woofer 12" που εχει ενα πηνιο δυο στρωσεις με Χ συρμα με Χ παχος και με Χ θεση πανω στο τουμπο ενα χιλιοστο τυλιγμα πιο μπροστα η πιο πισω θα αλλαξει την συμπεριφορα του μεγαφωνου .

    Στις σημερινες μερες πολλα εργοστασια χρησιμοποιουν χημικες κολλες που σταθεροποιουνται με φωτοπολυμερισμο για να αποφυγουν ολα τα εκτροπα που εκαναν τα βερνικια η Logo κλπ κλπ οποτε οπως το βλεπω το εγχειρημα θα δουλεψει αλλα δεν θα παραγει χρησιμα αποτελεσματα .

    Για τα μεγαφωνα που ειναι τυλιγμενα με πλακε συρμα η συρμα απο αλουμινιο δεν θα αναφερθω καν

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Στην Αθηνα υπαρχει ενας Μεγαφωνιας...... Θανασης Πανταζοπουλος ατομο που εχει τυλιξει μυρια μεγαφωνα σε εποχες που κοστιζαν τρελλα λεφτα ....Η KEF λοιπον ( γνωστη εταιρια ηχειων ) του την ""εστησε "" του πηγε ενα tweeter καμμενο το τυλιξε ο Θανασης και μετα το εστειλαν εξω για μετρησεις .... Οι τυποι επαθαν πλακα γιατι το tweeter που εφιαξε ο Θανασης ηταν λιγακι καλυτερο απο το μαμισσιο !!!!! Το προβλημα εναι οτι αυτο ετυχε και δεν μπορεις να ξερεις αν το επομενο που θα φιαξει θα ειναι καλυτερο ....εκεινο που εχει σημασια ειναι απλα να ειναι το ιδιο ....το καλυτερο δεν εχει νοημα αν δεν μπορει να παραχθει σε μαζικη παραγωγη ...

    Με λιγα λογια μια τετοια δουλεια το νουμερο ενα που χρειαζεται για να παραγει ουσιαστικα αποτελεσματα ειναι η .....ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ...

    Αυτα απο μενα ....
    Και θεσσαλονίκη υπάρχει η μεγαφωνική.

    Στα ερωτήματα μου μπορεί να απαντήσει κάποιος?

  8. #8
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δώσω κι εγώ τις δικές μου ερωτήσεις μια που τ'αναφερατε. Νομίζω ότι θα βοηθήσουν και τον μάριο.

    Σύντομα θα τυλίξω 2 κόρνες 50W 16Ω. Περιμένω να έρθει το usb μικροσκόπιο γιατί έχουν σύρμα 0,09(μετρημένο με μικρόμετρο). Έχω πάρει σύρμα 0,09 το οποίο είναι για περιελίξεις(μετασχηματιστές κτλ.) και έχω φτιάξει στον τόρνο καλούπι.
    1η ερώτηση: για την κόρνα κάνει αυτό το σύρμα ή θέλει κάτι πιο ειδικό?
    2η ερώτηση: Τι βερνίκι πρέπει να βάλω? Οι ηλεκτρολόγοι της δεή που κάνουν περιελίξεις σε μετασχηματιστές/κινητήρες, μου είπαν να βάλω βερνίκι για πατώματα. Αυτοί έπαιρναν ένα για αυτή τη δουλειά αλλά έχει μερικά χρόνια τώρα, που παραγγέλνουν και τους στέλνουν για πατώματα και λένε ότι είναι το ίδιο. Δεν έχει κανένα πρόβλημα μου λένε. Ισχύει?
    3η ερώτηση: Πόσο ψήσιμο θέλει όταν τυλιχτεί και σε πόσους βαθμούς?

    ΥΓ. Έχω κάνει full recone και έχω τυλίξει πολλούς μετασχηματιστές με την εκτυλίχτρια που έχω φτιάξει.
    το οτι εκανες στον τορνο το καλουπι εκανες την πιο σωστη δουλεια γιατι μονο ετσι τυλιγεται ενα σωστο πηνιο.
    Στους 180 βαθμους για μιση ωρα ειναι καλα.Αλλα προσοχη: οταν περασει το μισαωρο δεν το βγαζουμε απο τον φουρνο αλλα περιμενουμε 2-3 ωρες να κρυωσει μονος του ο φουρνος για να μην υποστει σοκ απο την αποτομη συστολη.Στην μεγαφωνικη που εγραψες εχω παει και εχω περασει αρκετες ωρες τυλιγοντας πηνια και εμαθα πολλα εκει.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι εκανες στον τορνο το καλουπι εκανες την πιο σωστη δουλεια γιατι μονο ετσι τυλιγεται ενα σωστο πηνιο.
    Στους 180 βαθμους για μιση ωρα ειναι καλα.Αλλα προσοχη: οταν περασει το μισαωρο δεν το βγαζουμε απο τον φουρνο αλλα περιμενουμε 2-3 ωρες να κρυωσει μονος του ο φουρνος για να μην υποστει σοκ απο την αποτομη συστολη.Στην μεγαφωνικη που εγραψες εχω παει και εχω περασει αρκετες ωρες τυλιγοντας πηνια και εμαθα πολλα εκει.
    Πριν πω ότι θα το τυλίξω μόνος μου, πήρα τηλ στην μεγαφωνική και ρώτησα τιμή. Μου είπε ότι θα γίνει ακριβώς το ίδιο και δεν θα αλλάξει τίποτα. Οι τιμές ξεκινάνε απο 20€ μου είπε αλλά έχω στη μέση και τα μεταφορικά(έχουν και αρκετό βάρος).
    Βλέποντας αυτό το βίντεο της μεγαφωνικής, είδα πόσο απλά είναι τα πράγματα και είπα να προσπαθήσω μόνος μου για να γλιτώσω και το 50άρικο(καινούριο πηνίο έχει 60€(χ2)).
    Πρώτα όμως το έδωσα μέσα στη δεή μήπως μπορούν να το τυλίξουν αυτοί, αλλά τα πράγματα είναι πολύ ψιλά και δεν βάζουν χέρι μήπως και το καταστρέψουν. Γι αυτό τον λόγο πήρα και μικροσκόπιο.

    Βαγγέλη αφού γνωρίζεις αρκετά πράγματα θα χρειαστώ τις γνώσεις σου..
    Θα τυλίξω το πηνίο στο καλούπι και θα το φορέσω στο kapton ή το τυλίγω απ ευθείας στο kapton?
    Για το βερνίκι που είπα πιο πάνω τι έχεις να πεις? Θα χρειαστεί πιο εξειδικευμένο ή κανει αυτό για τα πατώματα?
    Το σύρμα που πήρα είναι εντάξει ή θέλει άλλο είδος?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    στο βιντεο ο φτωχος ο υποφαινομενος τραβουσε με την καμερα!
    Θα στερεωσεις το καπτον πανω στο καλουπει περιμετρικα αφηνοντας ενα κενο 1 το πολυ 2 χιλιοστα.Θα το πιασεις με μια χαρτοταινια προσωρινα.(Οχι στο σημειο που θα τυλιχτει το συρμα, πιο δεξια).Μετα απο το κεντρο και προς τα εξω θα κανεις την πρωτη στρωση και θα ξαναγυρισεις στο ιδιο σημειο.Αν ειναι τεσσαρων στρωσεων το κανεις αλλη μια φορα.Αυτο για τα πατωματα δεν κανει.Ειναι ειδικη κολλα σε σκονη που αραιωνεται με ασετον.Και με το ψησιμο στερεοποιειται.(στα twitter βαζουμε απλο βερνικι μετασχηματιστων χωρις ψησιμο).
    Την ωρα που θα τυλιγεται το συρμα με το ενα χερι θα κρατας το συρμα και με το αλλο θα το περνας μεσα απο την κολα αυτην .Μετα το ψηνεις και στον υπολοιπο κενο χωρο βαζεις το χαρτι το οποιο συγκεκριμενο με ασετον ενεργοποιειται η κολλα που εχει ηδη στην μια του πλευρα.Το συρμα που θα βαλεις απλα κοιτα να ειναι ιδιας διατομης γιατι αλλιως δεν θα πετυχεις τα ιδια ohm και θα χεις προβλημα.Χρειαζεται μικρομετρο εδω.Ελπζιω να βοηθησα.
    Οτι χρειαστεις εδω ειμαι.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ikaros1978 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alfadex (10-06-12)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή μεγαφώνου B&C 15PL40
    από PCMan στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-13, 14:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας