Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Τίποτα σημειώσεις για επισκευή VCR

    Καλησπέρα,
    λίγο παράξενος ο τίτλος αλλά δυστυχώς δεν βλέπω "φως στο τουνελ" και είπα μήπως πάρω μια μικρή χείρα βοηθείας.
    Η κατάσταση είναι ο εξής...έχω 1 Video Sharp vhr 777G και δυστυχώς πριν απο χρόνια το έβαλα στην άκρη καθώς "εφτυνε" την κασσέτα ...είχα βρει 1 Sony και έκανα την δουλειά μου
    Δυστυχώς μετά απο κάποια χρόνια οταν ξανάβαλα το Sony μου έβγαζε πολύ θόρυβο και σκέφτηκα ότι ειναι καιρός να επισκεφτώ ξανά το Sharp...αλλά δυστυχώς δεν βλέπω κάτι προφανές.
    Προκειμένου να αποκτήσω 1 Video αγόρασα απο 1 απατέωνα απο το FB 2 βιντεο τα οποία ανέγραφε σε καλή κατάσταση απο σπίτι λειτουργικά αλλά χωρίς δυνατότητα δοκιμής...οπότε προχώρησα σε αγορά.
    Αποτέλεσμα : 3 μη λειτουργικά Video ...καθώς τώρα έχω 1 Thomson Που επίσης "φτύνει" την κασέτα και 1 Sony Που δεν την τραβάει καθόλου....
    Και ...σκεφτόμουν μήπως μπορώ να βρω τίποτα σημειώσεις, βιβλία που να μπορούσα να μάθω πως να τα επισκευάσω...έβαλα στο YT αλλά κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δεν ...
    Κάθε χείρα βοηθείας ευπρόσδεκτη

  2. #2

  3. #3
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masteripper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    λίγο παράξενος ο τίτλος αλλά δυστυχώς δεν βλέπω "φως στο τουνελ" και είπα μήπως πάρω μια μικρή χείρα βοηθείας.
    Η κατάσταση είναι ο εξής...έχω 1 Video Sharp vhr 777G και δυστυχώς πριν απο χρόνια το έβαλα στην άκρη καθώς "εφτυνε" την κασσέτα ...είχα βρει 1 Sony και έκανα την δουλειά μου
    Δυστυχώς μετά απο κάποια χρόνια οταν ξανάβαλα το Sony μου έβγαζε πολύ θόρυβο και σκέφτηκα ότι ειναι καιρός να επισκεφτώ ξανά το Sharp...αλλά δυστυχώς δεν βλέπω κάτι προφανές.
    Προκειμένου να αποκτήσω 1 Video αγόρασα απο 1 απατέωνα απο το FB 2 βιντεο τα οποία ανέγραφε σε καλή κατάσταση απο σπίτι λειτουργικά αλλά χωρίς δυνατότητα δοκιμής...οπότε προχώρησα σε αγορά.
    Αποτέλεσμα : 3 μη λειτουργικά Video ...καθώς τώρα έχω 1 Thomson Που επίσης "φτύνει" την κασέτα και 1 Sony Που δεν την τραβάει καθόλου....
    Και ...σκεφτόμουν μήπως μπορώ να βρω τίποτα σημειώσεις, βιβλία που να μπορούσα να μάθω πως να τα επισκευάσω...έβαλα στο YT αλλά κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δεν ...
    Κάθε χείρα βοηθείας ευπρόσδεκτη
    Κάνε αντικατάσταση όλα τα λαστιχάκια του video και θα δουλέψει https://www.mikra.gr/index.php?cPath...3395_3396_3422 Ολα τα video η σωστή λειτουργία τους στηρίζεται σε ιμάντες, και οι ιμάντες είναι αυτοί που χαλάνε κατά ένα μεγάλο ποσοστό.Φυσικά έχει και άλλα εξαρτήματα που μπορεί να έχουν πάθει ζημιά λόγω χρήσης.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι βλέπω αυτό πρέπει να είναι η Βίβλος όσον αφορά την επισκευή vcr αλλά αν δεν το κατεβάσεις να το έχεις πρόχειρο δεν ξέρω κατά πόσο θα εξυπηρετήσει.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε αντικατάσταση όλα τα λαστιχάκια του video και θα δουλέψει https://www.mikra.gr/index.php?cPath...3395_3396_3422 Ολα τα video η σωστή λειτουργία τους στηρίζεται σε ιμάντες, και οι ιμάντες είναι αυτοί που χαλάνε κατά ένα μεγάλο ποσοστό.Φυσικά έχει και άλλα εξαρτήματα που μπορεί να έχουν πάθει ζημιά λόγω χρήσης.
    Υποθέτω ότι στα λάστιχα αναφέρεσαι πιο πολύ σε αυτά που φτύνουν την κασέτα...θα τα ανοίξω και θα δω... από αύριο είναι στο πρόγραμμα.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masteripper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι στα λάστιχα αναφέρεσαι πιο πολύ σε αυτά που φτύνουν την κασέτα...θα τα ανοίξω και θα δω... από αύριο είναι στο πρόγραμμα.
    Ο μηχανισμός για να κινηθεί και να δώσει κίνηση σε φρένα, ρόλερ, δαγκάνες ταινίας, χρησιμοποιεί ιμάντες. Αυτά είναι τα λαστιχάκια . Μόνο η κεφαλή γυρίζει χωρίς ιμάντα, όλα τα άλλα κινούνται με λάστιχα και πολλά δεν θα τα ανακαλύψεις διότι βρίσκονται κάτω από ολόκληρα κομμάτια μηχανισμού τα οποία πρέπει να αφαιρεθούν για να αντικατασταθούν. Οταν κρατάς το κιτ με τα λάστιχα στα χέρια σου θα δεις που πηγαίνει το κάθε ένα. Επίσης σε δεύτερο χρόνο δηλαδή μετά την αντικατάσταση των λαστίχων με προσεκτική παρατήρηση και με την βοηθητική διάφανη κασέτα, θα βρεις και γρανάζια τα οποία έχουν επάνω τους ειδικό σφουγγάρι που λειτουργεί σαν φρένο και φαγώνεται με τη χρήση, και σε αυτήν την περίπτωση θέλει αντικατάσταση ολόκληρο το σύστημα γραναζιών, που συνήθως αποτελείτε από 2 ή 3 γρανάζια μαζί......
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μηχανισμός για να κινηθεί και να δώσει κίνηση σε φρένα, ρόλερ, δαγκάνες ταινίας, χρησιμοποιεί ιμάντες. Αυτά είναι τα λαστιχάκια . Μόνο η κεφαλή γυρίζει χωρίς ιμάντα, όλα τα άλλα κινούνται με λάστιχα και πολλά δεν θα τα ανακαλύψεις διότι βρίσκονται κάτω από ολόκληρα κομμάτια μηχανισμού τα οποία πρέπει να αφαιρεθούν για να αντικατασταθούν. Οταν κρατάς το κιτ με τα λάστιχα στα χέρια σου θα δεις που πηγαίνει το κάθε ένα....
    Θα πρέπει να σημειωθεί επίσης ότι χρειάζεται προσοχή στην όλη διαδικασία αντικατάστασης των ιμαντών ,επειδή υπάρχει πιθανότητα, (ανάλογα με τον μηχανισμό βέβαια) όταν αφαιρεθούν τμήματα του μηχανισμού (που συνήθως συμπεριλαμβάνουν γρανάζια) ώστε να αλλαχτεί ο ιμάντας κίνησης τους, να πρέπει να επανατοποθετηθούν με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να παραμείνει "χρονισμένος" όλος ο μηχανισμός . Αν τοποθετηθούν λάθος, σίγουρα δεν θα λειτουργεί σωστά ο μηχανισμός και υπάρχει κάποια πιθανότητα (υπό προϋποθέσεις ) να δημιουργηθεί περαιτέρω πρόβλημα .

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (26-09-21)

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Για όποιον μπορεί και έχει λίγα δευτερόλεπτα να δει πως είναι η κατάσταση...video από το ένα video VTH 6300...το οποίο φαίνεται να φορτώνει κανονικά την κασέτα αλλά μετά ο χαμός.
    https://streamable.com/ska0sq
    Ή αν κατά τύχη κάποιος έχει video της ίδιας σειράς ας τραβήξει 1 video να δω που σκαλωνει η υπόθεση
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη masteripper : 26-09-21 στις 19:13

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου υπαρχουν καινουργια βιντεο απο καταστημα σε πολυ προσιτες τιμες. απορω γιατι ασχολεισαι με παλιατζουρες...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xsterg : 27-09-21 στις 11:51

  11. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου υπαρχουν καινουργις βιντεο απο καταστημα σε πολυ προσιτες τιμες. απορω γιατι ασχολεισαι με παλιατζουρες...
    Δεν το έχω δει φίλε μου...αν έχεις κάποιο Link....αν και απότι βλέπεις έχω ήδη περισσότερα του ενός και είναι κρίμα να πεταχτούν

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Tablet] Estar Jupiter MID 1228 - δεν δείχνει τίποτα
    από Panoss στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-20, 19:10
  2. [Τηλεόραση] Ηitachi 32HB4T61 δεν δείχνει τίποτα
    από Panoss στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-20, 10:45
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-18, 17:44
  4. [Σκληρός Δίσκος] Επισκευή HDD
    από moutoulos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 12:35
  5. [Άλλη] [BLUESKY] BLF 518 δεν κάνει απολύτως τίποτα
    από Glacialman στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-15, 13:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας