Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή MIG GYS universal 2P

    Στην ηλεκτροκολληση του τιτλου αλλαξα διακοπτη (περιστροφικο σκαλες) πριν μερικα χρονια 10-12 γιατι ο παλιος εσπασε και μετα την παρατησα σκεπασμενη στην αποθηκη.Τις προαλες την ξεθαψα ξανα γιατι ηθελα να κολλησω μια βαση μονιτορ την ξεκιναω και παπαλα δεν λειτουργουσε το τοξο ουτε το μοτερ συρματος την λυνω και διαπιστωσα οτι ειχα αφησει ακουμπωτα τα φισακια παροχης ρευματος της πλακετας του μοτερ.Τα βαζω στην θεση τους ξεκιναω και ξανα τιποτα.Το ρελε κανει κλικ ανεμιστηρας δουλευει αλλα ουτε τοξο ουτε μοτερακι συρματος.Ξεκιναω ελεγχους στην πλακετα ολα οκ τιποτα καμενο το μοτερ δουλευει με εξωτερικο τροφοδοτικο.Για σιγουρα αλλαξα και το τσιπακι. Εχω και ταση στην εισοδο της πλακετας αλλα δεν εχω πουθενα αλλου ουτε τα λιγα βολτ dc πατωντας τον διακοπτη στο στελεχος.Το μηχανημα ειναι σαν καινουργιο εσωτερικα αδουλευτο τα καλωδια συνδεσεις σε τελεια κατασταση οι διοδοι στην εξοδο καλοι.Ο καινουργιος διακοπτης ειναι ακριβως ο ιδιος με τον παλιο TECHNOMAT HD16-M ειχα φυλαξει τον σπασμενο.Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει τις συνδεσεις επανω στον διακοπτη λαθος?Αν και τον συνδεσα προφανως με βαση οπως ηταν ο παλιος.Το ειχα παρατησει το μηχανημα με ασυνδετα φις και δεν θυμαμαι τον λογο γιατι τα αφησα αν δουλευε μετα την αλαγη διακοπτη η οχι.Μπορω να δωσω ρευμα απευθειας παρακαπτοντας τον διακοπτη αλλα δεν ξερω ποιο παει που απο τα τυλιγματα 4 συνολο για να δω αν δουλεψει μιας και δεν εχω εμπειρια απο τετοιους μετασχηματιστες.Το διαγραμμα του διακοπτη δεν μπορω να το βρω.Ριξτε καμια ιδεα κανεις που το χει με το σπορ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω και ταση στην εισοδο της πλακετας αλλα δεν εχω πουθενα αλλου ουτε τα λιγα βολτ dc πατωντας τον διακοπτη στο στελεχος.Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει τις συνδεσεις επανω στον διακοπτη λαθος?Αν και τον συνδεσα προφανως με βαση οπως ηταν ο παλιος.Το ειχα παρατησει το μηχανημα με ασυνδετα φις και δεν θυμαμαι τον λογο γιατι τα αφησα αν δουλευε μετα την αλαγη διακοπτη η οχι.Μπορω να δωσω ρευμα απευθειας παρακαπτοντας τον διακοπτη αλλα δεν ξερω ποιο παει που απο τα τυλιγματα 4 συνολο για να δω αν δουλεψει μιας και δεν εχω εμπειρια απο τετοιους μετασχηματιστες.Το διαγραμμα του διακοπτη δεν μπορω να το βρω.Ριξτε καμια ιδεα κανεις που το χει με το σπορ.
    Αφού υπάρχει τάση στην είσοδο της πλακέτας δεν υπάρχει λάθος στην συνδεσμολογία του διακόπτη./
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    IMG_20240202_143417.jpgIMG_20240202_143407.jpgIMG_20240201_085717.jpgIMG_20240201_085627.jpgεδω φωτος απο το μηχανημα και τον διακοπτη

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού υπάρχει τάση στην είσοδο της πλακέτας δεν υπάρχει λάθος στην συνδεσμολογία του διακόπτη./
    Ναι στον πολο που δινει στην πλακετα ειναι οκ αλλα δεν πρεπει να ειναι οι υπολοιποι απο τον διακοπτη.Στις επαφες μετραω και δεν φευγει ρευμα απο τον διακοπτη στα τυλιγματα.Κατι μου διαφευγει.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι στον πολο που δινει στην πλακετα ειναι οκ αλλα δεν πρεπει να ειναι οι υπολοιποι απο τον διακοπτη.Στις επαφες μετραω και δεν φευγει ρευμα απο τον διακοπτη στα τυλιγματα.Κατι μου διαφευγει.
    Αν δεν παραχθεί το ρεύμα συγκόλησης δεν λειτουργεί το μοτέρ. Επομένως επικεντρώνεσαι στη σύνδεση των τυλιγμάτων του M/Σ......Για να πάρει μπρος το μοτέρ πρέπει ο ανορθωτής να δώσει τάση στην πλακέτα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν παραχθεί το ρεύμα συγκόλησης δεν λειτουργεί το μοτέρ. Επομένως επικεντρώνεσαι στη σύνδεση των τυλιγμάτων του M/Σ......Για να πάρει μπρος το μοτέρ πρέπει ο ανορθωτής να δώσει τάση στην πλακέτα.
    Ευχαριστω δημητρη.Δεν ξερω τον τροπο λειτουργιας και πως δουλευει το κυκλωμα θα πιασω το διαβασμα.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω δημητρη.Δεν ξερω τον τροπο λειτουργιας και πως δουλευει το κυκλωμα θα πιασω το διαβασμα.
    Επειδή δεν βλέπω ρελέ ισχύος μέσα στην μηχανή υποθέτω ότι αυτή την δουλειά την κάνει το ρελέ επάνω στην πλακέτα. Για δες σε τι κατάσταση είναι οι επαφές του γιατί αν δεν τροφοδοτηθεί με το πάτημα της σκανδάλης ο Μ/Σ ( εννοώ τον μεγάλο μετασχηματιστή, όχι το μικρούλι που είναι πάνω στην πλακέτα) δεν θα δεις καμία κίνηση.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Το ρελε ειναι οκ το ξεκολλησα και το μετρησα πριν μερες.Τωρα για τις επαφες ειδα οτι περναει ταση οταν οπλιζει αλλα θα το ξανα ελεγξω αυριο για σιγουρα.Το περιεργο ειναι οτι δεν εχω καθολου ταση στην εξοδο της πλακετας μοντελο VAR03-C και τα εξαρτηματα ειναι ολα οκ δεν εχει και πολλα.Εχω αλαξει το τρανζιστορ και το CD4069 hex inverter προληπτικα χωρις αποτελεσμα κι ετσι ξανακολησα τα δικα του.Πιστευω οτι κατι παιζει με τις συνδεσεις στον διακοπτη θα δοκιμασω να δωσω ρευμα χωρις τον διακοπτη.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros full Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρελε ειναι οκ το ξεκολλησα και το μετρησα πριν μερες.Τωρα για τις επαφες ειδα οτι περναει ταση οταν οπλιζει αλλα θα το ξανα ελεγξω αυριο για σιγουρα.Το περιεργο ειναι οτι δεν εχω καθολου ταση στην εξοδο της πλακετας μοντελο VAR03-C και τα εξαρτηματα ειναι ολα οκ δεν εχει και πολλα.Εχω αλαξει το τρανζιστορ και το CD4069 hex inverter προληπτικα χωρις αποτελεσμα κι ετσι ξανακολησα τα δικα του.Πιστευω οτι κατι παιζει με τις συνδεσεις στον διακοπτη θα δοκιμασω να δωσω ρευμα χωρις τον διακοπτη.
    Συνήθως οι μηχανές αυτές όσον αφορά το ρεύμα συγκόλλησης λειτουργούν βάση αυτού του σχεδίου που σου έκανα πρόχειρα. Προσπάθησε να επικεντρωθείς σε αυτό. Δεν είμαι σίγουρος 100% αλλά μάλλον έτσι είναι . Ισως αν τα καλώδια ήταν λίγο πιο συμμαζεμένα θα μπορούσα να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες. Οπως καταλαβαίνεις το L ή το N περνάει μέσα από το ρελέ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 03-02-24 στις 17:51
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  10. #10

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Manual doop universal remote control
    από JOUN στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-21, 23:07
  2. Μοτέρ πλυντηρίου (universal) σπινθηριζει
    από maistros2 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-21, 10:21
  3. [Κινητό Τηλέφωνο] Universal φορτιστης μπαταριων
    από gponiris στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 13:31
  4. Παγωτομηχανη universal polaris
    από DIATHERM στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-16, 21:26
  5. [Κλιματιστικό Fujitsu] Νέο Universal τηλεχειριστήριο δεν είναι συμβατό
    από LedZep στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 21:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας