Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή Μεταλλική δεξαμενή πετρελαίου. Κόψιμο-τρύπημα

    Μεταλλική δεξαμενή πετρελαίου, 1000lit, πιάνει χώρο σε μικρό υπόγειο λεβητοστάσιο και φυσικά δεν χωράει να βγει από τις πόρτες.
    Η δεξαμενή δεν έχει ανθρωποθυρίδα για τον καλό καθαρισμό της και στη συνέχεια κοπή της.
    Ξέρω ότι υπάρχουν ειδικά συνεργεία που τις καθαρίζουν και τις κόβουν με χρήση μέχρι και ειδικών αερίων για αποφυγή εκρήξεων και ανάφλεξης. Αλλά το κόστος και η ανακατωσούρα σε τέτοια περίπτωση είναι πολύ μεγάλα, σε σχέση με το όφελος εξοικονόμησης χώρου.
    Υπάρχει και ο "Μανώλης το καλό παιδί" που καθαρίζει αυλές και ταράτσες αλλά πιο πιθανό είναι να κάνει το υπόγειο Γάζα και εμάς πυρόπληκτους.
    Λένε ότι εάν τη γεμίσω νερό (1000lit) θα μπορέσω να την ανοίξω με τροχό και μετά, άδειασμα και κόψιμο. Απλά σκεφτόμουν μήπως με σέγα (έχω) ή ηλεκτρικό ψαλίδι (έχω) μπορούσα να αποφύγω το νερό.
    Ποια είναι η γνώμη σας, να το προσπαθήσω ή δημιουργούν και αυτά συνθήκες έκρηξης και γλυτώσετε από εμένα στο φόρουμ;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Εγώ μπορώ να σου πω μόνο την εμπειρία μου από ανάλογες δουλειές. Οταν ηλεκτροκολούσαμε τεπόζιτα βενζίνης πάντα τα γεμίζαμε με νερό μέχρι το σημείο συγκόλλησης και ποτέ δεν συνέβη το παραμικρό.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι ότι επειδή μιλάμε για ΑΔΕΙΑ δεξαμενή πετρελαίου που δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος ανάφλεξης όπως η βενζίνη, τότε βάζεις νερό μέχρι ένα σημείο και με κόφτη τροχού να αφαιρεθεί η μία πλευρά της δεξαμενής. Ακόμη καλύτερα με ένα λάστιχο να καταβρέξεις τις πλευρές έτσι ώστε να φύγουν οι όποιες αναθυμιάσεις.Αν αφαιρεθεί τμήμα της δεξαμενής τότε τα πράγματα θα γίνουν πιο εύκολα.Φυσικά θα έχεις και έναν πυροσβεστήρα κοντά σου αφού μιλάμε για καύσιμο που πάντα έχει την επικινδυνότητά του.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NEOMELOS (02-06-21)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Τελικά το νερό μάλλον είναι η μόνη λύση. Γέμισμα, κόψιμο ανθωποθυρίδας, άδειασμα, πλύσιμο εσωτερικά και ξανακόψιμο με ασφάλεια..
    Απλά, έναν τόνο και βάλε βρωμόνερα που τα διώχνω; Στην αποχέτευση;
    Πάντως ακούγονται πολλά για τις δεξαμενές πετρελαίου και το πουρί που επικάθεται στα τοιχώματα δημιουργώντας εύφλεκτα-εκρηκτικά αέρια με τη θερμοκρασία.
    Φυσικά ο πυροσβεστήρας απαραίτητος αλλά το "μπαμ" είναι που δεν το προλαβαίνεις και άμα συμβεί ούτε πυροσβεστήρας σε γλυτώνει.

  5. #4
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    φιλε Αντωνη για σου , προφανως καυηργησες τον καυτηρα με το πετρελαιο ,και θελεις να απαλαγεις απο το καζανι, καθολου ευκολο η διαδικασια λεγεται gas free , το πετραιλαιο δεν ειναι βενζινη , αλλα ποτε δεν ξερεις ( σου μιλαω εκ πειρας εχω βενζιναδικο ) υπαρχει μια λυση, να βαλεις νερο σστην δεξαμενη αν μπωρει να ξεπλυθει να φυγουν τα κατακαθια που εχουν αερια να εχεις βαλει καπια ποσοτητα νερου , τα οποια μετα θα πανε αποχετευση, και κοψιμο αρχικα το πανω καπακι , με μια σεγα η κατι που βγαζει μειωμενους σπινθηρες γνωμη μου ρωτα ενα υδραυλικο κατι θα γνωριζει, παραπανω . Και να πω κατι εδω ειναι λαθος να σκευτομαστε οτι η δεξαμενη ειναι αδεια , ναι ειναι αδεια απο καυσιμο αλλα μην ξεχναμε οτι ο αερας ειναι αναφλεξιμος ,οπως πχ στο αυτοκινητο θελουμε μειγμα βενζινης αερα ,για να εχουμε καυση , οσο πιο πολυ αδεια λοιπον ειναι μια δεξαμενη, τοσο πιο πολυ μπαμ κανει .

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον νεκταριοος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NEOMELOS (03-06-21)

  7. #5

  8. #6

  9. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Ακριβώς. Όπως στο βίντεο, αλλά και σαπούνισμα.Εύχομαι και να είναι και καμιά ψιλή λαμαρίνα. (χα,χα όταν την παράγγειλα φοβόμουν μην με γελάσουν και βάλουν ψιλή)
    Έχει ζόρι, τα αξίζουν τα λεφτά τους τα συνεργεία, αλλά στη περίπτωσή μου λόγω ιδιαιτερότητας του χώρου είναι μεγάλη αναστάτωση.
    .
    υγ: Μεγάλη απουσία μου από το φόρουμ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έσκασε το καζάνι.
    Ευχαριστώ.

  10. #8
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    αδερφε , ρωτοντας πας στην πολη ... ελπιζω να σε κατατωπισαμε.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον νεκταριοος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NEOMELOS (05-06-21)

  12. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Τελικά κόπηκε με σέγα. Εύκολα και γρήγορα. Με ένα μόνο πριονάκι μετάλλου 4,5 μέτρα κόψιμο 2 χιλιοστά λαμαρίνα. Απλά έγινε με τροχό χάραγμα στο σημείο κοπής βάθους 1-1,5 χιλιοστά χωρίς φυσικά να περνούν σπίθες μέσα στη δεξαμενή και μετά πέρασμα με τη σέγα και λαδάκι μηχανής για λίπανση και κρύωμα στο πριονάκι.

  13. #10
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    σσσσσ ωραίος..
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NEOMELOS (11-07-21)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρύπημα τοιχου
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-20, 12:09
  2. Τρύπημα πέτρινου τοίχου 40εκ. υπό γωνίαν .
    από DimMani στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-20, 21:59
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-20, 19:23
  4. [Τηλεόραση Philips] Κάψιμο τηλεόρασης
    από Kateoi στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 19:08
  5. Δεξαμενή πετρελαίου
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-16, 20:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας