Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Panasonic P50V10E internet connection

    Πρόσφατα βρέθηκε παραπάνω τηλεόραση στην κατοχή μου.
    Ενώ όλα λειτουργούν άψογα (και το viera link), δεν μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ παρόλο που στα settings βρίσκει ότι έχει συνδεθεί.
    Σε κάθε προσπάθεια μου βγάζει σφάλμα unable to connect to server 06 κάποιες φορές unable to connect to server 28.
    Πιστεύω ότι είναι θέμα λογισμικού αλλά όταν ψάχνει μου λέει ότι είναι εγκατεστημένο το τελευταίο διαθέσιμο λογισμικό (2011)
    Η Τηλεόραση είναι μοντέλο 2009
    Ξέρει κανείς αν υπάρχει πιο πρόσφατο firmware ή από άλλο μοντέλο που να κάνει;

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.738

    Προεπιλογή

    Συνονόματε Δημήτρη,
    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ μ΄ ΥΓΕΙΑ.
    Η τηλεόραση που κατέχεις (PANASONIC TX-P50V10E) είναι μία τηλεόραση PLASMA,
    αρκετά παλαιό μοντέλο, όπου η σύνδεση στη θύρα RJ45 (ETHERNET) γίνεται με πρωτ/λο
    IEEE 802.3 που αφορά συνδέσεις Internet τύπου DIAL-UP του έτους 1983 και μάλιστα
    υποστηρίζει τύπους 10 BASE-T (έτους 1990 : 10MBits/sec - Download Data), μ΄ αυτόματη
    προσαρμογή 100 BASE-TX (έτους 1995 : 100MBits/sec - Download Data).
    Οποιαδήποτε λοιπόν αναβάθμιση λογισμικού του IC8503 (C1CB00002987) ETHERNET/IF
    Controller (2 X38 + 2 X 24 = 108pins) δεν θα μπορούσε να συγχρονίσει με τα ROUTERS
    της σημερινής εποχής (από τ΄ έτος 2016 και μετά) όπου μιλάμε για ταχύτητες χιλιαπλάσιες
    των προαναφερομένων σ΄ open source κωδικοποίηση κι προσβασιμότητα σ΄ εφαρμογές cloud.
    Το Service Manual της τηλεόρασης αυτής κατεβαίνει ΔΩΡΕΑΝ από την ιστοσελίδα : https://www.eserviceinfo.com/downloa...0v10b%20e.html.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mirodias (18-05-21)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Αληθώς Ανέστη!
    Ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση.
    Και να δούλευε υποψιαζόμουν ότι θα είχε προβλήματα και γενικά θα μου έσπαγε τα νεύρα, αλλά μερικές φορές με πιάνει το ψυχαναγκαστικό μου...


    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

  5. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε και συνάδελφε Δημήτρη, με όλο το σεβασμό, έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να είναι αυτό το θέμα της μη σύνδεσης της TV στο internet. Εφόσον έχει ethernet port στην τηλεόραση, λογικά αυτή η θύρα μιλάει μέσω πρωτοκόλλου ΙΡ με οποιαδήποτε άλλη πόρτα ethernet. Υπάρχει backwards συμβατότητα. Δηλαδή μια θύρα 10BaseT μπορεί να επικοινωνήσει με μια θύρα gigabit ethernet (πολύ νεότερης γενιάς) απλά θα συγχρονίσει στην χαμηλότερη ταχύτητα φυσικά και δεν θα έχει τα πλεονεκτήματα του gigabit, όμως θα 'μιλήσουν' οι δύο συσκευές μέσω του ΙΡ πρωτοκόλλου. Άλλωστε η τηλεόραση είναι μεν παλιότερο μοντέλο, όχι όμως και τόσο αρχαία ώστε να μην αναγνωρίζεται το ΙΡ πρωτόκολλο. Από λίγο search που έκανα βρήκα αυτό:

    What does connection to the server failed 006 mean?
    Error Codes 006, 007 and 008 are usually caused by wrong data entered the Proxy and Proxy Port settings. The Proxy field should be blank, and the Proxy Port should be zero (0). Please refer to your TV instruction manual for information on how to access the proxy settings to check them.

    Θα έλεγα στον Δημήτρη, να ελέγξει τα settings του δικτύου του, τις ρυθμίσεις ασφαλείας του router του, αν έχει στήσει κάποιον proxy ή firewall να ελέγξει και αυτά μήπως εκεί είναι η αιτία που δεν συνδέεται η TV. Δε νομίζω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με την παλαιότητα του μοντέλου ούτε έχει να κάνει με το dialup. Εφόσον υπάρχει η ethernet port όπως προανέφερα μπορεί να συνδεθεί με ένα switch ή έναν router κανονικά.
    Σας ευχαριστώ. Πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια με αυτούς τους ελέγχους. Καλή συνέχεια.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mirodias (18-05-21)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι πως, όπως έχω γράψει, συνδέεται στο ίντερνετ. Βλέπει και το server βλέπει τα αρχεία στο δίσκο δικτύου απλώς δεν μπορεί να τα παίξει λόγω ασυμβατότητας. Δεν έχω δοκιμάσει να ανεβάσω κάτι απλό τα αρχεία που έχω στο server είναι mkv mp4 και dolby digital και πάνω.
    Δεν έχω firewall ούτε proxy.
    Για το λόγο αυτό θεωρούσα ότι είναι θέμα software που δεν παίζει τα viera... Η panasonic άλλωστε από το 2009 πού είναι η τηλεόραση έχει αλλάξει τελείως τα προγράμματα της για τη σύνδεση στο ίντερνετ. Και θεωρούσα ότι με ένα νέο firmware πού να συνεργάζονται με τα νέα προγράμματα της panasonic θα μπορούσε να συνδεθεί.
    Τι ακριβώς να ελέγξω στις ρυθμίσεις του router. Έχει συνδεθεί παλιότερα με speedport plus πλέον είναι συνδεδεμένη με speedport smart. (Εννοείται ούτε με το ένα ούτε με το άλλο ρούτερ έπαιξε ποτέ)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    What does connection to the server failed 006 mean?
    Error Codes 006, 007 and 008 are usually caused by wrong data entered the Proxy and Proxy Port settings. The Proxy field should be blank, and the Proxy Port should be zero (0). Please refer to your TV instruction manual

    Στη Τν proxy field είναι κενό και Proxy port είναι 0
    Άρα μένει αν πρέπει να γίνει ρύθμιση στο ρούτερ ( δεν το πιστεύω).

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

  9. #7
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Για να καταλάβω δηλαδή, συνδέεσαι στο ιντερνετ απλά η tv δεν αναγνωρίζει αρχεία Mp3, mpg, mkv για να τα παίξει; Επίσης υποθέτω θα έχεις πρόβλημα με τη θέαση του youtube έτσι;; Γιατί εκεί όντως δεν διορθώνεται το πρόβλημα λόγω του ότι δεν υποστηρίζει πλέον flash το youtube app.

  10. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.738

    Προεπιλογή

    Ας πάρουμε τα γραφόμενα από την αρχή, γιατί όπως μου τα γράφει ο φίλος Μανώλης πρέπει να διαγράψω δουλειά 30 ετών κι
    αν και γηράσκω αεί διδασκόμενος νομίζω ότι είναι ΑΔΙΚΟ.
    Για τον συνονόματο Δημήτρη :
    ...δεν μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ παρόλο που στα settings βρίσκει ότι έχει συνδεθεί.
    Σε κάθε προσπάθεια μου βγάζει unable to connect to server 06 κάποιες φορές unable to connect to server 28.
    Αυτό κατά τη ταπεινή μου γνώμη σημαίνει " μη σύνδεση ".
    Πως γράφεις στο post #5 ότι συνδέεται στο δίκτυο βλέπει το server βλέπει και τ΄ αρχεία στο δίσκο δικτύου ; αλλά δεν τα παίζει.
    Γράψε αν θέλεις Δημήτρη ποιός είναι ο πάροχος σου στη σύνδεση Internet και το μοντέλο του router για να μπεις στα settings
    του μέσω του P.C. ή του LAPTOP σου (κάποιες φορές και από τ΄ ίδιο το router) και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις σε σύγχρονη τηλεφωνική
    επικοινωνία με το customer care του παρόχου.
    Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα firewall γιατί έχω κάνει αρκετές τέτοιες ρυθμίσεις το πλέον πιθανόν είναι αυτό που υποψιάστηκες και σου ΄γραψα
    από την αρχή : " ασυμβατότητα πρωτοκόλλων συνεργασίας της Ethernet θύρας της τηλεόρασής σου με την Ethernet θύρα του router ".
    Επειδή δε στην Επιστήμη των Ηλεκτρονικών ΠΟΤΕ δεν λέμε ΠΟΤΕ, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ν΄ επαληθευθεί ο φίλος Μανώλης έστω στη
    περίπτωση που με χαμηλή ταχύτητα μπορέσεις και συνδεθείς, με τις δέουσες ρυθμίσεις βέβαια, στο GOOGLE CHROME επί παραδείγματι και
    στη συνέχεια επαληθεύεις αν όντως δεν μπορούν να κατέβουν μόνο αρχεία τύπου MKV MP4 & Dolby Digital.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  11. #9
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να αμφισβητήσω τις γνώσεις και την εμπειρία σου. Ίσα ίσα διαβάζω τα posts σου με μεγάλη προσοχή και είναι από τα πιο επεξηγηματικά και συγκροτημένα. Πραγματικά χαίρομαι να σε διαβάζω. Σε θεωρώ δάσκαλο. από εμένα έχεις ένα μεγάλο respect. Απλά από την μικρή εμπειρία που έχω κι εγώ στα δίκτυα, εξέφρασα μια διαφορετική άποψη, ότι εφόσον υπάρχει ethernet θύρα δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας ethernet ports μεταξύ τους γιατί μπορεί να μιλήσει μια 10baseT με μια gigabit eth. και δεν είναι θέμα σύνδεσης, αλλά θέμα συμβατότητας λογισμικού των νεότερων apps με παλιές TV. Και πάλι συγγνώμη αν θεώρησες ότι αμφισβήτησα την εμπειρία σου, σου λέω ξανά respect και ελπίζω να μην υπάρχει παρεξήγηση.

    Και μια πρόταση προς τον Δημήτρη με την TV:
    Από τον υπολογιστή σου ή τον router σου εφόσον η TV είναι συνδεδεμένη πάνω του, μπορείς να κάνεις ping την ΙΡ της τηλεόρασης;;
    H εντολή είναι ping 192.168.X.X (θα τη δεις την ΙΡ στις ρυθμίσεις δικτύου της TV) και την κάνεις από ένα terminal window. (cmd prompt).

  12. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω δηλαδή, συνδέεσαι στο ιντερνετ απλά η tv δεν αναγνωρίζει αρχεία Mp3, mpg, mkv για να τα παίξει; Επίσης υποθέτω θα έχεις πρόβλημα με τη θέαση του youtube έτσι;; Γιατί εκεί όντως δεν διορθώνεται το πρόβλημα λόγω του ότι δεν υποστηρίζει πλέον flash το youtube app.
    Καλημέρα ίσως λόγω μη εξειδίκευσης στο αντικείμενο, δεν τα έχω γράψει πολύ καλά.
    Όταν λέω συνδέεται στο ίντερνετ εννοώ ότι στα settings της τηλεόρασης μου βγάζει ότι έχει πάρει IP και είναι connected. Αυτό και τίποτε παραπάνω. Ούτε περιηγητή έχω καταφέρει να ανοίξω ούτε βέβαια YouTube.
    Η σύνδεση που έχω είναι ΟΤΕ 50άρα και το ρούτερ speedport smart. Το ρούτερ έχει μία θύρα USB στην οποία έχω συνδέσει ένα σκληρό δίσκο και αυτός φαίνεται (λειτουργεί σαν) media server σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές στο εσωτερικό δίκτυο.
    Τα περιεχόμενα αυτού του δίσκου τα βλέπει κανονικά η τηλεόραση ( την λίστα) άρα συνδέεται στο εσωτερικό δίκτυο. Δεν παίζει όμως τα αρχεία πιθανολογώ λόγω ασυμβατότητας. Για δοκιμή τι αρχείο μου προτείνετε να προσθέσω στο δίσκο που θα πρέπει να μπορεί να παίξει τηλεόραση.

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δικτυακά] usb cosmote internet
    από linux στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-16, 09:31
  2. Δύο Συνδέσεις Internet Ταυτόχρονα (Balancing)
    από linux στο forum Πομποδέκτες & Κεραίες
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-16, 08:31
  3. [Φορητός Η/Υ] HP Compac nc 6220 και σύνδεση στο Internet
    από pts. στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 23:11
  4. TV PANASONIC
    από BILLYSBOY στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-11, 23:18
  5. [Φορητό Ραδιόφωνο] panasonic rx-ed 90 eg-k
    από georgees στο forum iPod/MP3/MP4/Φορητές Συσκευές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-09, 09:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας