Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Εν τω μεταξύ και τα 80€ για βαλβίδα πολλά μου κάθονται.

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Aenaos
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirodias
    Service manual για το συγκεκριμένο δεν έχω βρει. Το φίλτρο νερού είναι ένα άρα μάλλον δεν ευθύνεται. Πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί να είναι καμιά βλακεία μηχανικού τύπου ένα σπασμένο ελατηριάκι ή κάτι τέτοιο. Αφού όμως δεν με αφήνει να βγάλω την παγομηχανή έξω να την κάνω φύλλο και φτερό να δω τι παίζει μάλλον θα το αφήσω τουλάχιστον μέχρι την επόμενη καραντίνα...

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
    Το λινκ με τα parts που έβαλα το είδες;

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Αεναος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mirodias (21-05-21)

  4. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αεναος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λινκ με τα parts που έβαλα το είδες;
    Ναι το έχω δει το link. Αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι παραπάνω. Έχω και εγώ την ίδια απορία με τον Κυριακίδη για τα parts 0436 και 0437. Τα 2 αυτά εξαρτήματα δεν μπορώ να εντοπίσω με οπτικό έλεγχο. Επίσης δεν βλέπω (δεν μπορώ να αναγνωρίσω) κάποιον αισθητήρα που μπορεί να ευθύνεται για το σταμάτημα του νερού.
    Έχεις κάποια πρόταση;


    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

  5. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Aenaos
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Ακόλουθα τη διαδρομή του νερού
    Κάπου έχεις την είσοδο που γεμίζει το δοχείο νερού, και θεωρητικά κάπου έχεις τον αισθητήρα πλήρωσης η χρόνομετρο στην βαλβίδα.
    Ακόμα μπορεί να έχει κάπου μια επαφή ότι εχει κουμπώσει το δοχείο κατά την επαναφορά του.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Αεναος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mirodias (22-05-21)

  7. #15
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirodias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το ίδιο ακριβώς πιστεύω. Σκάντζα δεν νομίζω ότι γίνεται γιατί είναι με φισάκια οι υποδοχές που παίρνει τις εντολές της. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να διακινδυνεύσω να δώσω ρεύμα με καλώδια γιατί δεν ξέρω πώς θα φανεί αυτό στις πλακέτες...
    Ο τεχνικός ήταν από αυτούς που στέλνει η bosch. Συγκεκριμένα ήρθε ένας τεχνικός αρχικά διέγνωσε ότι το πρόβλημα είναι για ψυκτικό και σε δεύτερο χρόνο ήρθε ο ψυκτικός. Στην κουβέντα που έκανα με τον πρώτο τεχνικό είπαμε ψυκτικός να φέρει μαζί του και τη βαλβίδα για να δοκιμάσουμε. Όπως καταλαβαίνεις βαλβίδα δεν έφερε....


    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
    Εγώ φίλε μου ψυκτικός δεν είμαι ,ένα διαολο ψυγείο ντουλάπα αγόρασα με ένα σωρό διάφορα προβλήματα μετά την 9 ετία σωστής και απροβλημάτιστης λειτουργίας. Από βουλωμένη εισαγωγή νερού, μέχρι χαλασμένη ηλεκτροβάνα διπλή ήταν και στο δικό μου ψυγείο και τις έκανα δύο μονές,και αντίσταση απόψυξης .Και μάλιστα επειδή επισκευάζω Argon μηχανές καμία σχέση με ψυγεία, οι ηλεκτροβαλβίδες που χρησιμοποιώ είναι ελαφρώς διαφορετικές αλλά κάνουν την ίδια δουλειά και είχα και στοκ.Οπότε έκανα μετατροπή και εδώ και 3 χρόνια έχω λύσει τα διάφορα προβλήματα που εμφανίστηκαν. Ομως αφού σου λέει το δικό σου manual .......4. Water pressure too low.........τότε πολύ εύκολα σε οδηγεί ακόμη και σε μη παροχή νερού, οπότε από ηλεκτροβάνα,τσακισμένο σωληνάκι παροχής, καλώδιο βγαλμένο από πάνω από την ηλεκτροβάνα...κ.ο.κ. Πρέπει να βρεις από μόνος σου την αιτία. Αν θυμάμαι καλά τις διπλές βαλβίδες τις πουλάνε στα 80 ευρώ , οπότε το 150 άρι δεν το γλυτώνεις αλλά και η ταλαιπωρία....???
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mirodias (22-05-21)

  9. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αεναος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου έχεις την είσοδο που γεμίζει το δοχείο νερού, και θεωρητικά κάπου έχεις τον αισθητήρα πλήρωσης.
    Συμφωνώ με αυτά που γράφεις απλώς με οπτικό έλεγχο δεν βλέπω κάτι...
    Για να βρω τον αισθητήρα πλήρωσης θα πρέπει να βγάλω την παγομηχανή από το ψυγείο και να τη λύσω.
    Ο άλλος "ύποπτος" η ηλεκτροβάνα δουλεύει τουλάχιστον η μία γιατί νερό έχει στη βρύση, άρα μάλλον δεν υπάρχει θέμα πίεσης του νερού.
    Και για τα δύο παραπάνω μου έβαλε "πάγο" ο τεχνικός γιατί πιστεύει ότι η αφαίρεση της παγομηχανής ή και της ηλεκτροβάνας μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στις πλακέτες....
    Οπότε όλα καλά θα συνεχίσω να φτιάχνω παγάκια με παγοκύστες και να τα αδειάζω στο κουτί για να βγαίνουν με το κουμπί...
    Ευχαριστώ πάντως όλους για τις προτάσεις.

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

  10. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Επιστρέφω γιατί θεωρώ ότι η συζήτηση βοηθάει να κατανοήσουμε εμείς οι άσχετοι κάποια πράγματα για τη λειτουργία. Επίσης με πιάνει το ψυχαναγκαστικό μου και δε με αφήνει να εγκαταλείψω αν δε βρω τουλάχιστον την αιτία.
    Κατόπιν προσεκτικότερου ελέγχου σε συνδυασμό με τα σχήματα που ανέβασε ο Αέναος καταλήγω ότι το 0436 είναι το μοτεράκι που περιστρέφει τον ατέρμονα στο κουτί που συλλέγει τον πάγο (0417) και τον προωθεί στην έξοδο.
    Το 0437 είναι διακόπτης που ελέγχει κατά πόσο το 0417 είναι στη θέση του. Το κάτω μέρος του 0437 ανασηκώνεται όταν μπαίνει στη θέση του το κουτί.
    Η λειτουργία του 0436 είναι ανεξάρτητη από το διακόπτη 0437 (το 0436 φαίνεται να είναι απευθείας συνδεδεμένο στο διακόπτη στην πρόσοψη του ψυγείου και λειτουργεί είτε το κουτί είναι στη θέση του είτε όχι.
    Άρα το πρόβλημα βρίσκεται είτε στην ηλεκτροβάνα όπως έχουμε καταλήξει αρχικά είτε στο 0438 που φαίνεται να είναι ολόκληρος ο μηχανισμός της παγομηχανής.
    Κάποια στιγμή θα πρέπει να λύσω την ηλεκτροβάνα να ελέγξω για τυχόν φραγή της εξόδου νερού ή άλλη δυσλειτουργία. Αν το πρόβλημα δεν είναι στην ηλεκτροβάνα τα πράγματα περιπλέκονται...

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ταμειακή μηχανή
    από K.pr στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-15, 14:32
  2. Ψυγείο NEFF (Πρόβλημα με παγωμηχανή)
    από αλπινιστης στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 14:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 23:13
  4. Ραπτομηχανή ELNA Supermatic
    από sv1iyb στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-14, 16:54
  5. φωτογραφική μηχανή turbo x dm-8365
    από gcostas στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 22:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας