Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Bosch KGN49A40/04 πρόβλημα στη συντήρηση

    Καλημέρα συναγωνιστές στην τρέλα....

    Άλλη μια "θα τρελαθώ" περίπτωση που όλα φαίνεται να δουλεύουν "σωστά".
    Και εξηγούμαι..
    Ψυγείο Bosch KGN49A40/04, ανέβαζε θερμοκρασία στη συντήρηση, επειδή η κατάψυξη έπιανε πάγο.
    Μιλάω με φίλο ψυκτικό και με συμβουλεύει να αλλάξω πακέτο θερμοστάτη και αντίσταση.
    Πριν τα αλλάξω είχα τη φαεινή ιδέα να τα μετρήσω πρώτα να δούμε τι φταίει...
    Technical manual δε βρήκα πουθενά για να δω τι τιμές πρέπει να έχει το θερμίστορ σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
    Το πιο κοντινό σε αυτό που έψαχνα το παραθέτωεδώ. (ΜΕ βάση το 502ΑΤ)
    Με βάση αυτόν τον "οδηγό" και αυτές τις τιμές μετράω αντίσταση και μου "βγάζει" 280 Watt, όσα είναι (για την ακρίβεια 281)
    και μετράω και το θερμίστορ και έχει μια απόκλιση 0,5 ΚΩ.
    Στην ίδια θερμοκρασία δωματίου που τα μέτρησα (παλιό και καινούριο αυθεντικό μόλις βγήκε από το σακουλάκι του)
    είχαν 5,6 ΚΩ το παλιό και 6.0-6.1 το καινούριο...
    ΩΠ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ είπα....
    Και προτού αλέκτωρ λαλήσει τρις........
    Όπως λέει ο κύριος στο βίντεο που είναι "γιατρός των ψυγείων"..
    ο κύκλος ψύξης-απόψυξης αντέχει μια πρπ εβδομάδα μέχρι να βουλώσει τελείως η ψύκτρα από τους πάγους και τελικά να μην κυκλοφορεί ο αέρας...
    Οπότε μετά από μια εβδομάδα πάλι τα ίδια...
    Μιλάω με τον καθηγητή μου των ηλεκτρονικών και μου λέει ότι η διαφορά των θερμίστορ είναι ασήμαντη και αφού η αντίσταση φαίνεται οκ από τις μετρήσεις.....
    το πιο πιθανό είναι η πλακέτα να έχει κουραστεί και να μην δίνει εντολή να ζεσταθεί η αντίσταση και να λιώσει τον πάγο στην ψύκτρα...
    Εξ' όψεως από το "χειρουργείο" δε φάνηκε κάτι χτυπημένο, κάποιο καλώδιο κλπ...
    Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι η ψύκτρα πιάνει πάγο μόνο κατά μήκος της πρώτης σειράς προς την πόρτα...
    (ο πάγος σχηματίζεται ακριβώς πάνω στο κόκκινο, είναι)

    kkk.jpg

    Η πλακέτα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να δουλεύει επιλεκτικά και θα ήθελα να αποφύγω να την αλλάξω.
    Χωρίς να είμαι ψυκτικός, το μόνο που μένει είναι η αντίσταση...
    Υπάρχει περίπτωση η αντίσταση να δείχνει ότι δουλεύει σε θερμοκρασία δωματίου που τη μέτρησα και να μη δουλεύει στις χαμηλές θερμοκρασίες ?
    Οι μετρήσεις στην αντίσταση έγιναν όπως λέει ο οδηγός στο λινκ

    "The defrost heating elements can be checked using ohm's law.

    here is a rough calculation i did on the element.

    V = 240 volts
    R = 233.3 ohm’s
    240/233.3 = 1.028amp
    V*amps = watts
    240*1.028=246.89 watts

    so this element is 250 watts thereabouts"

    Thermistor, αντίσταση, πλακέτα.... Τελικά τι φταίει ?

    Παρακαλώ τα φώτα σας !


    ΥΓ 1. Το θερμόμετρο που είχα συνέχεια μέσα στη συντήρηση έδειχνε από 3-5 (ρυθμισμένο στους 4, όπως λέει ο κατασκευαστής και μάλιστα κάποιες φορές και 2)
    ΥΓ 2. Χρήση νορμάλ, δεν παίζουμε καράτε με το ψυγείο...(μέχρι τώρα τουλάχιστον)...

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    765

    Προεπιλογή

    Πιθανόν η πλακέτα να μην στέλνει εντολή ποτέ για αποψυξη...
    Σε ένα φίλο είχαμε πάρει 2 καλώδια από την έξοδο της πλακέτας προς την αντίσταση, και οδηγήσαμε ένα ρελε και απο εκεί σε σιωπηλη ζωνη στο συναγερμό όπου καταγράφονταν οι ώρες. Έτσι βγάλαμε άκρη!!
    Δες και την θερμική ασφάλεια αν είναι οκ, καθώς και τις συνδέσεις καλωδίωσεις....

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Aenaos
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα με ένα ψυγείο Πίτσος με κατάψυξη πάνω και συντήρηση κάτω, αυτό που παρατήρησα είναι ότι πιανει πάγο στο σημείο που έρχεται ο "ζεστός" αέρας από τη συντήρηση στην ψυκτρα. Αποτέλεσμα είναι να μπλοκάρει η σωστή κυκλοφορία αέρα από την ψυκτρα προς την συντήρηση. Υποθετω ότι είναι από υψηλά επίπεδα υγρασίας και λόγο της τοπικότητας δεν μπορεί να αναγνωριστεί από το κύκλωμα απόψυξης.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    θεοδωρος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    αλλαζεις τον αισθητηρα στοιχειου και το αισθητηρα ασφαλειας

  5. #5

    Προεπιλογή

    Αρχικά μετράς όλα τα εξαρτήματα που έχουν να κάνουν με την απόψυξη (αντίσταση / αντιστάσεις , θερμοστάτης απόψυξης , θερμοασφάλεια). Αν είσαι οκ λιώνεις τον πάγο από την λεκάνη συμπυκνωμάτων. Για να βεβαιωθείς ότι είσαι οκ με την λεκάνη, ρίξε λίγο νερό να δεις αν το βγάζει στο σκαφάκι του συμπιεστή. Έπειτα το βάζεις να λειτουργήσει. Αν σου ξανα δημιουργήσει πάγο θέλεις πλακέτα.

    Υ.Γ. Σε σπάνιες περιπτώσεις δεν κόβει η πλακέτα ή το αισθητήριο χώρου και κατεβάζει πολύ ψύξη (-30 και βάλε).
    tapavakos.gr

  6. #6

    Προεπιλογή

    έχω κι εγώ ψυγείο bosch λίγο πάνω από 10 χρόνια. Από την αρχή είχα πολλά προβλήματα όπου χρειαζόταν συχνά απόψυξη...
    τους τελευταίους μήνες σταμάτησε τελείως να κάνει απόψυξη... έβγαλα την πλακέτα και αντάλαξα τα TRIAC της αντίστασης με αυτά του συμπιεστή μήπως έχει πρόβλημα το TRIAC αλλά δεν διορθώθηκε.. άλλαξα αισθητήρα απόψυξης και πάλι δεν λύθηκε το πρόβλημα... η αντίσταση ήταν OK γιατί και την μετρούσα με το ωμόμετρο αλλά στο τέλος κάθε βράδυ άνοιγα ένα καπάκι μέσα στην κατάψυξη και συνέδεα με ένα καλώδιο στον connector της αντίστασης 220V για 30-40 λεπτά και έκανα απόψυξη... όμως αυτό δεν μπορούσε να συνεχιστεί και αποφάσισα να προσθέσω μία πλακέτα με μικροελεγκτή που θα αναλάβει να κάνε την απόψυξη... και επειδη δεν βρήκα service manual για να δω κάθε πότε πρέπει να γίνεται η απόψυξη κατέβασα τυχαία ένα από άλλη μάρκα....

    και η λύση
    στο service manual (της άλλης συσκευής) διάβασα οτι το πόσο συχνά κάνει απόψυξη έχει να κάνει με το αν ανοίγει η πόρτα του ψυγείου... στο δικό μου ψυγείο όμως, ο διακόπτης κολλούσε (από όταν το αγοράσαμε απλα μετά χειροτέρευσε) και δεν άνοιγε το λαμπάκι στη συντήρηση εμείς δεν δίναμε σημασία ότι δεν ανοίγει το λαμπάκι... όμως αυτό έκανε το ψυγείο να μην κάνει απόψυξη και να βουλώνουν οι αεργαγωγοί!
    πλέον κάθε φορά που ανοίγουμε την πόρτα τραβάμε έξω το διακοπτάκι και η απόψυξη δουλεύει τέλεια... Το Σάββατο θα πάω να αγοράσω ένα καινούριο διακοπτάκι (bouton)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] Smeg. Πρόβλημα με εμφάνιση πάγου στη συντήρηση.
    από konstantina.k. στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-19, 19:30
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-19, 12:18
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-18, 15:19
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 22:25
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 19:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας