Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ψυγείο bosch

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Ψυγείο bosch

    Καλησπέρα σας..ο ήχος του alarm ακούγεται συνεχώς χωρίς καμία κόκκινη ένδειξη.. ανοιγοκλεινοντας την πόρτα σταματάει και αρχίζει ξανά

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    ΑΛΛΑΞΕ την πλακετσ

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Πριν αλλάξεις την πλακέτα, βγάλε την και ανέβασε φωτογραφίες να τη δούμε. Αν είσαι τυχερός, μπορεί η βλάβη να φαίνεται και οπτικά. Ακόμη κι αν όχι, ένας ηλεκτρονικός ενδέχεται να μπορεί να την επισκευάσει με κόστος αρκετά χαμηότερο από της νέας πλακέτας.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    ουτε ο ηλεκτρονικος μπορει να κανει κατι διοτι κανενας ηλεκρονικος δεν στοκαρη ηλεκτρονικα εξαρτηματα μονο αν ειναι κατι κινησιμο ρελε η πυκνωτες οι εταιριες βαζουν εξαρτηματα που δεν τα βρισκεις στην αγορα ευκολα. μονο με παραγγελια απο εξωτερικο. ξερω απο δικη μου περιπτωσει ο ηλεκτρονικος μου το ειπε.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε ο ηλεκτρονικος μπορει να κανει κατι διοτι κανενας ηλεκρονικος δεν στοκαρη ηλεκτρονικα εξαρτηματα μονο αν ειναι κατι κινησιμο ρελε η πυκνωτες οι εταιριες βαζουν εξαρτηματα που δεν τα βρισκεις στην αγορα ευκολα. μονο με παραγγελια απο εξωτερικο. ξερω απο δικη μου περιπτωσει ο ηλεκτρονικος μου το ειπε.
    Έλα όμως που πολλές φορές, αν όχι τις περισσότερες, είναι αυτό! Εγώ δεν είπα ότι σίγουρα φτιάχνεται, είπα ότι πιθανόν να φτιάχνεται. Το ότι ένας συγκεκριμένος ηλεκτρονικός είπε ότι δεν φτιάχνεται μία συγκεκριμένη πλακέτα, δεν σημαίνει ότι κανένας δεν μπορεί να φτιάξει καμία!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (06-04-21)

  7. #6
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε ο ηλεκτρονικος μπορει να κανει κατι διοτι κανενας ηλεκρονικος δεν στοκαρη ηλεκτρονικα εξαρτηματα μονο αν ειναι κατι κινησιμο ρελε η πυκνωτες οι εταιριες βαζουν εξαρτηματα που δεν τα βρισκεις στην αγορα ευκολα. μονο με παραγγελια απο εξωτερικο. ξερω απο δικη μου περιπτωσει ο ηλεκτρονικος μου το ειπε.

    Καλησπέρα συνονόματε. Αυτό που λες δεν ισχύει. Εννοείται ότι άμα είσαι ηλεκτρονικός και δη μηχανικός(να έχεις μελετήσει και κατανοήσει τη θεωρία και το αντικείμενο που δουλεύεις) και όχι απλά "επισκευάζω πλακέτες, είδα στο youtube πως αλλάζω πυκνωτές" και η κύρια δουλειά μου είναι ψυκτικός πχ. Τότε και υλικά βρίσκεις και απο το εξωτερικό ψωνίζεις γνήσια (και όχι κινέζικα), και τους κωδικούς διαβάζεις και τα equivalent components κατανοείς, διαβάζοντας το datasheet .Ε στη χειρότερη κάνεις και τροποποίηση και γλιτώνει και ο πελάτης άμεσα. Όλα αυτά βέβαια με ασφάλεια για τον πελάτη. Πριν 1 μήνα φίλος μου ηλεκτρολόγος μου έστειλε μια φωτογραφία απο πλακέτα εστίας να μου πει αν θα την αναλάβω να τη φτιάξω. Είχε πάρει φωτιά η μισή πλακέτα και αυτό γιατί κάποιος που την επισκεύασε, έβαλε ενα λάθος εξάρτημα, παρότι στην ουσία δούλευε ο φούρνος για κάποιο διάστημα, αλλά με λάθος υλικά. Αυτό αποτελεί μεγάλο κίνδυνο και πρέπει να προσέχουμε όλοι πολύ καλά τι γίνεται με τα εξαρτήματα, το ηλεκτρικό ρεύμα και τη δουλειά μας.

    Υ.Γ:Δεν το λέω για αντιπαράθεση ούτε για να κατηγορήσω κανένα, αλλά πρέπει όλοι να αλλάξουμε νοοτροπία στην Ελλάδα και να είμαστε ασφαλείς στις επισκευές.Άνθρωποι είμαστε και κάνουμε και λάθη. Εννοείται ότι ο επαγγελματίας έχει υλικό στοκ και προμηθευτές και οι τιμές του είναι πιο τσιμπημένες απο κάποιους που ακούς "5 ευρω σου φτιάχνω πλακέτα".Τέλος οι πλακέτες οικιακών συσκευών είναι σε γενικές γραμμές πάρα πολύ εύκολες στις επισκευές.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pliktras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (06-04-21)

  9. #7

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    αναφερα στον ηλεκτρονικο οσα μου λες και μου ειπε οτι δεν υπαρχουν ηλεκρονικα σχεδια εξαρτηματων για τις οικιακες συσκευες πχ ενα smd αντιστασης αν καει δεν γνωριζει ποια ειναι η τιμη της αντιστασης , στις τηλεορασεις βρίσκει δεν παρεχουν οι εταιριες τετοιες πληροφοριες .μου ειπε οτι οποιος πει το αντιθετο να μου πει τον προμηθευτη γιατι εχει χασει πολλα λεφτα, μου ειπε οτι τις περισοτερες φορες οταν αλλαξει καποιο εξαρημα πχ triac προερχετε απο βραχυκυκλωμα η διαρροη παντα μαζι με το triac καιγετε και μια αντισταση , και να τα αλλαξει καποιες φορες δεν λειτουργει γιατι χτυπαει το λογισμικο τις συσκευεις και χρειαζετε αλλαγη επεξεργαστη και προγραμματισμο τις πλακετας.μου ειπε οτι υπαρχει ενας συναδελφος του που λεει στον πελατη φερτει πλακετα να την δω δεν χρεωνω κατι για να τη δω μονο αν επισκευαστη ,και αυτο το κανει για να αποκτηση εμπειρια στο τι καιγετε σε καθε πλακετα και για να δει αν συμφερει αφιερωνει λιγο χρονο ,αν δεν συμφερει την στελνει πισω.τωρα με την τεχνολογια inverter που εχει μπει σχεδον σε ολες τις οικιακες συσκευες τα ολοκληρωμενα ειναι ακριβα και δεν συμφερει η επισκευει ,γιατι οι οικιακες συσκευες ειναι τρεχον συσκευει και ο πελατης δεν περιμενη ,οποτε αν ειναι κατι που φτιαχνετε ο ηλεκτρονικος πρεπει να εχει στοκ ,και δεν ξερει ποτε θα το ξεστοκαρει . μου ειπε οτι εχουμε οτι ειναι κινησιμο.πχ οτι εχει σχεση με την τροφοδοσια το εχουμε.

  10. #8
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Χρήστο.Αν χρειαζόμασταν όσοι είμαστε ηλεκτρονικοί μηχανικοί, τα σχέδια για να δουλέψουμε τότε θα είχε πέσει πείνα. Αν είναι δύσκολο να βγάλεις ένα reverse μια πλακέτα οικιακού συστήματος, τότε στα βιομηχανικά που ασχολούμαι εγώ και άλλοι πολλοί τι θα έπρεπε να μην τα αναλαμβάνουμε επειδή δεν υπάρχει σχηματικό; Δε στέκουν αυτά τα πράγματα και δεν είμαι ο μοναδικός ούτε λέω ότι κάνω κάτι σπουδαίο, αλλά όσα χρόνια δουλεύω έχουν σίγουρα περάσει από τα χέρια μου χιλιάδες πλακέτες και αρκετές οικιακές συσκευές, τα περισσότερα είναι βιομηχανικά ηλεκτρονικά. Σε όλα αυτά σχέδιο πρέπει να έχω βρεί ή να μου έδωσε ο πελάτης στο 2 τοις χιλίοις. Για αυτό μίλησα για ασφάλεια στην επισκευή. Πάντα πρέπει να ξέρεις ή να μπορείς να βρεις ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ποια είναι η τιμή του εξαρτήματος. Που να δεις ξυσμένα τσιπάκια και να πρέπει να εντοπίσεις τι είναι ή κατεστραμμένα ινβερτερ φωτοβολταικών και να κάθεσαι να κάνεις ανάλυση. Βέβαια εκεί ξέρεις ότι ο πελάτης θα σε πληρώσει καλά και εννοείται ότι αξίζει, ακόμα και τον πειραματισμό σου πληρώνει και το χρόνο σου.
    Και ξαναλέω εγώ δεν λέω ότι είμαι κάτι σπουδαίο, πάντα όσο ζώ θα μαθαίνω. Όταν πήγα και γω πρώτη φορά σε εργαστήριο για δουλειά 20 χρονών περίμενα και γω πως θα μου έδιναν σχέδια κλπ.Ε τελικά κάτι έτυχε στον υπεύθυνο, κράτησα το μαγαζί έπεσα στα βαθιά και κατάλαβα ότι πρέπει να ασχοληθώ πολύ και όχι απλά να περιμένω να δω την smd R201 τι τιμη έχει απο το σχέδιο. Τελευταία ήρθε ένα παιδί για συνέντευξη και του έδωσα ενα inverter να μου εξηγήσει τις βαθμίδες και να μου πει τι πορεία θα ακολουθήσει για την επισκευή.Το παιδί μου είπε " καλά εδώ μέσα έτσι δουλεύετε εσείς χωρίς σχέδιο και ότι δε μπορεί" Και σηκώθηκε και έφυγε. Το παιδί ήταν άριστος στις κολλήσεις του στις μετρήσεις του και είχε και έχει πιο μεγάλη εμπειρία απο εμένα, αλλά ήξερε μόνο να δουλεύει με το σχέδιο δυστυχώς
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pliktras : 07-04-21 στις 21:54

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pliktras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (07-04-21)

  12. #9

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    τι να σου πω μπορει να εχεις δικαιο εγω παντος σαν ιδιωτης που μου εχουν χαλασει πλακετες απο οικιακες συσκευες πχ στις 10 οι 4 επισκευαστικαν στης αλλες οι ηλεκτρονικη δεν ευρισκαν σχηματικο.οσω εκει που λες οτι ο πελατης σου εφερνε σχηματικο.εδω δεν βρισκουν ευκολα οι τεχνικοι που τα βρισσκουν οι πελατες φιλικα παντα

  13. #10
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αγαπητέ μου τι έχει συμβεί, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αυτό που έχω αντιμετωπίσει εγώ σε οικιακές, είναι να έχει πάθει ζημιά η mcu και να μην επισκευάζεται. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι άλλο, σε ότι αφορά τα υλικά και την εύρεση του προβλήματος. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πολλοί πελάτες που το έψαξαν ήρθαν και μου είπαν "το πήγα σε ηλεκτρονικό και μου είπε ότι δεν επισκευάζεται και θέλω 2η γνώμη". Ε και μετά έγινε κανονικά η επισκευή. Αν θέλετε πάντως ψάξτε το παραπάνω. Το 4 στις 10 να φτιαχτούν είναι πολύ πολύ μικρό ποσοστό δεν ξέρω βέβαια και από τι συσκευή είναι. Συνήθως εγώ βλέπω 8 με 9 στις 10 να επισκευάζονται.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Ψυγείο Bosch kan58A45
    από Kostasrag στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-20, 13:31
  2. Ψυγείο Bosch βλάβη
    από Βιβή στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-19, 00:05
  3. [Bosch] Ψυγείο Bosch KGU30604GB/02
    από jritas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 22:12
  4. Πρόβλημα σε ψυγείο Bosch
    από savatage στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-13, 14:48
  5. Βλάβη σε ψυγείο Bosch
    από vfotini στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-12, 23:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας