Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ναι Δημητρη τις εχω αυτες τις τασεις που μου ειπες απλως αντι για 13 εχω 12.75 βολτ τα 24 βολτ τα εχω κανονικα .Αρα κατα πολυ μεγαλο ποσοστο μαλλον φταιει η mainboard και δεν εχω ουτε σταντμπαι να υποθεσω .Εκτος αν παραγγειλω καινουρια mainboard και εχει χτυπησει και η Tcon .

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.738

    Προεπιλογή

    Ξεκούμπωσε τη T-Con Board από τη Main Board για να δοκιμάσεις μόνο τη Main Board & το PSU / Inverter.
    Πρέπει πάσει θυσία ν΄ ανάψει το μπροστινό LED σε θέση ST-BY, με πληκτρολόγηση από R.C., από τα κουμπιά
    ελέγχου πάνω στη συσκευή, από την απόσπαση της T-Con ή ακόμα - ακόμα να βρεις τρόπο αποκόλλησης του
    Tuner.
    Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει μεγάλη περίπτωση πιθανόν να ΄χει υποστεί βλάβη ο processor, οπότε, τότε
    θα κοιτάξεις γι΄ αντικατ/ση της Main Board.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Το πρωτο το καταλαβα απλως θελω να σε ρωτησω για επιβεβαιωση βγαζω την φυσσα του τ κον και πρεπει πατοντας το ον οφ η καποιο αλλο κουμπι συγκεκριμενα πχ απο τα κουμπια που εχει στα πλαγια ? να αναψει το λεντ του σταντμπαι
    Και το δευτερο που μου ειπες ειναι να βγαλω τελειως απο πανω το τιουνερ ολα τα ποδαρακια και να δοκιμασω αν αναβει.
    Το δευτερο παντως το εχω και σαν απορια και θλω να σε ρωτησω αν αποκολλησω τελειως το τιουνερ απο μια τηλεοραση στην οποια εχει προβλημα το τιουνερ θα αναψει κανονικα δηλαδη μπορω να την δουλεψω με εναν αποκοδικοποιητη mpeg 4 δηλαδη ? η η τηλεοραση δεν δξεκιναει καθολου χωρις το τιουνερ απο ελεγχο εννοο
    Ρωταω απλως αν το εχεις δοκιμασει εσυ η καποιος αλλος στο φορουμ για να ξερω
    Ευχαριστω

  4. #14

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Γεια σας πάλι
    Δημήτρη εκανα αυτα που μου πρότινες αποκολλησα το τιουνερ και εβγαλα και την φυσσα Τκον χωρις αποτελεσμα
    Απλως εχω μια απορια οταν βαζω το φυσ 220 βολτ στην φυσσα παρατηρησα οτι εχω τάση στο πιν του σταντμπαι και στο πιν του ον οφφ 6 και 3.8 βολτ αντιστοιχα κανονικα στο πιν του ον οφφ δεν επρεπε να δωσω εγω εντολη ειτε απο το κομπιουτερ η απο τα πλαινα κουμπιά
    ? η δεν παιζει ρολο

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.738

    Προεπιλογή

    Χρήστο,
    αν δεν έχεις προβεί μέχρι σήμερα στην αγορά μίας νέας Main Board, πράγμα αρκετά δύσκολο, καθόσον το
    μοναδικό κατ/μα που το πωλούσε είναι τ΄ ηλεκτρονικό κατ/μα ΄΄ Qservice Electronics ΄΄ στη ΡΟΔΟ, (qservice@otenet.gr),
    τηλ.: 22410-33837, και πλέον αναγράφει ότι μπορεί κάποιος που επιθυμεί ν΄ αγοράσει τη συγκεκριμένη PCB να μπει σε
    ΄΄Λίστα επιθυμιών΄΄ να προέβαινες στις παρακάτω ενέργειες.
    Εφόσον το Service Manual που κατέβασες ανταποκρίνεται όσον αφορά τις σελίδες του από την 125 έως και την 129
    στην κατασκευή της Main Board σου να κοιτούσες τα παρακάτω :

    - βρίσκεις τάση 12V στα pins 4, 8, 11, 15 του IC603 (STA323W = Ενισχυτής ήχου) ;
    - βρίσκεις τάση 3V3 στο pin 2 & 5V στο pin 3 του IC809 (AP1117D-33A) ;

    - έλεγξε C854 (100 μF / 16V), C866 (22 μF / 16V), D801 (Zener 5V1), R810 (470Ω), C848 (100 μF / 16V),

    Σελ. 127

    - έλεγξε C908 (1 nF / 50V), R935, R937 (1ΚΩ / 0,0625W), Q903 (2N7022L),
    - στ΄ IC908 (S3F866B = CMOS Microcontroller) παλμογραφήματα στα pins 23 – 31,
    - έλεγξε D909 (Zener 5V6), RA922[7,8pins] (100Ω / 0,0625W), R9025 (100Ω),

    Σελ. 129

    - στο Tuner εφόσον τ΄ έχεις επανατοποθετήσει στη θέση του πρέπει να μετράς με τη TV υπό τάση, στο pin 1 : 9V, στο pin 7 : 5V.

    Ίσως από τους παραπάνω ελέγχους βρεις κατεστραμμένα υλικά τ΄ οποία αντικαθιστώντας τα λύσεις το πρόβλημά σου κι αποφύγεις
    την αγορά νέας Main Board η οποία αγορά ενέχει και μεγάλο ρίσκο αν πραγματικά προσαρμόζεται στο σασί σου.

    Η δική σου Main Board είναι ταυτόσημη με την BN91-01110E.

    Ακόμα και στη περίπτωση που το Service Manual στις σελίδες 125 – 129 δεν παρουσιάζει ομοιότητες στ΄ εμφανιζόμενα σχηματικά του
    με τη Main Board σου (καθόσον είναι για Samsung LE40S71B), κάπως μπορείς από τις θέσεις και μόνο των εξαρτ/των να βοηθηθείς.

    Δείξε μεγάλη προσοχή σ΄ όσες μετρήσεις κάνεις με τη τηλεόραση συνδεδεμένη στ΄ εναλ/νο δίκτυο των 220V, για την προσωπική σου
    ασφάλεια.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #16

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Δημήτρη πήρα μια απο το ebay ελπίζω να φταίει μόνο αυτη
    Βασικά χωρίς να έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις στην επισκευή της τηλεόρασης στην δική μου περίπτωση θεώρησα σαν πιο ύποπτη την mainboard διότι όπως εγραψα στο προηγούμενο ποστ μόλις την εβαζα στην πρίζα εννοο το φισ 220 βολτ η mainboard εστελνε τάση 3.8 βολτ στο power on (Το πιν που ειναι μετα το πιν του σταντμπαι τελευταιο πιν της φυσας) του τροφοδοτικου που κανονικα αυτη η ταση επρεπε να μου ερχεται οταν παταω το power on απο το κομπιουτερ η απο τα πλαινα κουμπια της τηλεορασης
    έκοψα το καλώδιο αυτο να μην πάει η τάση αυτην στο τροφοδοτικό και να έχω μονο την τάση σταντμπαι 6 βολτ αλλα πάλι δεν αναβε το λεντ του σταντμπαι
    Όταν το καλωδιο του power on το ειχα στον αέρα μέτραγα 6 βολτ όταν το ξανασυνδεσα μετραγα 3.8 βολτ
    Οταν ερθει και την δοκιμασω θα ξαναποσταρω

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.738

    Προεπιλογή

    Χρήστο,
    το πρόβλημα φαίνεται ότι βρίσκεται στη Main Board κατά 95%, κι οι οδηγίες μου αναφέρονταν,
    στη διερεύνηση αυτού, αν δηλ. επρόκειτο για κάποια δ/πή τάσης λόγω καταστροφής κάποιου
    ενεργού ή παθητικού εξαρτ/τος ή επρόκειτο για πρόβλημα στον κεντρικό επεξ/στή της Main Board.
    Εν πάσει περιπτώσει αφού παρήγγειλες ελπίζω να πήρες τη κατάλληλα προγρ/νη για το panel σου,
    αλλιώς μάλλον δεν θα ταιριάξει, και φυσικά ν΄ επιτύχεις την άρση της βλάβης σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #18

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Απλως δεν ψαχτηκα πολυ διοτι δν ταιριαζε το σασι της τηλεορασης μου με το service manual
    και πηρα mainboard bn41-00758a (bn91-01110E) ότι εγραφε και η δικιά μου δηλαδη αν τωρα δεν ταιριάξει τοτε τι να πω γκαντεμια

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.738

    Προεπιλογή

    Αυτό που παρήγγειλες είναι πράγματι το σασί Χρήστο.
    Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου ότι θα ταιριάξει απόλυτα κι ότι θα ΄χεις καλή επιτυχία.
    Καλή αναμονή στη παραλαβή του.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Petrakis 796 (20-11-20)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Philips] Philips 37PFL9604H/12 Δεν ανάβει καθόλου
    από karatron στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 11:57
  2. [Φορητός Η/Υ] Acer Aspire 6930G Δεν ανάβει καθόλου!
    από sokra στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 19:30
  3. [AEG] L87695WD δεν ανάβει καθόλου.
    από FoRMat MaSTer στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 10:08
  4. [Φορητός Η/Υ] Sony 7182M δεν ανάβει καθόλου.
    από rippergr στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 00:26
  5. [Οθόνη] δεν ανάβει καθόλου η οθόνη!fujitsu siemens
    από jean στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-13, 05:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας