Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    2

    Question Εγκατάσταση φωτιστικού εξωτερικού χώρου

    Γεια σας παιδιά


    Καινούργιος στο site σας, έχω βρει ήδη απαντήσεις σε 2-3 θεματάκια που είχα.
    Αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας στο παρακάτω.
    Σας γράφω εδώ για το παρακάτω προϊόν που έχω αγοράσει.



    • Φωτιστικό εξωτερικού τοίχου LED up/down



    φωτιστικό.png



    • Προστασία από σταγόνες νερού (IP44)(από σταγόνες; στη νεροποντή τι γίνεται


    Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια για αυτό.
    Αυτό το έχω αγοράσει για εξωτερικό χώρο. Σε 2 από τα σημεία που είναι να εγκατασταθούν
    τα φώτα, είναι σημεία που είναι πολύ εκτεθειμένα στη βροχή τον χειμώνα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν χρειάζεται να προσθέσω κάποια επιπλέον μόνωση είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά στην εγκατάσταση τους.


    Εξωτερικά εννοώ εκεί που εφάπτεται με τον τοίχο (το κόκκινο χρώμα όπως το έχω στο σχέδιο)

    φωτιστικό2.png

    Και εσωτερικά εννοώ αν πρέπει να το μονώσω στο σημείο που περιλαμβάνει την συνδεσμολογία όπως στο επόμενο σχήμα… που τα έχω επισημάνει με κίτρινο χρώμα ή στο εξωτερικό μέρος του πλαστικού που ακουμπάει στον τοίχο.

    φωτιστικό3.png

    Έχει κάποιος βάλει αντίστοιχα φωτιστικά; Έχουν βγει καλά ;


    Παρακάτω σας έχω και όλα τα σχέδια από τις οδηγίες που δείχνουν αναλυτικά το φωτιστικό.


    Σας ευχαριστώ

    1.png

    2.png

    3.png

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Αφού σου λέει IP44 κανονικά πρέπει να το τοποθετήσεις κάτω από κάποιο στέγαστρο , αλλιώς σε λίγο καιρό θα αναζητάς την αιτία που πέφτει το ρελέ διαρροής απ΄τον πίνακα και φυσικά θα βάλεις σιλικόνη εκεί που σχεδίασες με κόκκινο.Εγώ έχω τοποθετήσει 7 τεμάχια παρόμοιο μοντέλο με το δικό σου αλλά ανοξείδωτο εξωτερικά το οποίο ήταν IP65 αλλά είχε 17 ευρώ το κάθε ένα.Με σιλικονάρισμα παντού εδώ και δύο χρόνια τώρα δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού σου λέει IP44 κανονικά πρέπει να το τοποθετήσεις κάτω από κάποιο στέγαστρο , αλλιώς σε λίγο καιρό θα αναζητάς την αιτία που πέφτει το ρελέ διαρροής απ΄τον πίνακα και φυσικά θα βάλεις σιλικόνη εκεί που σχεδίασες με κόκκινο.Εγώ έχω τοποθετήσει 7 τεμάχια παρόμοιο μοντέλο με το δικό σου αλλά ανοξείδωτο εξωτερικά το οποίο ήταν IP65 αλλά είχε 17 ευρώ το κάθε ένα.Με σιλικονάρισμα παντού εδώ και δύο χρόνια τώρα δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.
    σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να πω την αλήθεια λίγο απογοητεύτηκα. Κάποια πρόταση για κανένα καλό υλικό για μόνωση ;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Σιλικόνη παντού.......
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιλικόνη παντού.......

    Εγω παλι πιστευω οτι και σιλικονη να βαλει καποια στιγμη θα μπει νερο μεσα. Η βροχη δεν παιζει και η σιλικονη δεν ειναι αθανατη. Ο φιλος γενικα εφοσον θα βρεχονται δεν επρεπε να αγορασει IP44

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιλικόνη παντού.......

    Δεν ειναι πανακεια αγαπητε η σιλικονη,αυτες με 1 ευρω το σωληναριο γρηγορα θα αφησουν να περασει υγρασια
    Πρεπει να βαλει καποια ακριβη πχ σιλικονη ενυδρειου για να πεις ειναι πιο σιγουρος αν και παλι και αυτες εχουν διαρκεια ζωης 10 χρονια περιπου,απο εκει και μετα θα αρχισουν οι ''σταγονιτσες"...

  7. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημ.Φυλακτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι πανακεια αγαπητε η σιλικονη,αυτες με 1 ευρω το σωληναριο γρηγορα θα αφησουν να περασει υγρασια
    Πρεπει να βαλει καποια ακριβη πχ σιλικονη ενυδρειου για να πεις ειναι πιο σιγουρος αν και παλι και αυτες εχουν διαρκεια ζωης 10 χρονια περιπου,απο εκει και μετα θα αρχισουν οι ''σταγονιτσες"...
    Αφού σου λέει IP44 κανονικά πρέπει να το τοποθετήσεις κάτω από κάποιο στέγαστρο , αλλιώς σε λίγο καιρό θα αναζητάς την αιτία που πέφτει το ρελέ διαρροής απ΄τον πίνακα και φυσικά θα βάλεις σιλικόνη εκεί που σχεδίασες με κόκκινο.
    Η απάντηση που έδωσα αναφέρεται σε τοποθέτηση κάτω από στέγαστρο και επιπλέον μόνωση με σιλικόνη κι όχι μόνο σιλικόνη.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Κάνε μια τρύπα από το κουτί από κάτω που σε περίπτωση που μπει νερό , να φεύγει από κατω

    Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση που έδωσα αναφέρεται σε τοποθέτηση κάτω από στέγαστρο και επιπλέον μόνωση με σιλικόνη κι όχι μόνο σιλικόνη.
    ΟΚ, ευκαιριας δοθεισης εγραψα για την σιλικονη γιατι πολλοι την θεωρουν ως οριστικη λυση
    μιλαω εκ πικρης πειρας και στο αυτοκινητο,νομιζουν (ακομη και μερικοι τεχνικοι) πως με σφγραγισμα απο σιλικονη θα σταματησουν διαρροη πχ απο βροχη εντονη.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημ.Φυλακτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, ευκαιριας δοθεισης εγραψα για την σιλικονη γιατι πολλοι την θεωρουν ως οριστικη λυση
    μιλαω εκ πικρης πειρας και στο αυτοκινητο,νομιζουν (ακομη και μερικοι τεχνικοι) πως με σφγραγισμα απο σιλικονη θα σταματησουν διαρροη πχ απο βροχη εντονη.
    Εχεις απόλυτο δίκιο . Η σιλικόνη δεν είναι λύση και ούτε η προστασία IP δεν μπορεί να αναβαθμιστεί με σιλικόνη. Μην τρελαθούμε κι όλας.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-20, 19:23
  2. Ηλεκτρονικός θερμοστάτης χώρου
    από meres στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 14:30
  3. Αντικατάσταση παλιού θερμοστάτη χώρου
    από Chris__ στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 22:43
  4. [Neff] Υπερθέρμανση εξωτερικού διακόπτη
    από νικος2525 στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 17:28
  5. Τροφοδοτικό Εξωτερικού Σκληρού Δίσκου 3.5"
    από ironboygr στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-12, 14:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας