Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24
  1. #11
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Εάν υπάρχει βραχυκύκλωμα στις σπείρες κάποιου πηνίου τότε τρίζει η λάμα επάνω στον πυρήνα. Αν είναι όλα οκ δεν μαγνητίζεται η λάμα και μετρώντας την τάση μεταξύ 2 διπλανά λαμάκια του συλλέκτη παρουσιάζουν όλα τα ζευγάρια της περιφέρειας το ίδιο δυναμικό.
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    732

    Προεπιλογή

    Και με το πολύμετρο δεν μπορεις να ελέγξεις τα τυλίγματα του ρότορα; Αν στην πιο χαμηλή κλίμακα των ωμ βάζοντας τα προμπ ανά διπλανούς τομείς του συλλεκτη θα πρέπει σε όλα τα ζεύγη να έχουμε την ίδια μικρή αντίσταση πχ 3ωμ .
    Υ.Σ δεν ήξερα το growler ,ωραία συσκευή

    Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #13
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Με το ωμόμετρο δεν μπορείς να καταλάβεις ότι από τις πχ 100 σπείρες έχουν βραχυκυκλώσει μερικές. Κάτι ήξεραν αυτοί που ανακάλυψαν αυτό το όργανο που στην πραγματικότητα δεν είναι πολύ γνωστό αν και προσφέρει άμεσο και σωστό έλεγχο της κατάστασης ενός ρότορα. Η DIY κατασκευή του σε γενικές γραμμές είναι πολύ απλή αν θέλει κάποιος να έχει ένα τέτοιο tester.
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΛΗΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα , στο πρώτο σου ποστ στην πρώτη φωτο σου αριστερά πάνω , δίπλα από το τύλιγμα ( χάλκινα σύρματα ) υπάρχει ένα γαλάζιο εξάρτημα που έχει δύο ποδαράκια , είναι το thermistor , το ένα ποδαράκι φαίνεται να έχει σκάσει λίγο η μόνωση του . Αυτό πρέπει να αποκολληθεί το ένα ποδαράκι και με το πολύμετρο να δεις εάν έχει συνέχεια (κλίμακα ωμ)
    Καποιο βιντεακι υπαρχει να με βοηθησει?Εχω πολυμετρο αλλα μεχρι ενα σημειο ξερω να το λειτουργω(τα βολτ)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Groniris το καρβουνάκι στο #4 το βρήκες όπως εικονίζεται? (στην μύτη μπροστά που ακουμπάει στον συλλέκτη). Επιπέδωσε τα / και δες αν έχουν πρόβλημα τριβής πάνω στον συλλέκτη.
    Ή πρόβλημα στα κουζινέτα αν η μπομπίνα περιστρέφεται δύσκολα.
    Αν τίποτα από τα παραπάνω , μήπως στο μπλέντερ αλέθεις πέτρες?
    το καρβουνακι το εβγαλα απο μεσα για να το φωτογραφισω ωστε να μου πειτε αν ειναι καμενα και πρεπει να παρω αλλα.και το αλλο απο την απεναντι πλευρα το ιδιο ειναι. θα τα επιπεδωσω και θα το δοκιμασω

    [QUOTE=gep58;606441]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΛΗΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα , στο πρώτο σου ποστ στην πρώτη φωτο σου αριστερά πάνω , δίπλα από το τύλιγμα ( χάλκινα σύρματα ) υπάρχει ένα γαλάζιο εξάρτημα που έχει δύο ποδαράκια , είναι το thermistor , το ένα ποδαράκι φαίνεται να έχει σκάσει λίγο η μόνωση του . Αυτό πρέπει να αποκολληθεί το ένα ποδαράκι και με το πολύμετρο να δεις εάν έχει συνέχεια (κλίμακα ωμ)

    πυκνωτής είναι και πρέπει να έχει ίδιο και στο άλλο κάρβουνο. Αλλού ψάξε την βλάβη. Αν μπορείς να βρεις growler έλεγξε τον ρότορα.
    δεν εχω ιδεα απο glower.ερασιτεχνης ειμαι και πειραματιζομαι σε ικανοποιητικο βαθμο.
    εχει 2μπλε.ενα σε καθε μερια.να τα ελεγξω και τα δυο με πολυμετρο οπως ειπαν και παραπανω?

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    [QUOTE=gponiris;606463]το καρβουνακι το εβγαλα απο μεσα για να το φωτογραφισω ωστε να μου πειτε αν ειναι καμενα και πρεπει να παρω αλλα.και το αλλο απο την απεναντι πλευρα το ιδιο ειναι. θα τα επιπεδωσω και θα το δοκιμασω[QUOTE=gep58;606441]
    Η φωτογραφία παραπλανά και δεν φαίνεται να έχουν σοβαρές φθορές τα καρβουνάκια αλλά ούτε και ο συλλέκτης .(από τις νεώτερες φωτογραφίες στο #5).
    Δες καλύτερα εσύ ο ίδιος με το φως της ημέρας αν στα σημεία που υπογράμμισα σε κύκλους βλέπεις διαφορετικές αποχρώσεις (χάλκινου χρώματος των πηνίων με το μαύρισμα που εγώ νομίζω ότι έχει από την σκοπιά της φωτογραφίας )
    mpompin.jpg
    Αν έχω δίκιο παράτα τα και ασχολήσου με κάτι εύκολο, θα είσαι και ο τοπικός αντιπρόσωπος της περιοχής στα service.
    https://www.youtube.com/watch?v=9FS10HYxDmE
    https://www.youtube.com/watch?v=NLnE1zrabYQ

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Κυριακίδης;606464][QUOTE=gponiris;606463]το καρβουνακι το εβγαλα απο μεσα για να το φωτογραφισω ωστε να μου πειτε αν ειναι καμενα και πρεπει να παρω αλλα.και το αλλο απο την απεναντι πλευρα το ιδιο ειναι. θα τα επιπεδωσω και θα το δοκιμασω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτογραφία παραπλανά και δεν φαίνεται να έχουν σοβαρές φθορές τα καρβουνάκια αλλά ούτε και ο συλλέκτης .(από τις νεώτερες φωτογραφίες στο #5).
    Δες καλύτερα εσύ ο ίδιος με το φως της ημέρας αν στα σημεία που υπογράμμισα σε κύκλους βλέπεις διαφορετικές αποχρώσεις (χάλκινου χρώματος των πηνίων με το μαύρισμα που εγώ νομίζω ότι έχει από την σκοπιά της φωτογραφίας )
    mpompin.jpg
    Αν έχω δίκιο παράτα τα και ασχολήσου με κάτι εύκολο, θα είσαι και ο τοπικός αντιπρόσωπος της περιοχής στα service.
    https://www.youtube.com/watch?v=9FS10HYxDmE
    https://www.youtube.com/watch?v=NLnE1zrabYQ
    Εχει λιγη μαυριλα σε αυτα τα σημεια(αλλα οχι αλλαγη χρωματος) την οποια την καταλαβα βαζοντας το δαχτυλο πανω και τριβοντας λιγο,γιατι με ξεγελουσε οπτικα ακομα και στον ηλιο.
    Οποτε ανακυκλωση?

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει λιγη μαυριλα σε αυτα τα σημεια(αλλα οχι αλλαγη χρωματος)
    Αν θεωρείς ότι η μαυρίλα δεν είναι από σκόνη από τα καρβουνάκια , αλλά αλλοίωση του ίδιου του σύρματος πηνίου τότε πάμε για άλλα.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θεωρείς ότι η μαυρίλα δεν είναι από σκόνη από τα καρβουνάκια , αλλά αλλοίωση του ίδιου του σύρματος πηνίου τότε πάμε για άλλα.
    αφαιρεθηκε σχετικα πανευκολα με το δακτυλο η μαυριλα και πιστευω οτι ειναι σκονη.εβαλα και ενα πινελακι και καθαρισα προχειρα απο πανω και μαυρισε(βλ.φωτο)
    επισης η κατω μερια ειναι πεντακαθαρη και δεν υπαρχει αλλοιωση(θεωρω οτι θα υπηρξε και κατω χρωματικη αλλοιωση και οχι μονο πανω αν ειχαν αρπαξει)
    ανεβαζω και αλλη μια φωτο με τα καρβουνακια(κατω επιφανεια)

    αναμενω αυτα τα 'αλλα' οσο το δυνατον πιο αναλυτικα (ισως και με καποιο βιντεο) αν δεν ειναι κοπος

    υγ.ευχαριστω για την υπομονη σας να με δασκαλεψετε

    IMG_20200501_011334.jpgIMG_20200501_011518.jpg IMG_20200501_011432.jpg

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Καλύτερα παράτα τα , τα καρβουνάκια έχουν περίεργες κάθετες ρωγμές και ίσως έχει ανωμαλία στον ψυκτροσυλλέκτη και στην 3η φωτογραφία στο επάνω επάνω μέρος που είναι η προπέλα βλέπουμε μια ξεκρέμαστη ροδέλα γιατί? τα κουζινέτα είναι εντάξει? . Άστο καλύτερα , τα Μίξερ είναι τόσο φθηνά που δεν αξίζει τον κόπο. Σου μύρισε καμένο και απλά τέλος .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 01-05-20 στις 02:09

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (01-05-20)

  11. #20
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Οταν ο ρότορας έχει βλάβη τότε κατά την λειτουργία του βγάζει φωτιές από τα κάρβουνα, κάτι που φαίνεται στα κάρβουνα που δείχνεις. Κανονικά τα καρβουνάκια έπρεπε να είναι σαν καθρέφτης γυαλιστερά αν ήταν όλα καλά.Θεωρώ ότι η βλάβη βρίσκεται στα τυλίγματα του ρότορα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό.Οπως λοιπόν σου απάντησε ο Πέτρος, μην παιδεύεσαι περισσότερο, εκτός αν θέλεις να ξετυλίξεις το σύρμα για να δεις σε ποιό σημείο του τυλίγματος βρίσκεται η βλάβη. Ισως να το δεις, ίσως και να το ξεπεράσεις. Εκτός αν από την αρχή τα κάρβουνα δεν πάταγαν καλά, και απλά χρειαζόντουσαν να αντικατασταθούν με μακρύτερα.Αυτό το εντοπίζουμε στην αρχή πριν το χειρουργείο.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Samsung] UE48H6200AW κολλαει στο SMART
    από giannisv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-19, 20:26
  2. [Indesit] Κολλαει στο ξεβγαλμα Indesit WIN 600
    από thanasisxask στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 19:29
  3. [Σταθερός Η/Υ] pc μετα απο format κολλαει τα video youtube
    από qazwsx στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 02:31
  4. [Σταθερός Η/Υ] desktop κολλαει-παγωνει
    από jakektm στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 22:21
  5. [Δέκτης MPEG4] lemm dvb-t 200 κολλαει
    από astra97 στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 20:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας