Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Πρόβλημα με γεννήτρια που καίει τα καρβουνάκια

    Καλησπέρα στην κοινότητα.
    Έχω αγοράσει μία γεννήτρια πετρελαίου μάρκας Linz και συγκεκριμένα το μοντέλο SP10M F. Τη δουλεύω με φορτίο περίπου 600W και για χρονική διάρκεια γύρω στις 4 ώρες ημερησίως. Σε διάστημα περίπου ενός χρόνου από την αγορά μου έκαψε τα καρβουνάκια. Την έστειλα στο επίσημο service και μου τα άλλαξε με κόστος ~100 ευρώ. Μετά από ένα χρόνο περίπου μου τα ξαναέκαψε και αυτό γίνεται συνέχεια. Επειδή γίνεται ασύμφορη όλη αυτή η κατάσταση, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι φυσιολογικό να τα καίει σε τόσο σύντομα χρονικό διάστημα και τι μπορεί να ευθύνεται για αυτό το πρόβλημα;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    https://www.manelservice.com/en/shop...-sp10m-f-60-hz

    εδώ την δίνει με πυκνωτή, είναι σίγουρα με συλλέκτη και καρβουνακια;
    Δεν μου φαίνεται περίεργο, κάνεις κοντά στις 1200 ώρες τον χρόνο, αν είναι μαλακά λογικό να φθείρονται.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.manelservice.com/en/shop...-sp10m-f-60-hz

    εδώ την δίνει με πυκνωτή, είναι σίγουρα με συλλέκτη και καρβουνακια;
    Δεν μου φαίνεται περίεργο, κάνεις κοντά στις 1200 ώρες τον χρόνο, αν είναι μαλακά λογικό να φθείρονται.

    Με καρβουνάκια είναι γιατί μια φορά τα άλλαξα εγώ. Απλά μου φαίνεται αρκετά ακριβό να θέλει τόσα χρήματα κάθε χρόνο. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω από κάπου αλλού καρβουνάκια που να κοστίζουν λιγότερο;
    Όντως στο link που μου έστειλες είναι με πυκνωτή αλλά εμένα όχι. Μήπως παίζει ρόλο ότι αυτή στο link είναι 60Hz ενώ η δική μου 50Hz;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    να βρω από κάπου αλλού καρβουνάκια που να κοστίζουν λιγότερο;
    Δεν έχω γνώμες τι φταίει , αλλά είχα την εντύπωση ότι όλα τα κάρβουνα δεν είναι ίδια .
    Άλλα κάρβουνα π.χ. έχουν στα δυναμό αυτοκινήτου κτλ
    https://www.thomasnet.com/insights/u...ectric-motors/

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    παίζει ρόλο οι τρεις διαστάσεις του,ο αγωγός που βγάζει-σε ποιο σημείο /μήκος και η σκληρότητα(εδώ είναι δύσκολα)
    και στην linz με πυκνωτή το έχει.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Επιστρέφω στο θέμα μιας και σήμερα μου δόθηκε η ευκαιρία να βγάλω τα καρβουνάκια από την γεννήτρια. Σας παραθέτω παρακάτω μια φωτογραφία για το πως είναι τα καρβουνάκια. Βλέπω ότι πάνω γράφουν τον κωδικό L101 με τον οποίο κάνω αναζήτηση για να βρω ανταλλακτικά αλλά δε βρίσκω με τον συγκεκριμένο ακροδέκτη που έχει στη πίσω πλευρά, στον οποίο συνδέονται τα δυο καλώδια στο κάθε καρβουνάκι (κόκκινο - μαύρο). Γνωρίζει κάποιος αν έχει ιδέα που μπορώ να βρω τα συγκεκριμένα; Αναφέρθηκε πιο πάνω ότι η συγκεκριμένη γεννήτρια είναι με πυκνωτή, αυτό παίζει ρόλο στα καρβουνάκια; Επειδή δεν είμαι και τόσο γνώστης του αντικειμένου και τώρα το ψάχνω, οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.
    εικόνα_Viber_2020-03-16_19-46-40.jpg

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Λες ότι προηγουμένως είχες πάει στο επίσημο service , γιατί δεν πας σε αυτούς πάλι αλλά με την λογική να αγοράσεις τα καρβουνάκια και όχι να στο επισκευάσουν.
    Τη δουλεύω με φορτίο περίπου 600W και για χρονική διάρκεια γύρω στις 4 ώρες ημερησίως.
    τι δουλεύεις σε αυτές τις 4 ώρες ? (αν επιτρέπεται)

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    αν βαλουμε το κοστος επισκευης, το καυσιμο, τυχον βλαβες μαλλον σε συμφερει η δεη. η φωτοβολταικα αν δεν εχεις αλλη επιλογη.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ότι προηγουμένως είχες πάει στο επίσημο service , γιατί δεν πας σε αυτούς πάλι αλλά με την λογική να αγοράσεις τα καρβουνάκια και όχι να στο επισκευάσουν.
    τι δουλεύεις σε αυτές τις 4 ώρες ? (αν επιτρέπεται)
    Στο service μου αλλάζουν ολόκληρη τη βάση που έχει επάνω τα καρβουνάκια μαζί με τα καλώδιά της καθώς επίσης και σαν ανταλλακτικό το πουλάνε ολόκληρο και όχι μόνο τα καρβουνάκια. Συνεπώς δε συμφέρει. Το φορτίο που έχω επάνω είναι αρμεκτική μηχανή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν βαλουμε το κοστος επισκευης, το καυσιμο, τυχον βλαβες μαλλον σε συμφερει η δεη. η φωτοβολταικα αν δεν εχεις αλλη επιλογη.
    Δυστυχώς στη ΔΕΗ χρειάζομαι πολλές κολώνες, οπότε εκεί και αν δεν συμφέρει. Την περίπτωση του φωτοβολταϊκού την έχω σκεφτεί, αλλά και εκεί δεν γνωρίζω το κόστος μιας και αυτές οι 4 ώρες που το χρειάζομαι δεν υπάρχει ήλιος, οπότε χρειάζομαι απαραίτητα μπαταρίες που να μπορούν να στηρίζουν την ενέργεια που απαιτείται και φυσικά να μπορούν να γεμίσουν σε χειμωνιάτικες ημέρες με τον λιγοστό ήλιο.

    'Εχω επίσης και δεύτερη γεννήτρια βενζίνης, η οποία είναι μικρότερη σε ισχύ και οριακή με το φορτίο που της βάζω. Με τη γεννήτρια της βενζίνης, δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα όσα χρόνια την χρησιμοποιούσα. Ούτε καρβουνάκια ούτε τίποτα. Απλά επειδή ήταν οριακή στο φορτίο, και η βενζίνης μου ήταν χρήσιμη και σε άλλες εργασίες, οπότε την μετέφερα σε διάφορα μέρη, είπα να αγοράσω την μεγαλύτερη μόνο για τη δουλειά αυτή και βρέθηκα με μπελάδες.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konkip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο service μου αλλάζουν ολόκληρη τη βάση που έχει επάνω τα καρβουνάκια μαζί με τα καλώδιά της καθώς επίσης και σαν ανταλλακτικό το πουλάνε ολόκληρο και όχι μόνο τα καρβουνάκια. Συνεπώς δε συμφέρει. Το φορτίο που έχω επάνω είναι αρμεκτική μηχανή.



    Δυστυχώς στη ΔΕΗ χρειάζομαι πολλές κολώνες, οπότε εκεί και αν δεν συμφέρει. Την περίπτωση του φωτοβολταϊκού την έχω σκεφτεί, αλλά και εκεί δεν γνωρίζω το κόστος μιας και αυτές οι 4 ώρες που το χρειάζομαι δεν υπάρχει ήλιος, οπότε χρειάζομαι απαραίτητα μπαταρίες που να μπορούν να στηρίζουν την ενέργεια που απαιτείται και φυσικά να μπορούν να γεμίσουν σε χειμωνιάτικες ημέρες με τον λιγοστό ήλιο.

    'Εχω επίσης και δεύτερη γεννήτρια βενζίνης, η οποία είναι μικρότερη σε ισχύ και οριακή με το φορτίο που της βάζω. Με τη γεννήτρια της βενζίνης, δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα όσα χρόνια την χρησιμοποιούσα. Ούτε καρβουνάκια ούτε τίποτα. Απλά επειδή ήταν οριακή στο φορτίο, και η βενζίνης μου ήταν χρήσιμη και σε άλλες εργασίες, οπότε την μετέφερα σε διάφορα μέρη, είπα να αγοράσω την μεγαλύτερη μόνο για τη δουλειά αυτή και βρέθηκα με μπελάδες.
    Για να μην παιδεύεσαι θα σου δώσω την λύση που θα έδινα σε εμένα αν είχα το ίδιο θέμα. Κατ αρχήν τα καρβουνάκια σου είναι κάρβουνα άνθρακα διότι η γεννήτρια δουλεύει γρήγορα εννοώ σε υψηλές στροφές , και για να υπάρχει χαμηλή τριβή και λιγότερο τόξο δηλαδή σπινθήρες επιλέχθηκε ο τύπος άνθρακα, ο οποίος είναι και το πιο φθηνό καρβουνάκι σε σύγκριση με άλλους τύπους κάρβουνου.Η αξία στο ζευγάρι μικρή. Ομως επειδή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βρεις με τον ακροδέκτη έτοιμο τότε θα κόψεις τον ακροδέκτη με κοφτάκι και θα τον κολλήσεις με κολητήρι στο καινούριο ζευγάρι κάρβουνου όταν αγοράσεις.Και κάθε χρόνο θα το αλλάζεις .Για την αγορά του κάρβουνου, μετράς με ένα παχύμετρο πλάτος , φάρδος και μήκος και κάνεις παραγγελία. https://ggv.gr/antallaktika/karvouna...ergaleion.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 17-03-20 στις 16:17
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλιματιστικό που δουλεύει σαν ανεμιστήρας.
    από radiodj105 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-19, 23:17
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-19, 13:38
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-19, 13:25
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-19, 08:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας