Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Feb 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Βλάβη αποχέτευσης νερού, ελέγξτε την αποχέτευση

    Καλημέρα σας!
    Εδώ και μερικές ημέρες μου παρουσιάστηκε το παραπάνω πρόβλημα στο πλυντήριο ρούχων. Την πρώτη φορά που συνέβη, άδειασα το νερό, καθάρισα το φίλτρο κια δούλεψε για μερικές πλύσεις. Μετά πάλι το ίδιο.. Έχω κάνει 2-3 προσπάθειες μέχρι τώρα και κάθε φορά μετά από 1-2-3 πλύσεις εμφανίζεται και πάλι η βλάβη.
    Έχω αφαιρέσει και καθαρίσει, τον ελαστικό σωλήνα που παέι από τον κάδο στην αντλία και την "μπίλια" που έχει μέσα, το σημείο που είναι η αντλία, τον ελαστικό σωλήνα που πάει από την αντλία στην πίσω πλευρά του πλυντηρίου και τον σωλήνα που καταλήγει στην αποχέτευση.
    Νομίζω πως δεν εχω αφήσει τίποτα όσον αφορά τη ροή του νερού προς την αποχέτευση.
    Μήπως σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

    Ευχαριστώ!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μην είναι απλά θέμα ροής νερού , αλλά προβλήματα φθοράς της αντλίας που δεν φαίνονται άμεσα.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Feb 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα! Ευχαριστώ! Οπότε τι κάνουμε..; αλλαγή αντλίας και θα δω μετά την συμπεριφορά του;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Από τα λεγόμενα των πράξεων σου και κατόπιν (μετά τον καθαρισμό) , αναφέρεις δούλεψε μερικές φορές (το μερικές φορές κατά την γνώμη μου δεν έχει να κάνει με προβλήματα ροής αποχέτευσης, ή τροφοδοσίας της αντλίας ) αλλά πρόβλημα αντλίας . Εννοείται πρέπει να το δεις σε ζωντανό χρόνο αν πράγματι κολλάει η αντλία ενώ έχει την κανονική τροφοδοσία , αυτό τουλάχιστον νομίζω μπορείς να το αντιληφθείς και ακουστικά με τον ήχο της αντλίας.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Feb 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλημέρα! ΟΚ Ευχαριστώ!

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Feb 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!
    Σε δοκιμή που έγινε πριν λίγο έκανε την πλύση και μετά ξεκίνησε να βγάζει νερά και ακουγόταν κανονικά. Δεν ολοκλήρωσε όμως την διαδικασία και σταμάτησε με το μύνημα. Η αντλία ακουγόταν ακόμη και όταν βγήκε το μήνυμα. Όταν πάτησα ΟΚ στο μήνυμα σταμάτησε και ο θόρυβός της. Η πόρτα άνοιγε οπότε είχε βγάλει αρκετά νερά...
    Πάμε για αντλία..?

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Όσες φορές βγάζει τα νερά , τα βγάζει όλα? (πριν πάρει το επόμενο νερό) ή αφήνει εναπομείναντα νερά / κοίταξες στην έξοδο αποχέτευσης αν φεύγουν ικανοποιητικά τα νερά?

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Feb 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν τα βγάζει όλα πάντως σταματάει στο πρώτο άδεισμα. Όσες φορές έχει σταματήσει από την βλάβη και με αφήσε να ανοίξω την πόρτα αμέσως δεν βρήκα νερά στον κάδο. Κάποιες φορές που δεν με αφήνει να ανοίξω την πόρτα βγάζω τα νερά από κάτω από το φίλτρο. Πάντως όσες φορές τα έβγαλα από το φίλτρο δεν μπορώ να πω πως ήταν πολλά. 2-3 λίτρα. θα έλεγα.
    Η αποχέτευση πάει στο σιφόνι της κουζίνας στο οποίο πάει και το πλυντήριο πιάτων. Δεν μπορώ να δω αν έχει ικανοποιητική ροή. Το σιφώνι το έβγαλα και ήταν καθαρό. Να έχει κάτι από εκεί και μετά? Δεν ξέρω...
    Να κάνω και μία προσπάθεια και να το βάλω να αδειάσει πχ στον νεροχύτη να δω να θα κάνει το ίδιο?

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Feb 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Έβαλα την αποχέτευση στον νεροχύτη να δω τι θα γίνει. Τώρα είχα και καλύτερη εικόνα οπότε είδα πως το νερό το άδειασε σχεδόν όλο και μετά όταν έβγαζε λίγο-λίγο έβγαλε την βλάβη. Το περίεργο είναι πως αν και σφύριζε με την βλάβη, η αντλία ακόμη δούλευε και μάλιστα έβγαζε και ακόμη που και που λίγο νερό... Άρα ούτε η αποχέτευση είναι....

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    είδα πως το νερό το άδειασε σχεδόν όλο
    Το "σχεδόν όλο" ..... τι να σου πω τώρα , έχω διαβάσει περιπτώσεις για ορισμένα Miele και εντοπίσανε σύμφωνα με λεγόμενα χρηστών ότι κάποια μοντέλα μετά την αντλία έχουν κάποιες "γωνίες" οι οποίες λειτουργούν τάχα ως αντεπίστροφα / σε αυτές τις γωνίες τις ανοίξανε κάποιοι και βρήκαν κάποια "χνούδια" σκουπίδια σκαλωμένα.
    Καθαρίζοντας αυτές τις γωνίες ξαναδούλευαν άριστα αργότερα , δεν ξέρω αν είσαι σε ίδια περίπτωση. Δεν αναφέρομαι στο φίλτρο αντλίας , αλλά μετά την αντλία και προς την έξοδο αποχέτευσης (έχει εκεί κάποια περίεργη γωνία?) αν ναι έλεγξε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-22, 10:54
  2. απο RJ 24V γίνεται σε 6V ;;;
    από 1kost1 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-20, 21:08
  3. [AEG] Δουλεύει η αντλία αποχέτευσης
    από Γιαννης78 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-19, 14:39
  4. [Bosch] Χιόνι κ πάγος στην πλάτη απο την 1η μέρα
    από ολίβια στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-19, 13:59
  5. [DVD Player] Dvd γραμμενο απο pc
    από Alfa33romeo στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-19, 15:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας