Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1
    Το avatar του χρήστη performer
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Πρόβλημα με λερωμένο δάπεδο

    Προ ημερών βάφτηκε το σπίτι.Μια μεζονέτα με την εσωτερική σκάλα και τα δωμάτια στρωμένα με κεραμικά πλακάκια ζαγρέ χωρίς σμάλτο, περασμένα μόνο με ένα βερνίκι.
    Ο απαράδεκτος ελαιοχρωματιστής, τσαπατσούλης εκ του αποτελέσματος πασάλειψε τα δάπεδα και τις σκάλες με σταξίματα από πλαστικά και λαδομπογιές.
    Χρησιμοποιήθηκε κάθε σχετικό υλικό που υπάρχει στην αγορά για καθαρισμό κεραμικών πλακιδίων και το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό.
    Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος φίλος μπορεί να με υποδείξει κάποιο τρόπο καθαρισμού που τυχόν να του έτυχε κάτι παρόμοιο.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Μπορείς να προσπαθήσεις με διαλυτικό νίτρου (από το χρωματοπωλείο). Δεν ξέρω αν θα επηρεάσει και το βερνίκι των πλακακιών, οπότε δοκίμασε πρώτα σε ένα αθέατο σημείο.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    κοιταξε αυτα όλα θέλουν μουλιασμα και μετά με μηχανικό τρόπο αφαιρεση. αν ομως δεν γινει αυτο εγώ πιστευα απο μικρός ότι η θερμοκρασία ειναι ενιοτε φιλος μας. με ένα θερμοπιστολο θα αδυνατισει πολύ η "λαδομπογια" και πολύ πιο ευκολα το πλαστικό . μην θερμάνεις αποτομα και τοπικά γιατι θα σου σπάσει το πλακίδιο ( δεν ξερω την ποιοτητα) . η υπομονη μπορει να αποδειχθει πολύτιμος βοηθός.! πάντως υπαρχουν καθαριστικά τα οποια τα βγάζουν αυτα....!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη performer
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Να ευχαριστήσω αρχικά τον Νίκο και τον Παύλο που είχαν την καλή διάθεση να ασχοληθούν με το πρόβλημα μου.
    Να ενημερώσω όμως ότι τις προτεινόμενες ενέργειες τις έχω χρησιμοποιήσει χωρίς αποτέλεσμα (όλα τα διαθέσιμα καθαριστικά- νίτρο -θερμοπίστολο κλπ ) Ίσως να χρειάζεται περισσότερη υπομονή και επιμονή.
    Σας ευχαριστώ

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου με διαλυτικα απο χρωματοπολεια βγαινουν τα παντα απο τα πλακακια. τωρα αν εχεις κανει εξτρα επιστρωση εννοειται οτι μαζι θα βγει και αυτη. επρεπε να του πεις πριν ξεκινησει το βαψιμο να σου στρωσει το δωματιο με χαρτι η με ναυλον.
    εγω εχω ξυλινο πατωμα και οταν αγορασα το σπιτι μου ειχα συννενοηθει με τον βαφεα και το εστρωσε ολο με χαρτι για μετακομιση.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη performer
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    [QUOTE=xsterg;604886]φιλε μου με διαλυτικα απο χρωματοπολεια βγαινουν τα παντα απο τα πλακακια. τωρα αν εχεις κανει εξτρα επιστρωση εννοειται οτι μαζι θα βγει και αυτη. επρεπε να του πεις πριν ξεκινησει το βαψιμο να σου στρωσει το δωματιο με χαρτι η με ναυλον.
    εγω εχω ξυλινο πατωμα και οταν αγορασα το σπιτι μου ειχα συννενοηθει με τον βαφεα και το εστρωσε ολο με χαρτι για μετακομιση.[/QUOTE

    Φίλε Χρήστο δοκίμασα τα πάντα. Από διαβρωτικά μέχρι και κάθε ειδικό καθαριστικό για την περίπτωση. Τα πλακάκια είναι όπως τα κεραμίδια με πόρους και έχουν ποτίσει. Δεν βγαίνουν οι μπογιές με τίποτα. Τον ατσούμπαλο τον ελαιοχρωματιστή τον είχα και χαρτόνια ρολό και νάιλον. Όταν θυμόταν τα χρησιμοποιούσε .Τα λέρωνε από την μια μεριά τα μετακινούσε μετά γυρνώντας τα ανάποδα και όπως πατούσε άφηνε τις στάμπες ο ηλίθιος
    Η μόνη πλέον επιλογή είναι το βάψιμο.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Φράγκο δεν θα του έδινα του "μάστορα"
    Να μου κάνει τέτοια ζημιά και να τον πληρώσω κιόλας? Ας έρθει να τα καθαρίσει να τα κάνει όπως πριν βάψει.

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας