Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Πτώση ρελέ από κλιματιστικό Morris 24000btu

    Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια σε όλους σας που μοιράζεστε τις γνώσεις σας.
    Το πρόβλημα με το κλιματιστικό μου μάρκας Morris 24000btu ξεκίνησε πριν ένα μήνα όταν έπεσε για πρώτη φορά το ρελέ διαφυγής.Ανα διαστήματα και πολλές φορές μετα από ώρες αδιάκοπης λειτουργίας έπεφτε το ρελέ η η ασφάλεια 25a,η ο γενικός ,η τα δύο η και τα τρία μαζί. Σήμερα μετά από επίσκεψη του ηλεκτρολόγου και αφού δοκιμάστηκαν ρελέ και τα λοιπά αφαιρώντας το καλωδιο τροφοδοσίας του κλιματιστικού είδε τα καλώδια μαυρισμένα.Σε επικοινωνία με τον ψυκτικό καθώς λείπει από την πόλη μου είπε πως μάλλον φταίει η πλακέτα με κόστος 250-300 ευρώ.Εχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα καθώς και πια λύση ακολούθησε;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athan.christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια σε όλους σας που μοιράζεστε τις γνώσεις σας.
    Το πρόβλημα με το κλιματιστικό μου μάρκας Morris 24000btu ξεκίνησε πριν ένα μήνα όταν έπεσε για πρώτη φορά το ρελέ διαφυγής.Ανα διαστήματα και πολλές φορές μετα από ώρες αδιάκοπης λειτουργίας έπεφτε το ρελέ η η ασφάλεια 25a,η ο γενικός ,η τα δύο η και τα τρία μαζί. Σήμερα μετά από επίσκεψη του ηλεκτρολόγου και αφού δοκιμάστηκαν ρελέ και τα λοιπά αφαιρώντας το καλωδιο τροφοδοσίας του κλιματιστικού είδε τα καλώδια μαυρισμένα.Σε επικοινωνία με τον ψυκτικό καθώς λείπει από την πόλη μου είπε πως μάλλον φταίει η πλακέτα με κόστος 250-300 ευρώ.Εχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα καθώς και πια λύση ακολούθησε;
    το κλιματιστικό έχει 40 καλώδια τροφοδοσίας.που ακριβώς είναι μαυρισμένα;
    φανταζόμαι ότι είναι on-off το κλιματιστικό και δυσκολα να φταίει μια πλακέτα επειδή μαυρίζουν τα καλώδια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Είναι inverter το DCIN 70102.Σημερα καθάρισα με σπρέι επαφών την πλακέτα μετά από χρήση 1ωρας έπεσε το ρελέ.Με κλεισμένο το κλιματιστικό πάλι έπεσε το ρελέ. Η επαφή ήταν μαύρη στην κλέμμα της εξωτερικής μονάδας

  4. #4
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athan.christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι inverter το DCIN 70102.Σημερα καθάρισα με σπρέι επαφών την πλακέτα μετά από χρήση 1ωρας έπεσε το ρελέ.Με κλεισμένο το κλιματιστικό πάλι έπεσε το ρελέ. Η επαφή ήταν μαύρη στην κλέμμα της εξωτερικής μονάδας
    Καλησπέρα φίλε.Μου εχουν φέρει πάρα πολλές φορές πλακέτα από air condition να την επισκευασω γιατί λέει ρίχνει το ρελε και φταίει αυτή .Ούτε μια φορά δε μου έτυχε να φταιει όντως αυτη.Τη μια ήταν μοτέρ την άλλη ανεμιστήρας την άλλη reactor. Ψαξτο καλά φίλε

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
    Φίλος που ασχολείται με πλακέτες μου είπε το ίδιο.Το ρελέ πέφτει μόνο όταν έχω σύνδεση στο κλιματιστικό και ακόμα και χωρίς αυτό να λειτουργεί.Αφεραισα και μονωσα τα καλώδια της παροχής και δεν πέφτει.τι είναι αυτό που ενώ είναι κλειστό το κλιματιστικό μετά από κάποιο διάστημα ρίχνει το ρελέ;και σε ποιον απευθύνομαι;

  6. #6
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athan.christos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
    Φίλος που ασχολείται με πλακέτες μου είπε το ίδιο.Το ρελέ πέφτει μόνο όταν έχω σύνδεση στο κλιματιστικό και ακόμα και χωρίς αυτό να λειτουργεί.Αφεραισα και μονωσα τα καλώδια της παροχής και δεν πέφτει.τι είναι αυτό που ενώ είναι κλειστό το κλιματιστικό μετά από κάποιο διάστημα ρίχνει το ρελέ;και σε ποιον απευθύνομαι;
    Σε ένα καλό ψυκτικό ή σε ένα ηλεκτρολόγο που είναι γνώστης.Ειναι πανευκολο να βρεις τη διαρροή

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    δεν ξερω και πολλα απο κλιματιστικα. μημπως φταιει ο πυκνωτης του ανεμιστηρα και κανει καμια διαρροη?

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    δοκιμασε να αποσυνδεις ενα ενα τα εξαρτηματα του κλιματιστικου και δες ποτε δεν πεφτει το ρελε.μοτερ (σημαδεψε τα καλωδια)ανεμιστηρας,πηνιο,αν εχεις οργανο μετρησετα κιολας να δεις αν εχουν διαρροη
    Η εξωτερικη μοναδα ειναι εκτεθημενη στην βροχη η σε μερος που εχει πολυ υγρασια?
    εντιτ τωρα ειδα οτι σου εριχνε και την 25αρα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα,πρεπει να δωσεις σημασια στο μοτερ και να το αμπερομετρησεις να δεις τι ρευμα τραβαει μηπως ειναι αρπαγμενο

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2019
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    για αρχη αποσυνδεσε την εξωτερικη μοναδα απο την εσωτερικη και βαλτο στην πριζα.
    πρεπει να καταλαβεις σιγουρα απο πια μοναδα ειναι το προβλημα. μπορει να εχει βλαβη και η εσωτερικη (σπανιοτερα βεβαια)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Πτώση ρελέ από φούρνο μετά από λίγα λεπτά
    από perlitis στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-19, 19:34
  2. Compresser αυτοκινήτου κλιματιστικό .
    από Κυριακίδης στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-19, 18:50
  3. [Κλιματιστικό] Κλιματιστικό Firstline
    από dimitrish στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-19, 21:39
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-19, 23:47
  5. [Άλλη] Morris wds-91432 error E6
    από spirus74 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-19, 22:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας