Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    2

    Post ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΝΤΕΣΕΔΩΝ ΚΟΥΖΙΝΑΣ SIEMENS μοντ..1999

    Καλημέρα σας παρακαλώ την βοηθειά σας θέλω να αντικαταστήσω τους μεντεσέδες της ηλεκτρικής μου κουζίνας. Ειναι μάρκας SIEMENS μοντέλο 1999 πλην ομώς παρά τα βίντεο που έχω δει στο youtube για το θέμα μου. Οι δικοί μου μεντεσέδες ,ίσως επειδή είναι παλαιοί, δεν έχουν κάποια ασφάλεια ετσι ώστε τραβώντας την πόρτα αυτή να βγεί. Οι μεντεσέδες είναι οι παρακάτω:
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?part...53#prettyPhoto[roadtrip24053]/1/ Έτσι δεν μπορώ να τους αντικαταστήσω.
    Παρακαλώ την βοηθειά σας
    Ευχαριστώ
    Θωμάς
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThomasTs : 21-11-19 στις 17:51

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Από όσα νομίζω ο μακρύς λεβιές (Α) πρέπει εκ των πραγμάτων να μετακινηθεί πρώτα δεξιά και αργότερα να απελευθερωθεί το άγκιστρο (Β)
    μεντεσες2.jpg
    Δηλαδή πρώτα άνοιξε την πόρτα εντελώς τέρμα κάτω , (αυτό θα αυτοματοποιήσει την κίνηση Α)
    Βάλε και τα 2 χέρια σου και τους αντίχειρες σου πάνω από τον λεβιέ Α και στους 2 μεντεσέδες .
    Με τα δάκτυλα του χεριού (εκτός του αντίχειρα) και που τα δάκτυλα βρίσκονται από κάτω από την πόρτα και το σημείο μεντεσέδων, σηκώνεις το σημείο Β (δηλαδή την πόρτα από κάτω από το σημείο των μεντεσέδων) προς τα πάνω για να ελευθερωθούν οι εγκοπές του σημείου Β στους 2 μεντεσέδες και τραβάς την πόρτα προς την μεριά σου , στην φάση ακριβώς αυτήν με τις εγκοπές Β που έχουν ήδη βγει από το πλαίσιο της κουζίνας σηκώνεις/κλείνεις την πόρτα προς τα πάνω για να μπορέσει να ελευθερωθεί και ο λεβιές Α , (στα λέω λίγο Κινέζικα καθώς δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος οδηγίας)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 22-11-19 στις 00:16

  3. #3
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Όντως η περιγραφή δεν είναι εύκολη χωρίς βίντεο , απλά με ανοιγμένη την πόρτα σε οριζόντια θέση γύρισε με ένα κατσαβίδι το δίσκο (1) στο σχέδιο ,μέχρι να ασφαλίσει το τόξο (4) του κάθε μεντεσέ (στο τόξο (4) υπάρχει εγκοπή σαν πριονιά) και ΑΦΟΥ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ότι ασφάλισαν και τα δύο τόξα(4) των μεντεσέδων , μετακίνησε κυκλικά την πόρτα προς τη φορά που κλείνει σηκώνοντάς την ελαφρά προς τα επάνω και απελευθέρωσε τα λαμάκια (2) από το σταθερό μέρος του φούρνου

    ΠΡΟΣΟΧΗ ασφάλισε καλά τα τόξα (4) των δύο μεντεσέδων και μακριά τα χέρια από το σημείο του κυκλικού δίσκου (1) (αν απασφαλίσει έχει αρκετή δύναμη να σου κάνει ζημιά στο χέρι)

    Με τις αντίθετες κινήσεις θα κάνεις την επανατοποθέτηση προσέχοντας να κουμπώσει καλά η εγκοπή (3) στο σταθερό μέρος του φούρνου

    Οι καινούριο μεντεσέδες συνήθως έχουν ασφαλισμένα τα τόξα (4)

    Αν έχεις απορίες ρώτα και άλλες λεπτομέρειες , αλλά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου , θα χρειαστεί να καλέσεις κάποιον τεχνικό


    308PT05.jpg
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια τους τοποθέτησα
    να εισαι καλά
    Καλό σαββατοκύριακο

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ThomasTs για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (22-11-19), mikemtb73 (23-11-19)

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντικατασταση πριζας!
    από gagelos στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-19, 10:30
  2. siemens απορροφητήρας
    από σιαγιοργε στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-19, 15:38
  3. [Siemens] Πλυντήριο πιάτων Siemens gv 630 s/u
    από Lambis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-19, 10:53
  4. [Siemens] Siemens KG36E12IE/01
    από andreasp στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-19, 22:35
  5. ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑΣ SIEMENS
    από σιαγιοργε στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-19, 23:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας