Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Ένας ηλιακός για δύο ορόφους.

    Χαίρετε.
    Το πατρικό της γυναίκας μου στο χωριό είναι ισόγειο + όροφος.
    Στο όροφο μένουν τα πεθερικά μου ενώ το ισόγειο το έφτιαξαν πρόπερσι και πλέον μένουμε εμείς όταν πηγαίνουμε .
    Αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα.
    Στην ταράτσα υπάρχει ηλιακός (Μαλτέζος) ο οποίος έχει τα χρονάκια του μεν αλλά είναι κανόνι. Τριπλής.
    Δεν είναι συνδεμένος απευθείας στο δίκτυο αλλά παίρνει νερό από ντεπόζιτο που παίζει και το ρόλο εφεδρείας διότι γίνονται διακοπές.
    Το κρύο νερό έρχεται μέσω ρυθμιστή πίεσης από το δίκτυο αλλά υπάρχει διαφορά στην πίεση ζεστού και κρύου.
    Από αυτόν το ηλιακό παίρνουν ζεστό νερό και τα δύο διαμερίσματα,αφού για λίγες μέρες το χρόνο είπαμε να μην βάλουμε δεύτερο ηλιακό για το ισόγειο.
    Όμως όταν γίνεται χρήση ζεστού νερού στον όροφο στο ισόγειο δεν τρέχει ούτε σταγόνα. Μάλιστα κάποιες φορές ακόμα και όταν σταματάνε να χρησιμοποιούν ζεστό νερό πάνω, πρέπει οι κάτω βρύσες να μείνουν ανοικτές για 10 λεπτά για να αρχίσει να τρέχει ζεστό.
    Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι εμφανίζονται εναλλαγές ζεστού-κρύου στο μπάνιο του ισογείου όταν ανοιχτεί η αναμεικτική της μπανιέρας.
    Αυτό μετά από λίγο σταματάει αλλά ειδικά τον Χειμώνα είναι πολύ εκνευριστικό. Ίσως βέβαια να ευθύνονται και τα διαλυμένα armaflex.
    Η εγκατάσταση στην ταράτσα φαίνεται στο σχήμα. Οι σωλήνες που πάνε στον όροφο είναι οι παλιές κλασικές σιδερένιες δεκαετίας 70-80 ενώ όλες οι υπόλοιπες είναι οι μαύρες πολυαιθυλενίου με ρακόρ.
    Όλες έχουν την ίδια διατομή ακόμα και αυτή που έρχεται από την εξαγωγή του ηλιακού.
    Όλη η εγκατάσταση φαίνεται στο σχήμα .
    Εντύπωση μου έχει κάνει μια κατακόρυφη σωλήνα που συνδέεται στο δίκτυο του ζεστού (σημείο 4) και φτάνει σε ύψος πάνω από το ντεπόζιτο
    Ο υδραυλικός των πεθερικών μου (που έχει κάνει και την εγκατάσταση) τους λέει ότι δεν υπάρχει λύση παρά μόνο εγκατάσταση δεύτερου ηλιακού ή έστω ηλεκτρικού θερμοσίφωνα.
    Εγώ δεν τον έχω συναντήσει, πάντως τα πεθερικά μου έχουν πειστεί.
    Είναι όμως πράγματι έτσι ;
    Μήπως αλλαγή στη διατομή που φέρνει το ζεστό από τον ηλιακό θα άλλαζε κάτι;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Εγώ καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι που ο ηλιακός δεν είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο παροχής και παίρνει μέσω ρυθμιστή οπότε δεν υπάρχει η σωστή πίεση κι έτσι ο κάτω όροφος αντιμετωπίζει πρόβλημα. Οσο για τις αυξομειώσεις ζεστού κρύου την απάντηση την έδωσες μόνος σου.Την ίδια συνδεσμολογία έχω στο χωριό χωρίς κανένα πρόβλημα. Ενας ηλιακός στην ταράτσα και δίνει στον 1ο όροφο και στο ισόγειο, η μόνη μου διαφορά είναι ότι το νερό το πηγαίνω σε κολεκτέρ και από εκεί παίρνω νερό,και η σύνδεση είναι από κεντρική παροχή κατ΄ευθείαν.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ούτε καν από τον ρυθμιστή δεν παίρνει. Από το ντεπόζιτο παίρνει .
    Μιλάμε για υψομετρική διαφορά ηλιακού - ντεπόζιτου ούτε ένα μέτρο.
    Από το ρυθμιστή μπαίνει μόνο στο κρύο κύκλωμα.
    Το θέμα είναι ότι είναι ρίσκο να αυξηθεί η πίεση στον ηλιακό γιατί έχει πλέον τα χρονάκια του.
    Αύξηση στις διατομές εισόδου-εξόδου στον ηλιακό θα βοηθούσε άραγε ;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Ε τότε τι συζητάμε??Χρειάζονται κάποια bar για να δουλέψει το κύκλωμα σωστά.Και παλιός που είναι ο ηλιακός μην τον φοβάσαι, αν ήρθε η ώρα του ας τελειώνει να πάει στα κομμάτια. Η λύση του προβλήματος είναι η σωστή πίεση.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που λες.
    Η αύξηση της πίεσης στην είσοδο θα το έλυνε σίγουρα αλλά μήπως υπάρχει κι άλλος τρόπος ;
    Νομίζω ότι το θέμα είναι η παροχή και η πίεση είναι μόνο ένας παράγοντας στην παροχή.
    Όπως σε κάποιες περιοχές που όταν το καλοκαίρι ποτίζουν κήπους οι βρύσες στερεύουν ενώ όταν δεν ποτίζουν όλα καλά.
    Δεν είναι και δικός μου ο ηλιακός (μην το παίξω και αφεντικό) αλλιώς θα τον έβαζα στον ρυθμιστή στις 2 -2,5 να δω τι θα γίνει .
    Μου κάνει εντύπωση που το νερό "προτιμάει" να πάει στον όροφο και όχι 4 μέτρα παρακάτω .

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Στην πράσινη σωλήνα από ΔΕΥΑ δεν θα έπρεπε και εκεί να έχει αντεπίστροφη? (δηλώνω άσχετος )
    και τι είναι η σωλήνα η πορτοκαλί της διασταύρωσης 4 που πηγαίνει τέρμα επάνω?
    το ντεπόζιτο με ποιον τρόπο σταματάει να γεμίζει? (βάση σχέδιου και υποθέτοντας καταστάσεις μη πίεσης από δίκτυο ΔΕΥΑ χωρίς αντεπίστροφη το νερό του ντεπόζιτου επιστρέφει στο δίκτυο?)

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ναι, λογικά η πράσινη έχει μια βαλβίδα και πιο πίσω , μετά το υδρόμετρο , εδώ σχεδίασα μόνο ότι βρίσκεται στο δώμα . Αν και νομίζω ούτως ή άλλως η βαλβίδα (1) αρκεί.
    Η "πορτοκαλί" είναι μια μεταλλική,σιδερένια, σωλήνα στο κύκλωμα του ζεστού που ανεβαίνει από το δάπεδο ως πάνω από την στάθμη του ντεπόζιτου.
    Δεν ξέρω γιατί την έχει βάλει.
    Θυμάμαι παλιά στο πατρικό μου είχαμε ηλιακό ανοικτού κυκλώματος με ντεπόζιτο και είχε μια παρόμοια σωλήνα που έφτανε πάνω από τη στάθμη του ντεπόζιτου λογικά για προστασία από την πίεση αν πχ χάλαγε ο θερμοστάτης (μιλάμε για ηλιακό διπλής) .
    Αλλά εδώ υπάρχει βαλβίδα ασφαλείας στη είσοδο του ηλιακού. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει βάλει αυτό τον "εξαερισμό".
    Το ντεπόζιτο έχει φλοτέρ. Γεμίζει και σταματάει.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιγνάτιος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Πρόχειρα σκέφτηκα δύο πιθανές λύσεις:

    1. Μπορείς να βάλεις ένα πιεστικό στην έξοδο του ηλιακού (ζεστό).

    Πιεστικό το οποίο όμως θα αντέχει να αντλήσει ζεστό νερό.

    Επίσης μετά πρέπει να ταπώσεις την "πορτοκαλί"


    2. Βάζεις το πιεστικό ανάμεσα στο ντεπόζιτο και το ηλιακό.
    Εκεί δεν έχεις τον περιορισμό της άντλησης ζεστού νερού.

    Και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστεί να ασφαλίσεις το πιεστικό ώστε να μη δουλέψει στεγνό και χαλάσει
    (στη περίπτωση που τελειώσει το νερό στο ντεπόζιτο.)

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που λες.
    Η αύξηση της πίεσης στην είσοδο θα το έλυνε σίγουρα αλλά μήπως υπάρχει κι άλλος τρόπος ;
    Νομίζω ότι το θέμα είναι η παροχή και η πίεση είναι μόνο ένας παράγοντας στην παροχή.
    Όπως σε κάποιες περιοχές που όταν το καλοκαίρι ποτίζουν κήπους οι βρύσες στερεύουν ενώ όταν δεν ποτίζουν όλα καλά.
    Δεν είναι και δικός μου ο ηλιακός (μην το παίξω και αφεντικό) αλλιώς θα τον έβαζα στον ρυθμιστή στις 2 -2,5 να δω τι θα γίνει .
    Μου κάνει εντύπωση που το νερό "προτιμάει" να πάει στον όροφο και όχι 4 μέτρα παρακάτω .
    το νερό "προτιμάει" να πάει έναν όροφο πάνω,γιατί συναντάει λιγότερη αντίσταση και έχει ευκολότερη διαδρομή.
    αυτά που έχουν κάνει με δεξαμενές κλπ είναι αμφιβόλου κατασκευής γιατί η πίεση που έχει είναι μόνο η βαρύτητα του νερού.
    ένα σχέδιο που ειδα( κάτι γίνεται δεν μπορώ να το δω πάλι)δείχνει είσοδο του δικτύου νερού στην δεξαμενή.ο ρυθμιστής πίεσης που έχει μπει;στην είσοδο αυτης;επικό φειλ και αυτός ,αφού δεν έχετε πίεση να βάλεις ρυθμιστή για να ρίξει την πίεση.
    τέλος για να αυξηθεί η παροχή ή αλλάζεις διατομή (θερμοσιφωνα-οικια-ευδαπ και όπου τελοσπαντων πάει) η ανεβάζεις την πίεση.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    το νερό "προτιμάει" να πάει έναν όροφο πάνω,γιατί συναντάει λιγότερη αντίσταση και έχει ευκολότερη διαδρομή.
    αυτά που έχουν κάνει με δεξαμενές κλπ είναι αμφιβόλου κατασκευής γιατί η πίεση που έχει είναι μόνο η βαρύτητα του νερού..
    Το περίεργο είναι ότι αν ανοίξουμε πρώτα κάτω το ζεστό νερό δεν στερεύει πάνω ενώ αν αντίθετα ανοίξουν πρώτα πάνω τότε κάτω δεν φτάνει σταγόνα ! Λες να παίζει ρόλο σε αυτό η "πορτοκαλί" ;
    Δεν θα έλεγα ότι ο ρυθμιστής είναι φειλ.
    Η πίεση του δικτύου είναι υψηλή στην περιοχή. Παλιότερα υπήρχαν διακοπές κυρίως το καλοκαίρι αλλά η πίεση ήταν πάντα καλή.
    Υποψιάζομαι ότι την όλη πολυπλοκότητα τη δημιούργησε η ανάγκη να έχει χαμηλή πίεση ο ηλιακός.
    Πιθανότατα ήταν οι προδιαγραφές του. Ίσως είναι χάλκινος ανοικτού κυκλώματος. Δεν μπορώ να τσεκάρω τώρα.
    Οπότε μπήκε το ντεπόζιτο για να παίρνει ο ηλιακός από αυτό με χαμηλή πίεση και μετά αναγκαστικά μπήκε ρυθμιστής στο κρύο κύκλωμα για
    να δώσει απευθείας από το δίκτυο κρύο διότι αν έδινε και ζεστό και κρύο από τη δεξαμενή η πίεση θα ήταν ελάχιστη.
    Με τον ρυθμιστή έχει το κρύο μια καλή πίεση χωρίς να είναι υπερβολική σε σχέση με το ζεστό.
    Με τις δυο ανεπίστροφες απλά εξασφαλίζεται ότι σε περίπτωση διακοπής θα υπάρχει και κρύο από τη δεξαμενή.
    Μάλλον θα δοκιμάσω αύξηση των διατομών από και προς τον ηλιακό για αρχή όταν θα ξαναπάω.
    Κοίταξα λίγο και για αυτόματα πιεστικά- κυκλοφορητές χωρίς δοχείο για τη λύση του blacksmith.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορά: Δύο μπουτονιέρες κενές Schneider XAC-B12
    από GeorgeZ στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-19, 19:04
  2. Κατα τα αλλα βοηθατε πολυ εδω μεσα τι νας πω.
    από Giorgos 6229 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-19, 16:29
  3. Ζεστό Νερό- Πίεση-Ηλιακός
    από malk στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-19, 16:23
  4. Βοηθεια για λειτουργια για μειωτη πιεσης!
    από ydra στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-19, 20:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας