Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή Πυκνωτές σε σειρά????

    Καλησπέρα παιδιά...έχω μια απορία και να με συγχωρητε...εγώ έμαθα και στο ΤΕΕ που πηγενα αλλά και στη πράξη από τη έχω δει πυκνωτές σε σειρά δεν συνδέονται διότι μετά δεν άγει..σωστά η λάθος???το κύκλωμα το διαβάζει σαν ανοιχτω κυκλωμα δεν διαρεει τάση...αλλά έχω δει βιντεάκια στο youtube.οπου κατασκευάζουν κυκλώματα και βάζουν πυκνωτές σε σειρα...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (12-03-19), vasilimertzani (13-03-19)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη φίλε μου αλλά εγώ αυτό που κατάλαβα από αυτό είναι ότι περνάει τάση αλλά μειωμένη....δεν ξέρω αν κατάλαβα και σωστά αλλά αυτό κατάλαβα...
    Για να δώσω ένα παράδειγμα..
    Κάποτε άνοιξα μια τηλεόραση παλιού τύπου και λίγο πριν το μετασχηματιστη υψηλής βρήκα έναν πυκνωτή που ήταν συνδεδεμένος σε σειρά ...απτή μια πλευρά είχα τάση αν θυμαμε καλά 1.5 v. Και απτην άλλη είχε 0.37v περίπου 0.5v και όταν ρώτησα έναν έμπειρο τεχνικό του λέω γιατί δεν έχει τάση..μου λέει ο πυκνωτής σε σειρά κόβει την τάση ..και του λέω Τότες ο κατασκευαστής γιατί το έφτιαξε έτσι???δεν ήξερε??και πως δούλευε η τηλεόραση???μου λέει το έβαλε έτσι για να κόψει την τάσεις και να στέλνει μόνο το σήμα στο μετασχηματιστη υψηλής...το τετραγωνικό παλμό...ο πυκνωτής μου λέει αν συνδεθεί σε σειρά είναι ένας καθαρός διακόπτης που δεν περνάει τάση .

  5. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Αν μιλσς για DC ο πυκνωτης το διακοπτει.
    Αν μιλας για εναλασομενο ο πυκνωτης συμπεριφερεται σαν αντισταση.
    Οι πυκνωτες οταν μπαινουν σε σειρα η παραλληλα απλα αλλαζει η χωρητικοτητα τους (για σειρα η τελικη χωρητικοτητα ειναι 1/c1 +1/c2+...1/n ενω παραλληλη συνδεση δινει καθαρο αθροισμα χωρητικοτητας)
    Α ν εχεις βγαλει καποια σχολη ηλεκτρονικων εχεις πολυ σοβαρες ελειψεις βασικης θεωριας και αν σε ενδιαφερει το αντικειμενο πρεπει να διαβασεις

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #5
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    O πυκνωτής στο εναλλασσόμενο ρεύμα λειτουργεί - ιδανικά μιλώντας - ως βραχυκύκλωμα, ενώ στο συνεχές ρεύμα λειτουργεί ως ανοικτό κύκλωμα, δηλαδή δεν αφήνει να περάσει η DC συνιστώσα. Για αυτό και στις εισόδους ενισχυτικών διατάξεων, στην είσοδο του σήματος προς τον τελεστικό ας πούμε, πολύ συχνά μπαίνει κάποιος πυκνωτής ώστε να 'κόψει' την τυχόν DC συνιστώσα που πιθανώς υπάρχει από την προηγούμενη διάταξη και να αφήσει να περάσει προς την ενισχυτική διάταξη μόνο το καθαρό σήμα προς ενίσχυση.

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Μπορούμε να πάρουμε την ομοιότητα (dc) πυκνωτών με 6X 2 βολτων στοιχείων σε μια ολοκληρωμένη μπαταρία 12V? (βασικά ασχολούμαι με την κηπουρική και όχι με τα ηλεκτρονικά)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-03-19 στις 00:22

  8. #7
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Υπάρχει ένα άρθρο πάνω σ΄αυτό.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλσς για DC ο πυκνωτης το διακοπτει.
    Αν μιλας για εναλασομενο ο πυκνωτης συμπεριφερεται σαν αντισταση.
    Οι πυκνωτες οταν μπαινουν σε σειρα η παραλληλα απλα αλλαζει η χωρητικοτητα τους (για σειρα η τελικη χωρητικοτητα ειναι 1/c1 +1/c2+...1/n ενω παραλληλη συνδεση δινει καθαρο αθροισμα χωρητικοτητας)
    Α ν εχεις βγαλει καποια σχολη ηλεκτρονικων εχεις πολυ σοβαρες ελειψεις βασικης θεωριας και αν σε ενδιαφερει το αντικειμενο πρεπει να διαβασεις

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Για dc τάσεις μιλαω.... τελείωσα ηλεκτρονικός σε νυχτερινό τεε πριν δέκα χρόνια...μα και στη σχολή αυτό μας δειδαξαν ότι οι πυκνωτές δεν μπενουν σε σειρά γιατί κόβονται οι τάσεις....γιαυτο μπερδεύτηκα.....
    Κάποιες βασικές ελλείψεις της έχω ομόλογό...θα κάτσω λίγο να μελετήσω τα τρανζίστορ και της λογικές πύλες ..η αλήθεια είναι ότι τα έχω ψιλό ξεχάση...

  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Σε καμια σχολη δεν υπωθηκε ποτε οτι οι πυκνωτες δε μπαινουν σε σειρα, τα εχεις μπερδεψει.
    Οπως θες τους βαζεις αναλογα τη χωρητικοτητα που θες να παρεις.
    Καταλαβαινω οτι για ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων του επαγγελματοςδε χρειαζεται ιδιεταιρη γνωση ηλεκτρονικων.

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινω οτι για ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων του επαγγελματοςδε χρειαζεται ιδιεταιρη γνωση ηλεκτρονικων.
    Τι εννοείς; Ότι για κάποιους ηλεκτρονικούς δεν χρειάζονται στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρονικών;
    You only live twice.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δέκτης MPEG4] πιθανο προβλημα με πυκνωτή. Παραθέτω φωτογραφία για τους γνώστες απο πυκνωτές.
    από geioannou στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 15:37
  2. Πυκνωτές κομπρεσέρ αέρος.
    από coolerman στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-15, 12:48
  3. Αλλαγή πυκνωτές.
    από GiannisSma στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 15:14
  4. [Σταθερός Η/Υ] Μου αρπάζουν πυκνωτές σε MOBO
    από daharis5260 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-14, 13:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας