Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησα να δουλεύω απτά 14 μου...Τότες δούλευα βοηθός σε σιδεροκατασκευες..δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η δουλειά αλλά έπρεπε να δουλεύω για να βοηθήσω το σπίτι...το παράτησα το σχολείο...είδα σε μια βιτρίνα της γειτονιάς μου εργαστήριο μια πλακέτα ανοιχτή... εντυπωσιάστηκα...είχα ένα γουοκμαν Τότες και το είχα ανοίξει να δω τη είχε μέσα..ε αυτό ήταν αμέσως κατάλαβα ότι αυτή η δουλεια είναι για εμένα..
    Δεν κατάφερα όμως Τότες να συνεχίσω το σχολείο όπως είπα έπρεπε να δουλέψω...με τά πολλα πολλά πέρασαν τα χρόνια σε διάφορες δουλειές που έκανα και πήγα φαντάρος απολύθηκα..και δεν δούλευα Τότες..είπα στον εαυτό μου η τώρα η ποτέ...έτσι γράφτηκα στο νυχτερινό Γυμνάσιο στα 21 μου χρόνια...και μετά νυχτερινό τεε..ένα σωρό βιβλία θεωρία πάντα..και αυτό στραβά κούτσα..πρακτική μηδέν...παρακαλούσα να ανοίξουμε μια τηλεόραση να μας κάνουν πρακτική εξάσκηση..έστω και δική μου τηλεόραση θα την έφερνα απτό σπίτι και ας τη χαλαγαμε..όλο μου λέγανε είναι νωρίς ακομα.... τελοσπαντων...ευχαριστω πολύ και για αυτά που μας μάθανε έστω και τα ελάχιστα...πολύ καλοί άνθρωποι...αλλά δεν ήταν τελικά και αυτό που περίμενα..και εγώ παρακάλεσα πολύ εργαστήρια και στη γειτονιά μου και αλλού..να με πάρουν να κάνω πρακτική εξάσκηση...χωρίς πληρωμή εννοείται...δεν με πήρε ποτέ κανείς...έτσι αποφάσισα μόνος μου να ξεκινήσω στο σπίτι..πρώτα έπιασα το τηλεκοντρόλ..τι ποιο εύκολο απτό τηλεκοντρόλ για έναν μαθητή να κάνει πρακτική?
    Τα κατάφερα και το έφτιαξα...
    Έπειτα έπιασα τη μικρή τηλεόραση μου 14 ιντσών panasonic. ...δεν ξεκινούσε .τροφοδοτικό λέω θα είναι..ανοίγω θέμα εδώ howtofixit..ορίζω και τα μαστοριά της γειτονιας να μου πουν γνώμες..(με το τσιγκελι τους τα έβγαζα κυριολεκτικά...τελικά ήταν ο πεκνωτης ηλεκτρολυτικος μετά τη γέφυρα ...έτσι πήρα θάρρος και από Τότες ξεκίνησα μόνος στο σπίτι να επισκευάζω ότι μπορώ από ηλεκτρονικά..κάπου κάπου γκρινιάζει η γυναίκα μου βέβαια για τι αναστατώνω το σπίτι αλλά όλα οκ...έχω επισκευάσει δύο τρίτες crt και τρεις τέσσερις lcd τηλεόρασης...

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παλιότερα δεκαετία 90 κυριος αρχές 90 τα τεχνικά σχολεία ήταν πολύ καλύτερα από άποψη πρακτικής εξάσκησης...πολλοί ηλεκτρονικοί μου έχουν πει και ένας γνωστός μου ανάμεσα τους...ότι παλιά αν δεν λυνανε προβλήματα βλάβες πτυχίο δεν περνάνε με τίποτα είτε νυχτερινό είτε ημερήσιο...γιαυτο και παλιά με το που περνάνε το πτυχίο δέκα βλάβες ξέρανε να διορθώνουνε ενώ τώρα περνούν πτυχίο καλή ώρα όπως εγώ και έχουν ένα σωρό απορίες...
    Στο γνωστό μου ηλεκτρονικο τον είπα λέω τους λέγαμε να μας κάνουν πρακτική εξάσκηση σε τηλεοράσεις και δεν το κάναν ποτέ..η έστω σε μια πλακέτα..
    Και μου λέει τι πρακτική να σας κάνουν..οι σημερινοί καθηγητές ξέρουν μόνο θεωρία ...πολλοί λίγοι από αυτούς ξέρουν πράξη..για αυτό και δεν σας κάναν πρακτική..οι πιο πολλοί από αυτούς όταν χαλάει η τηλεόραση τους σε εμάς τα φέρνουν στους ηλεκτρονικούς έξω...δεν τα λέω όλα αυτά για να δικαιολογήσω τον εαυτό μου αλλά όλα παίζουν ρολο...ίσως φταίω και εγώ..ίσως να μην προσπάθησα αρκετά όσο έπρεπε..φταίω και εγώ αλλά δεν μπορώ να παραληψω και το θέμα του σχολείου..πιστεύω ότι παίζει τεράστιο ρόλο το θέμα σχολείου...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον giorgos thesalonikh για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Papas00zas (15-03-19)

  4. #23

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Με κάνατε στη τελική και ένιωσα πολύ καλύτερα..ευχαριστώ πολύ...θα συνεχίσω να επισκευάζω ότι μπορώ και όσο μπορώ με όλα τα σωστά και τα λάθοι...
    Αν δεν χαλάσεις δεν θα φτιάξεις ΚΑΝΟΝΑΣ...
    (Μου το είπε ένας ηλεκτρονικός αυτό)

  5. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Από τους παλιού συμμαθητές που είχες στην σχολή , κανένας από αυτούς δεν ασχολήθηκε επαγγελματικά ? ή έστω ερασιτεχνικά? για να φροντίσεις μια κάποια επικοινωνία μαζί τους που ίσως να σε βοηθήσουν σε θέματα που αυτοί να γνωρίζουν καλύτερα ? όχι μόνο πρακτικά ή σε συμβουλές , αλλά και από πλευράς τους πιο κατανοητή επεξήγηση προς εσένα στα περί θεωρίας .
    Το κενό του ενός μπορεί και να συμπληρώνει το κενό του άλλου άσχετα από ποιον ζητιέται η βοήθεια .

  6. #25

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Αυτοί αντέγραφαν από εμένα στο σχολείο...και όλοι κάνουν άσχετα επαγγέλματα απτην ηλεκτρονική..όπως και εγώ άλλωστε..της επισκευές της κάνω στης ελεύθερες μου ώρες..
    Κανενας απτους γνωστούς μου δεν ασχολείται επαγγελματικά...

  7. #26

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Αν και αργοπορημενος κατα πολυ στο thread βρηκα ενδιαφερον τη συζητηση! Εγω προσωπικα σπουδαζω ηλεκτρονικη και προσπαθω να πιανω μονος μου να φτιαχνω(ή μαλλον να χαλαω ).Προσωπικα πρωτα απο ολα ειμαι ειλικρινης με τον εαυτο μου και αυτο το λεω διοτι αν κατι δεν το ξερω παραδεχομαι οτι δεν το ξερω γιατι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας! Οποτε καποιος που δεν ξερει και θελει να μαθει , θα μαθει. Αυτος που ειναι ημιμαθης ειναι επικινδυνος.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον allen για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (28-06-19)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δέκτης MPEG4] πιθανο προβλημα με πυκνωτή. Παραθέτω φωτογραφία για τους γνώστες απο πυκνωτές.
    από geioannou στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 15:37
  2. Πυκνωτές κομπρεσέρ αέρος.
    από coolerman στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-15, 12:48
  3. Αλλαγή πυκνωτές.
    από GiannisSma στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 15:14
  4. [Σταθερός Η/Υ] Μου αρπάζουν πυκνωτές σε MOBO
    από daharis5260 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-14, 13:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας