Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τρύφων
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Miele s5210 φτερωτή μοτέρ

    Καλησπέρα στην ομάδα.
    Έχω τη συγκεκριμένη σκούπα και μου εμφάνισε πρόβλημα με έντονο θόρυβο και σκόνη που έβγαζε μέσα στο χώρο. Μπήκα youtube και βρήκα βίντεο για το πως ανοίγει η σκούπα και αλλάζεις μοτέρ. https://www.youtube.com/watch?v=B-ryQi6V7nA
    Ακολούθησα τη διαδικασία και αφού έφτασα στο μοτέρ είδα ότι γύρω από το μοτέρ είχε κομμάτια μικρά αλουμίνιο. Βρήκα άλλο βίντεο που δείχνει πως ανοίγει το μοτέρ και το άνοιξα. https://www.youtube.com/watch?v=zP8bdGsIX1s&t=3s
    Η φτερωτή ήταν κομμάτια. Την έβγαλα και έλυσα το μοτέρ για να το καθαρίσω. Κάπου στο λύσε δέσε κάτι έγινε και το μοτέρ δε δούλευε μετά. Ξανά διαδικασίες και για να μη τα πολυλογώ βρήκα ότι είχε καεί το τράιακ και το άλλαξα. Το μοτέρ δουλεύει αλλά τώρα μου λένε ότι δεν υπάρχει ανταλλακτικό φτερωτής και ότι κανονικά τα μοτέρ δεν ανοίγουν . Μου λένε ότι πρέπει να βάλω καινούργιο μοτέρ ημιτασιόν. Δεν είναι τα λεφτά του καινούργιου μοτέρ (μου είπαν κανένα 30αρι - 40αρι) ,είναι ότι έχω βάλει τόσο κόπο και έχω φτάσει τόσο κοντά για να τα παρατήσω τώρα+του οτι πιστεύω ότι θα έχει καλύτερη απόδοση . Αυτό που θέλω να μάθω είναι που θα μπορούσα να βρω μια τέτοια φτερωτή, έστω από κάποιο καμένο χαλασμένο. Είδα ότι ένα παλικάρι έχει κάνει ένα σχετικό θέμα για μια miele αλλά δεν είναι το ίδιο μοντέλο. Το παλικάρι το μοτέρ του κάηκε και τη έχει βάλει τη σκούπα αποθήκη. Κάνουν φτερωτές και από άλλα μοντέλα; Γνωρίζετε κάποιον που θα μπορούσα να απευθυνθώ για κανένα χαλασμένο μοτέρ;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.314

    Προεπιλογή

    Το ψάχνεις με ρίσκα και ασύμφερο κόστος ως προς την διάμετρο εξωτερική της φτερωτής και εσωτερικής εισόδου του άξονα και του πάχους .
    https://www.ebay.com/itm/Aluminum-Va...qRq:rk:23:pf:0
    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...LH_TitleDesc=0
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 11-01-19 στις 23:18

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Γιατί φίλε Πέτρο ασύμφορο; Με 8 ευρό (+2 ρουλεμαν) επισκευάζει το ορίτζιναλ μοτέρ της Miele. Οι διαστάσεις διάμετροι κλπ μετριούνται.
    Άργησες να ανεβάσεις τη σελίδα από το Ebay και σε αντίστοιχη περίπτωση έκανα αντικατάσταση μοτέρ. Αν το ήξερα, εγώ θα άλλαζα μόνο φτερωτή.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τρύφων
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ebay σε λέω έχει τα πάντα 😁. Ευχαριστώ παιδιά νομίζω ότι μου λύσατε τα χέρια. Θα μετρήσω με προσοχή και θα παραγγείλω

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Οποιος θέλει έχω μία φτερωτή με διαστάσεις εξωτερικές 120 χιλιοστά πάχος 10 χιλιοστά και τρύπα 8 χιλιοστά. Οποιος ενδιαφέρεται έρχεται Γαλάτσι και την παίρνει. Λόγω του ότι σε λίγες μέρες θα αντικαταστήσω 6 τέτοια μοτέρ θα έχω κι άλλες διαθέσιμες φτερωτές. Φυσικά ΔΩΡΕΑΝ .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.314

    Προεπιλογή

    Με 8 ευρό (+2 ρουλεμαν) επισκευάζει το ορίτζιναλ μοτέρ της Miele.
    + μετακινήσεις να βρεις τα ρουλεμάν , μετακινήσεις να παραλάβει το δέμα της φτερωτής , 30-40 Ε κάνει το καινούριο έστω ιμιτασιόν αλλά θα ξέρει ότι είναι καινούριο . Αν ήταν μοτέρ που κοστίζει πάνω από 100Ε εντάξει .
    Αν το ήξερα, εγώ θα άλλαζα μόνο φτερωτή.
    Όταν κάνεις αναζητήσεις γράφε στα Αγγλικά γιατί αν γράφεις στα Ελληνικά το πολύ πολύ να βρεις καμιά σακούλα και τα ροδάκια της συσκευής.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Δόθηκε το φτερό. Καλή συνέχεια σε όλους.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάνεις αναζητήσεις γράφε στα Αγγλικά γιατί αν γράφεις στα Ελληνικά το πολύ πολύ να βρεις καμιά σακούλα και τα ροδάκια της συσκευής.
    Βρε και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά ψάχνω, απλά δε περίμενα να κυκλοφορεί σαν ανταλλακτικό. (όπως βγαίνει και από τη συζήτηση οι περισσότεροι πάνε σε αντικατάσταση μοτέρ).
    Και που να το ζητάς κιόλας " Aluminum Vacuum Cleaner Motor Fan Blade".
    Πάντως εδώ Θεσσαλονίκη δεν είναι τόσο τραγικά τα πράματα. Τα δέματα έρχονται στο σπίτι και τα ρουλεμάν βρίσκονται εύκολα. Ίσως και η φτερωτή να υπάρχει σαν ανταλλακτικό στο κέντρο, αφού υπάρχει στο ίντερνετ. Όσο για το μοτέρ αν δε ξεπερνά το 100άρι τουλάχιστον το πλησιάζει.
    Καλά έκανε ο Τρύφωνας και άνοιξε το θέμα. Και αυτός βολεύτηκε χάρη στο Δημήτρη κι εγώ ξεστραβώθηκα.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά ψάχνω, απλά δε περίμενα να κυκλοφορεί σαν ανταλλακτικό. (όπως βγαίνει και από τη συζήτηση οι περισσότεροι πάνε σε αντικατάσταση μοτέρ).
    Και που να το ζητάς κιόλας " Aluminum Vacuum Cleaner Motor Fan Blade".
    Πάντως εδώ Θεσσαλονίκη δεν είναι τόσο τραγικά τα πράματα. Τα δέματα έρχονται στο σπίτι και τα ρουλεμάν βρίσκονται εύκολα. Ίσως και η φτερωτή να υπάρχει σαν ανταλλακτικό στο κέντρο, αφού υπάρχει στο ίντερνετ. Όσο για το μοτέρ αν δε ξεπερνά το 100άρι τουλάχιστον το πλησιάζει.
    Καλά έκανε ο Τρύφωνας και άνοιξε το θέμα. Και αυτός βολεύτηκε χάρη στο Δημήτρη κι εγώ ξεστραβώθηκα.
    Εγώ δεν ήξερα ότι μπορεί κάποιος να θέλει φτερό και πάντοτε τα πέταγα σκουπίδια, τώρα θα κρατάω spare μήπως και χρειαστεί κανείς άλλος. Αντικαθιστώ κάθε χρόνο περίπου 25 με 30 μοτέρ οπότε θα κρατάω μερικά τεμάχια για ανταλλακτικά, δεν είναι ούτε κόπος ούτε τον χώρο μου πιάνουν.Δεν ξέρω αν το λένε Τρύφωνα το παιδί που ήρθε και το πήρε, έγιναν όλα τόσο γρήγορα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Ο Τρύφωνας άνοιξε το θέμα και δηλώνει περιοχή Θεσσαλονίκη. Ο ίδιος μάλλον αποκλείεται. Ίσως έστειλε άλλον.
    Αλλά και αυτό με τα, "κράτα το μπορεί να χρειαστεί". Τι να πρωτοκρατήσεις, πόσα και για πόσο. Και άμα δεν υπάρχει και χώρος γίνονται, "κάπου είχα, αλλά που".

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Mitsubishi] Χαλασμένη φτερωτή εσωτερικής μονάδας
    από kynegeiros στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-20, 11:26
  2. Φτερωτή και πορτακι για Morris πλυντήριο πιάτων
    από Sotos_ster στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-17, 17:52
  3. Μοτέρ σκούπας Miele S826
    από gkesi στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 22:00
  4. Μοτέρ γκαραζόπορτας
    από fmike στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 21:28
  5. σκουπα miele s5210-τα φωτα σας
    από vasilimertzani στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 20:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας