Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή F&U FLS43700N firmware

    Ψάχνω για το firmware της τηλεόρασης του τίτλου, board Vestel 17MB110P από το MX25L1606E ή το board.

    Ευχαριστώ.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.850

    Προεπιλογή

    Φίλε Αδάμ,
    από την ιστοσελίδα : https://drive.google.com/uc?id=0BwME...xport=download
    μπορείς να κατεβάσεις σε zip μορφή τ΄ αρχείο V2.22.0.0 SVN 214043 επαναπρογραμματισμού του σασί Vestel 17MB110.
    Πιθανόν να μπορέσεις να βοηθηθείς στη περίπτωσή σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Αυτό το έχω, είναι της NAND (linux). Ψάχνω του MX25L1606E (2MB).

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2024
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Αδάμ,
    από την ιστοσελίδα : https://drive.google.com/uc?id=0BwME...xport=download
    μπορείς να κατεβάσεις σε zip μορφή τ΄ αρχείο V2.22.0.0 SVN 214043 επαναπρογραμματισμού του σασί Vestel 17MB110.
    Πιθανόν να μπορέσεις να βοηθηθείς στη περίπτωσή σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Δημήτρη γεια και χαρά σου

    Διαβάζοντας το post του Αδάμ, παρατήρησα ότι του προτείνεις το λογισμικό (firmware) για την μητρική 17MB110 της Vestel, την οποία την φοράει μια συσκευή που έχω και ψάχνω να βρω λύση...

    Έχω επικοινωνίσει με την εταιρία Αμοιρίδης - Σαββίδης και αφού τους έστειλα screenshots από την ετικέτα (μάρκα, μοντέλο, serial No) αλλά κι από την ετικέτα της μητρικής, μου είπαν ότι θα μου το στείλουν με συνημμένο σε email...

    Η μόνη διαφορά με του Αδάμ την περίπτωση, είναι ότι το μοντέλο της συσκευής που έχω για επισκευή είναι το FLS40120H (F&U)...

    Από την έως τώρα εμπειρία μου πάντως, έχω διαπιστώσει ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων, το λογισμικό από άλλο μοντέλο δεν είναι βέβαιο αν θα λειτουργήσει ομαλά, ακόμη κι αν πρόκειται για την ίδια οικογένεια μητρικής! Μeν είναι της ίδιας οικογένειας (δηλαδή 17ΜΒ110), αλλά διαφέρουν π.χ. στην τάση του οπίθιου φωτισμού, στο μέγεθος του LCD panel αλλά και με ποιο T-Con συνεργάζεται!

    Γι' αυτό και κάνω πάντα υπεράνθρωπες προσπάθειες, ώστε να σώζω την μητρική της μάνας του, παρά να την αντικαθιστώ με άλλη ή να την φλασάρω με ένα συγγενικό firmware (που μπορεί να προκαλέσει απίστευτη σύγχυση στο τέλος)!!!

    Επίσης, αν υποθέσουμε ότι θα επιλέξουμε να φλασάρουμε την μητρική, επιβάλλεται ο programer να είναι κάποιος που έχει επαρκείς δυνατότητες (άσε που γιανα βρει κάποιος firmwares από μοντέλα πέραν της 4ετίας, φτύνει αίμα, γιατί το support των εταιριών δεν έχουν καμία διάθεση να εξυπηρετήσουν τους τεχνικούς!!!

    Με την Turbo-Χ TXV-4340SMT που αναζητούσα το firmware, αναγκάστηκα ν' απειλήσω στα ίσια το "Πλαίσιο" (μετά πό 10 μέρες ταλαιπωρίας κι εμπαιγμού μου) με καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή, για να αποφασίσουν επιτέλους να μου το στείλουν (με το οποίο έσωσα τη μητρική της μάνας της)!

    Τώρα έχω άλλα ξεμαλλιάσματα με μία Sony Bravia KDL-40NX720: μου κάνει flickering από την μέση κι επάνω η εικόνα και καθώς υποψιάζομαι το firmware, το εψαξα στο site της Sony, αλλά έχει αποσυρθεί από τον Ιανουάριο του 2022... Μίλησα και με την υποστήριξη και με απογοήτευσαν: Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πλέον το firmware (και δεν έχουν καν αρχειοθετημένα ούτε τα παλιότερα, ούτε και το πρόσφατο/τελευταίο!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση F&U] αναζητηση firmware
    από klik στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-18, 18:02
  2. [Οθόνη Samsung] S19A100N firmware
    από JOUN στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-18, 21:12
  3. [Δέκτης MPEG4] Firmware για F&U MPF-3383!
    από DARIO στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 01:36
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 12:33
  5. [Sony PSP] psp firmware
    από ΘΥΜΙΟΣ στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 13:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας