Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 74
  1. #31
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν το εχω στη μπριζα μου δειχνει 0,032-0,042
    Μήπως αυτή η ένδειξη είναι W, και όχι KW?
    Παντος οσο λανθασμενες και αν ειναι οι ενδειξεις συνεχιζει να μου γραφει 0,5w 0,18a 237,4v 50hz και cosφ 0,01-0,02
    Δεν μου φαίνεται παράλογο αυτό το cosφ, αν σκεφτούμε ότι σε standby, με πολύ χαμηλό ρεύμα, το φορτίο στο δίκτυο εμφανίζεται σχεδόν αποκλειστικά επαγωγικό, αν έχει τροφοδοτικό με μετασχηματιστή.
    Σε κάθε περίπτωση, μη τρελλαίνεσαι με το cosφ. Οχι μόνο δεν παίζει ρόλο σε τόσο χαμηλή ισχύ - αν είχες τόσο μικρό cosφ με το μηχάνημα σε λειτουργία, τότε θα ήταν ένδειξη προβλήματος, αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε ποτέ να λειτουργήσει με τέτοιο cosφ - αλλά και δεν επηρρεάζει τις χρεώσεις της ΔΕΗ σε οικιακό τιμολόγιο.

  2. #32

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μαλλον βρεθηκε η λυση, μιλησα με την efergy και τωρα θελω να μιλησω με την ΔΕΔΔΗΕ για το αεργο ρευμα και αν το χρεωνομαστε τελικα και θα σας πω τι ειπαν, γιαυτο και αυτες οι μετρησεις γιατι ο μετρητης μπριζας υπολογιζει και το cosφ ενω ο efergy οχι, το ιδιο ακριβως ειχε και ενας αλλος πελατης της efergy που του εδειχνε σε fujitsu 24αρι 110w στο standby και προφανος αυτο συμβαινει στα inverter κλιματιστικα.

  3. #33

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ θα πήγαινες να σε χειρουργήσει ένας χειρούργος αυτής της λογικής; Εγώ όχι. Και θα επιμείνω στο θέμα του cosφ που σου δείχνει ο μετρητής, το οποίο βλέπω να περνάει πολύ στο ντούκου.
    Συμφωνω μονο στο θεμα του cosφ οπως λες γιαυτο και το ανεφερα πιο πανω.

  4. #34

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως αυτή η ένδειξη είναι W, και όχι KW?
    Δεν μου φαίνεται παράλογο αυτό το cosφ, αν σκεφτούμε ότι σε standby, με πολύ χαμηλό ρεύμα, το φορτίο στο δίκτυο εμφανίζεται σχεδόν αποκλειστικά επαγωγικό, αν έχει τροφοδοτικό με μετασχηματιστή.
    Σε κάθε περίπτωση, μη τρελλαίνεσαι με το cosφ. Οχι μόνο δεν παίζει ρόλο σε τόσο χαμηλή ισχύ - αν είχες τόσο μικρό cosφ με το μηχάνημα σε λειτουργία, τότε θα ήταν ένδειξη προβλήματος, αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε ποτέ να λειτουργήσει με τέτοιο cosφ - αλλά και δεν επηρρεάζει τις χρεώσεις της ΔΕΗ σε οικιακό τιμολόγιο.
    Ειναι κιλοβατ δεν εχει αλλη ενδειξη και πρεπει να δω τι γινεται με το αεργο ρευμα που μου ειπαν. Το cosΦ ειναι 0,01 στο standby και ανεναινει στο 0,9 οταν λειτουργει.

  5. #35

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Η ΔΕΔΔΗΕ μου ειπε οτι απο τη στιγμη που γυρναει το ρολοι υπαρχει χρεωση , τωρα εαν ισχυει οτι καποιες συσκευες η τα καινουργια κλιματιστικα χρειαζονται αυτην την ενεργεια τοτε ειναι γενικα θεμα. Αυτο μου ειπε και η αντιπροσωπεια που μιλησα πριν λιγο οτι ναι ισχυει το αεργο ρευμα αλλα ειναι θεμα της δεη αν το χρεωνει η οχι. Τωρα παιδια αυτα εμαθα δεν ξερω αν ισχυουν και θα ηθελα καποιοι πιο εμπειροι να μας πουν τη γνωμη τους περι αεργου, cosφ και χρεωσεων μπας και βγει καμμια ακρη για ολους που μπορει να εχουμε τετοια μηχανιματα.

  6. #36

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JIM_6146B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κλιματιστικό 24 .
    Σε αναμονή η κατανάλωση είναι περίπου 40 Watt . όσο μία λάμπα . μετρήθηκε με αμπεροτσιμπίδα για να δώ τι καταναλώσεις έχω όταν το εγκατέστησα .
    Η κατανάλωση σε αναμονή είναι φυσιολογική .
    Οπως και συ γραφεις φιλε μου εχω διαβασει και σε αλλα forum κατι αντιστοιχο και πιο πολλα W . Κατι γινεται και δεν ξερω αν υπαρχει λυση εκτος απο το να το βγαζω απο την μπριζα οταν δεν το χρηισιμοποιω.

  7. #37
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.857

    Προεπιλογή

    Είναι πολύ απλό, η ΔΕΗ ΔΕΝ χρεώνει την άεργο ενέργεια διότι η άεργος ισχύς ΔΕΝ προκαλεί περιστροφή του δίσκου του μετρητή.

  8. #38

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Επειδη προσπαθησα να δω πως αναλυεται ο μαθηματικος τυπος του cosφ αλλα πρεπει να εχεις ειδικευμένες γνωσεις οπως ειδα και σενα αρθρο http://www.ti-soft.com/el/support/ar...s-egkatastashs δεν ξερω πως μπορουμε να δουμε τις ενδηξεις του μετρητη μπριζας τι μας δειχνουν και δεν ξερω αν ισχυει η απλη μορφη πραξης δηλ 0,18Α Χ 235V =42,3 W που μου δειχνει ο efergy.

  9. #39

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ απλό, η ΔΕΗ ΔΕΝ χρεώνει την άεργο ενέργεια διότι η άεργος ισχύς ΔΕΝ προκαλεί περιστροφή του δίσκου του μετρητή.
    Παιδια ειναι τρελα αλλοι μου λενε οτι μετριεται αλλοι οχι γιαυτο και στις μεγαλες καταναλωσεις των εργοστασιων διαβασα οτι βαζουν και δευτερο ρολοι για να μετραει το αεργο . Εαν τελικα ειναι αεργο ρευμα σε μενα γιατι γυρναει ο δισκος? και ποιος μου εγγυάται κατι τετοιο οταν οι γνωμες διίστανται.

  10. #40
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη προσπαθησα να δω πως αναλυεται ο μαθηματικος τυπος του cosφ αλλα πρεπει να εχεις ειδικευμένες γνωσεις οπως ειδα και σενα αρθρο http://www.ti-soft.com/el/support/ar...s-egkatastashs δεν ξερω πως μπορουμε να δουμε τις ενδηξεις του μετρητη μπριζας τι μας δειχνουν και δεν ξερω αν ισχυει η απλη μορφη πραξης δηλ 0,18Α Χ 235V =42,3 W που μου δειχνει ο efergy.
    τα πράγματα είναι απελπιστικά απλά:
    0.18Α * 235V = 42.3VA (όχι W αν το cosφ δεν είναι 1)
    Αν μιλάμε για cosφ = 0.01, τότε μιλάμε για την τρελή ισχύ των: 0.18A * 235V * 0.01 = 0.423W
    Στις 24 ώρες: 0.010152kWh
    Στο μήνα: 0.30456kWh
    Στο τετράμηνο: 1.21824kWh
    Στο χρόνο: 3.70548kWh
    Αν υποθέσουμε ότι έχεις μεγάλη κατανάλωση οπότε έχεις την ανώτατη χρέωση των 0.09€ / kWh, η όλη ιστορία θα σου κοστίσει 0.33€ / έτος
    Μιλάμε για τρελή σπατάλη, πάρε μέτρα άμεσα! Πέτα το κλιματιστικό στα σκουπίδια και βάλε άλλο ενεργειακής κλάσης Α+++++++++++++++++++++++

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (16-02-17), nyannaco (15-02-17), tipos (15-02-17)

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi akara αναβοσβήνει το operate συνέχεια
    από mylopotamos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-20, 05:41
  2. [Κλιματιστικό Toyotomi] Εξωτερική Πλακέτα Toyotomi TAG-A53IV
    από asterix2 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 10:25
  3. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi 24 inverter μόνο ο ανεμιστήρας...
    από georgebes στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 22:52
  4. [Κλιματιστικό Toyotomi] TOYOTOMI 18 ΑΡΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ R22 (ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΝΩΜΕΣ)
    από petroglis στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 13:51
  5. [Κλιματιστικό Toyotomi] Πρόβλημα σε κλιματιστικό TOYOTOMI 9000 btu
    από droum στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 13:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας