Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Πρόβλημα με AEG EA150

    Καλημέρα στο Forum.
    Έχω στην κατοχή μου για 10 χρόνια περίπου μια καφετιέρα espresso AEG EA150. Έχω κάνει κατά καιρούς μικροεπισκευές από διαρροές κυρίως νερού (φυσιολογική φθορά σωλήνων). Είναι λοιπόν μερικές μέρες που παρουσίασε το εξής πρόβλημα : Όταν κάνω καφέ ξεκινάει κανονικά και στην πορεία ακούγεται να ζορίζεται με αποτέλεσμα να έχει μειωμένη ροή καφέ και να τον καίει από υπερθέρμανση (ζόρισμα να περάσει το νερό).
    Το ακροφύσιο ατμού δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα.
    Ανοίγω λοιπόν τη μηχανή και βλέπω την αντλία CEME E50501
    20161010_212651.jpg

    Αποφασίζω να την αλλάξω και μου δίνουν αυτήν
    20161011_102320.jpg

    Η διαφορά μόνο 1watt παραπάνω από την παλιά.
    Την τοποθετώ και πλέον ο καφές βγαίνει όπως πριν, σαν καινούργια.
    Πάω να λειτουργήσω το ακροφύσιο για το αφρόγαλα και η αντλία δεν λειτουργεί. Σε αυτή τη λειτουργία, όταν κάνεις αφρόγαλα, η αντλία λειτουργούσε διακεκομμένα, τακ τακ τακ τακ και όχι συνεχόμενα όπως όταν κάνεις καφέ. Λέω να αλλάξω τα καλώδια μήπως και τα έχω βάλει λάθος και ξαναπροσπαθώ. Με τα καλώδια ανάποδα η αντλία λειτουργεί διακεκομμένα αλλά με αντίθετη φορά, όπως και με αντίθετη φορά έβγαζε το νερό κατά την παρασκευή καφέ.
    Τα βάζω λοιπόν όπως πρέπει κανονικά και δοκιμάζω ξανά. Στη λειτουργία του ατμού δεν θέλει να δουλέψει με τίποτα η αντλία. Στη παρασκευή καφέ δουλεύει συνεχόμενα και κανονικότατα.
    Τι μπορεί να φταίει τώρα, έχω πάθει μπλακ αουτ, δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να φταίει.
    Με ανάποδα τα καλώδια δουλεύει διακεκομμένα αλλά με αντίθετη φορά (λογικό). Γιατί διακεκομμένα δεν μπορεί να δουλέψει ;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpennas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στο Forum.
    Έχω στην κατοχή μου για 10 χρόνια περίπου μια καφετιέρα espresso AEG EA150. Έχω κάνει κατά καιρούς μικροεπισκευές από διαρροές κυρίως νερού (φυσιολογική φθορά σωλήνων). Είναι λοιπόν μερικές μέρες που παρουσίασε το εξής πρόβλημα : Όταν κάνω καφέ ξεκινάει κανονικά και στην πορεία ακούγεται να ζορίζεται με αποτέλεσμα να έχει μειωμένη ροή καφέ και να τον καίει από υπερθέρμανση (ζόρισμα να περάσει το νερό).
    Το ακροφύσιο ατμού δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα.
    Ανοίγω λοιπόν τη μηχανή και βλέπω την αντλία CEME E50501
    20161010_212651.jpg

    Αποφασίζω να την αλλάξω και μου δίνουν αυτήν
    20161011_102320.jpg

    Η διαφορά μόνο 1watt παραπάνω από την παλιά.
    Την τοποθετώ και πλέον ο καφές βγαίνει όπως πριν, σαν καινούργια.
    Πάω να λειτουργήσω το ακροφύσιο για το αφρόγαλα και η αντλία δεν λειτουργεί. Σε αυτή τη λειτουργία, όταν κάνεις αφρόγαλα, η αντλία λειτουργούσε διακεκομμένα, τακ τακ τακ τακ και όχι συνεχόμενα όπως όταν κάνεις καφέ. Λέω να αλλάξω τα καλώδια μήπως και τα έχω βάλει λάθος και ξαναπροσπαθώ. Με τα καλώδια ανάποδα η αντλία λειτουργεί διακεκομμένα αλλά με αντίθετη φορά, όπως και με αντίθετη φορά έβγαζε το νερό κατά την παρασκευή καφέ.
    Τα βάζω λοιπόν όπως πρέπει κανονικά και δοκιμάζω ξανά. Στη λειτουργία του ατμού δεν θέλει να δουλέψει με τίποτα η αντλία. Στη παρασκευή καφέ δουλεύει συνεχόμενα και κανονικότατα.
    Τι μπορεί να φταίει τώρα, έχω πάθει μπλακ αουτ, δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να φταίει.
    Με ανάποδα τα καλώδια δουλεύει διακεκομμένα αλλά με αντίθετη φορά (λογικό). Γιατί διακεκομμένα δεν μπορεί να δουλέψει ;
    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω αφού μιλάμε για αντλία που λειτουργεί με 230volt ac γιατί η αντλία να αλλάζει την οποιαδήποτε συμπεριφορά της όταν αντιστρέφεις τα καλώδια?? Δεν έχει λογική αφού μιλάμε για εναλλασσόμενη τάση λειτουργίας.
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι όταν έφτιαχνες αφρόγαλα και λειτουργούσε διακεκομμένα η αντλία παρέμβαινε στη λειτουργία της αντλίας κάποιο κύκλωμα που τώρα έχει χαλάσει. Μήπως να την ψαχουλέψεις λίγο περισσότερο την καφετιέρα σου??
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Η αντλία αυτή δεν θα δουλεύει διαφορετικά αν βάλεις ανάποδα τα καλώδιά της, εκτός εάν την οδηγεί χαλασμένο triac επάνω στην πλακέτα.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Λοιπόν με έβαλε σε σκέψεις αυτό που είπε ο chipakos-original.
    Έτσι άλλαξα τα καλώδια στην καινούργια αντλία και τελικά δούλεψε κανονικά.
    Όταν είπα στο πρώτο μου Post ότι με τα καλώδια ανάποδα, άλλαζε και η ροή του νερού, με μπέρδεψε γιατί δεν είχα συνδέσει τη παροχή του νερού και είδα να βγαίνει νερό καθώς λειτουργούσε από την είσοδο της αντλίας δηλαδή όπως χτυπούσε που δούλευε βγήκε λίγο νερό (όσο είχε μείνει μέσα στην αντλία) από την είσοδο αλλά και την έξοδο. Σύνδεσα τελικά την παροχή, το δοχείο νερού και τα καλώδια ανάποδα και δούλεψε κανονικά. Αυτό που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω είναι ότι με τα καλώδια όπως τα είχα στην αρχή συνδεδεμένα, γιατί δεν δούλευε η αντλία.
    Τέλος πάντων.
    Όλα καλα.
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια όλων σας.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Filman μάλλον είχες δίκιο.

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] Πρόβλημα σε φούρνο AEG
    από savatage στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-20, 09:23
  2. [AEG] Πρόβλημα με πλυντήριο AEG L71655
    από bobkarpenisi στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-16, 23:31
  3. Πρόβλημα με φούρνο AEG competence 17 ετών
    από ΣΠΑΝΟΣ ΝΙΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 16:22
  4. Πρόβλημα σε πλυντήριο AEG Lavamat L 12810vi
    από biltos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 15:04
  5. Πρόβλημα με τηλεόραση AEG CTV 4802
    από sakiseffects στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 23:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας