Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Δεσκάτη Γρεβενών
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ STEALTH 20

    Καλησπέρα σε όλους.
    Πρόκειται για τον Διάδρομο STEALTH 20

    Ο διάδρομος είχε πρόβλημα και έτσι έψαξα στην πλακέτα και βρήκα ένα mosfet καμένο !!!

    το έχω αντικαταστήσει και πιστεύω ότι θα δουλέψει...

    Που είναι το πρόβλημα????? είχα βγάλει μια φώτο την συνδεσμολογία των καλωδίων επάνω στην πλακέτα αλά για κάποιο λόγο την έχω χάσει !!! και τώρα τι κάνουμε ??? μπορεί κάποιος να βοηθήσει???αν υπάρχει κάποια φώτο με την συνδεσμολογία θα σας είμαι υπόχρεος ( από ότι βλέπω είναι η ίδια πλακέτα με τον STEALTH 22 )


    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Νικο. Καταρχας πριν βαλεις την πλακετα επανω σιγουρεψε οτι δεν εχεις προβλημα στον μοτερ γιατι αυτα ειχαν βγει με ευαισθητο μοτερ....σιγουρα θα θες και ταπητα για το συγκεκριμενο μοντελο. τωρα οσο αφορα την συνδεσμολογια φωτο δεν εχω να σε καλυψω γιατι δεν εχω το μηχανημα μπορω να σου πω που πανε τα καλωδια παντος. ανεβασε φωτο την πλακετα σκετη.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Δεσκάτη Γρεβενών
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    DSC03256.jpg
    Γιώργο καλησπέρα. Έχω βρει μια άκρη και αυτό χάρη στον φίλο μας στο φόρουμ fotis 65 πού μου έστειλε μερικές φωτογραφίες. Θα χρειαστώ όμως και την δική σου βοήθεια γιατί δεν είμαι σίγουρος σε δύο καλώδια…AC N και AC L νομίζω πώς είναι αντίστροφα ( ίσως δεν παίζει ρόλο !!! ) έχω συνδέσει τα τρία καλώδιο που φεύγουν από το κάθετο μοτέρ UP , DOWN ,€“ COM με την σειρά όπως τα βλέπεις. Μετά μένει το άλλο μοτέρ με το Κόκκινο στο + και το μαύρο στο - .
    Εδώ να πω ότι το κόκκινο στο AC L το παίρνω από την μια έξοδο του EMI FILTER ενώ το μαύρο AC N το παίρνω από έναν μετασχηματιστή που είναι δίπλα του PFC AD3004-8
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deskatiotis : 02-04-16 στις 17:09

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον deskatiotis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    fotis 65 (03-04-16)

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ωραια οπως και να βαλεις τα καλωδια πανω στο ΑC δεν εχεις θεμα. κατα τα αλλα εισαι μια χαρα το + με το κοκκινο του μοτερ και το - με το μαυρο αν τα βαλεις αναποδα απλα θα λειτουργει το μοτερ αναποδα :P και υπολοιπα με τα φισακια και εισαι οκ. τωρα καλο ειναι να συνδεσεις ενα αμπερομετρακι σε σειρα με τον + του μοτερ για να δεις την καταναλωσει του μοτερ αν ειναι πανω απο 6 αμπερ εισαι για ταπητα για να μην εχεις θεμα με μοτερ στο μελλον.

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Δεσκάτη Γρεβενών
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ...θα τα βάλω σε λειτουργία και θα σου πω ...να είσαι καλά

  7. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Δεσκάτη Γρεβενών
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Γιώργο καλημέρα...το μοτέρ έχει πρόβλημα!!! μετά την σύνδεση της πλακέτας, ανοίγω τον διάδρομο στην αρχή ολα εντάξει..δεν μου έβγαλε το error στην οθόνη. Μόλις ενεργοποίησα το μοτέρ πέσαν οι ασφάλειες!!! το μοτέρ μύρισε καμένο και φυσικά το mosfet στην πλακέτα ξανακάηκε....το μοτέρ το έδωσα για περιέλιξη και μου είπε ότι θα κοστίσει 130-140 ευρό !!!μπορώ να βρω καινούργιο??? και πόσο κοστίζει??? ( δυστυχώς δεν σε άκουσα να ελέγξω πρώτα το μοτέρ!!! αλά πώς μπορούσα να το κάνω αυτό ??? )

  8. #7
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deskatiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ( δυστυχώς δεν σε άκουσα να ελέγξω πρώτα το μοτέρ!!! αλά πώς μπορούσα να το κάνω αυτό ??? )
    Με μια λάμπα και μια γέφυρα ανόρθωσης...

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Δεσκάτη Γρεβενών
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Φίλιππε καλησπέρα...καλά τα λες αλά πώς θα τα συνδέσω !!! κάνε μου κανένα σχεδιάκι !!! σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια ...

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Καλημερα Νικο. Ασχημα τα νεα !!! οποτε περα απο μοτερ (η τιμη ειναι σωστη που σου εδωσε σε ποιον το πας ? καινουργιο δεν εχω και δεν ξερω αν μπορεις να βρεις ) πλακετα ξανα τα ιδια τα ξερεις, και σιγουρα εισαι και για ταπητα....αρκετα τα λεφτα δεν ξερω αν σε συμφερει να ανεβεις τοσο σε κοστος....

  11. #10
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deskatiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε καλησπέρα...καλά τα λες αλά πώς θα τα συνδέσω !!! κάνε μου κανένα σχεδιάκι !!! σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια ...
    Δεν χρειάζεται σχεδιάκι, σε σειρά με την παροχή των 230V συνδέεις μια λάμπα πυρακτώσεως 230V, και μέσω αυτής τροφοδοτείς τα ~ της γέφυρας. Στα + - της γέφυρας συνδέεις το μοτέρ. Προσοχή στις τάσεις και τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ ''STEALTH - 22''
    από fotis 65 στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 20:34
  2. Προβλημα με πλακετα ηλεκτρικου διαδρομου Αχ-axxon
    από barbanik στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 12:14
  3. ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ
    από sotiris71 στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-13, 23:08
  4. τροφοδοτικο διαδρομου
    από wolfgr στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-12, 15:52
  5. Διαδρομος Επισκευη
    από pit21 στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 21:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας