Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Μαγνητικες επαφες συμαγερμου

    Καλησπερα παιδια θελω να φτιαξω εναν μινι συναγερμο γι μια.αποθηκη που εχω αλλα το σημα να ειναι οχι με καποιο διακοπτη αλλα με.μαγνητικες επαφες, το.προβλημα.μου ειναι το.εξης, εχω παρει.μια σειρηνα 12βολτ και ενα τροφοδοτικο τα συνδεω χτυπαει μια χαρα βαζω την επαφη με τα καλωδια αναμεσα στη συνδεση δεν χτυπαει μολις.πλησιαζω το.μαγνητη χτυπαει κανονικα, ενω εγω θελω να συμβαινει το.αντιθςτο. Εψαξα λιγο στο ιντερνετ και.διαβασα για τηνε.επαφες τυπου nc kai nο αρα υπεθεσα.πως εχω τον αντιθετο τυπο πηγα σε μαγιαζια διαφορα.και.μου δωσαν τον σωστο το nc που δινουν σε ολους τους συναγερμους οπως μου ειπαν αλλα.τιποτα παλι το.ιδιο με.οσες και να.δοκιμασα, βαζω και.το.ωμομετρο οταν ειναι χωρις το μαγνητη ειναι αποιρη και οταν ειναι με την.μαγνητη 0 αρα βραχυκυκλωμα ενω εγω θελω να.λειτουργει αντιθετα. Ελπιζω να ειμαι κατανοητος περιμενω απαντησεις σας

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και μαγνητικές που έχουν και NC και NO επαφή. Θα πρέπει να βρεις επαφές με επαφή NO (Normally Open).
    Εναλλακτικά, αν δε βρεις NO επαφή θα πρέπει να παρεμβάλεις ένα ρελέ με επαφή NC για να ενεργοποιείς τη σειρήνα ενώ με το υπάρχον κύκλωμα απλά θα ενεργοποιείς το τύλιγμα του ρελέ.
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Το avatar του χρήστη vpapa
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    πολύ απλα ζητησε μια επαφη κανονικα ανοικτη (normally open) .θα τη συνδεσεις εν σειρα με την τροφοδοσια της σειρήνας σου π.χ. στη θετικη γραμμη (τα +12V). να εχεις κατά νου ότι το ρευμα της σειρήνας μπορει να ξεπερνα κατά πολύ την αντοχή ρεύματος της επαφης. Αυτές συνηθως προδιαγράφονται για 500mA/30V αλλα αν διακοπτουνε τετοιο ρευμα πολύ συντομα θα καταστραφουν. Αν η σειρηνα σου είναι πανω από π.χ. 200mA τοτε σου προτείνω να οδηγήσεις με την επαφη (ακομα και η normally closed που εχεις κανει) το πηνιο ενός ρελε 12V και από στις επαφες του συνδεσε ότι θες.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

Παρόμοια Θέματα

  1. συναγερμος αυτοκινητου elser Ε-688
    από spyros 1977 στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 11:45
  2. συναγερμος μοτοσυκλετας Clifford
    από alexandrosh στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-15, 02:05
  3. [Άλλη Συσκευή] ΤΗΛΕΧΕΙΡΗΣΤΗΡΙΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
    από johnkou στο forum Επισκευές Λοιπών Συσκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-10, 13:56
  4. Κωδικος συναγερμου
    από socrates82 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-09, 01:06
  5. συναγερμος μοτοσυκλετας sos
    από sakk στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-08, 14:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας