Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Denon D-M39 CD Player Ticking Mechanical noise

    Καλησπέρα στην παρέα !
    Παρατήρησα ένα εκνευριστικό θόρυβο στο Cd player ! Το ακόλουθο βίντεο είναι από το δικό μου πρόβλημα το οποίο λύνεται με τον τρόπο που βλέπεται στο βίντεο


    Χωρίς κάποιο ανταλλακτικό θα μπορέσω άραγε να το φτιάξω ? Είναι ένας ιμάντας , μια καλωδιοταινία κάτι που θα κάνω πέρα και θα φτιάξει ή να το πάω στην αντιπροσωπεία ?

    Έχετε γνώμη-άποψη για το τι μπορεί να φταίει ????

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Όπως το ακούω, καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν πάει ακριβώς στην θέση του ο μηχανισμός της κεφαλής (καθώς σηκώνεται για να μαγκώσει το δίσκο) και κάπου <<βρίσκει>> το δισκάκι καθώς περιστρέφεται.
    Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις αρχικά, είναι το εξής :
    Αν ολοκληρώνεται σωστά - πλήρης όλη η κίνηση του μηχανισμού, όταν πατάς το close και κλείνει το συρτάρι.
    Θα πρέπει δηλαδή όταν κλείσει το συρτάρι (πλήρως), να σηκωθεί ο μηχανισμός (η τραβέρσα) της κεφαλής ,ώστε να <<μαγκώσει>> το δισκάκι και να αρχίσει να περιστρέφεται (για να γίνει η ανάγνωση - παίξιμο του δίσκου).
    Αν δεν σηκώνεται πλήρως, βοήθησε λίγο με το χέρι τον μηχανισμό ώστε να ολοκληρωθεί όλη η κίνηση και να επαληθεύσεις ότι όντως αυτό είναι το πρόβλημα (αν τώρα ολοκληρώνεται κανονικά η κίνηση του μηχανισμού, αλλά το δισκάκι συνεχίζει κάπου να <<βρίσκει>> και ακούγεται ο ίδιος θόρυβος,υπάρχει και η πιθανότητα να έχει πετσικάρει κάποιο τμήμα του μηχανισμού και να χρειάζεται επισκευή ή αντικατάσταση ).
    Οι πιθανές αιτίες που δημιουργούν το συγκεκριμένο πρόβλημα ( την μη ολοκλήρωση της κίνησης του μηχανισμού),μπορεί να είναι :
    α) χαλαρός ιμάντας
    β) φθαρμένα - πετσικαρισμένα εξαρτήματα του μηχανισμού
    γ) βρωμιά ή κακή λίπανση του μηχανισμού
    δ) συνδυασμός των παραπάνω
    Η επισκευή τώρα στις παραπάνω περιπτώσεις γίνεται, καθαρίζοντας και λιπαίνοντας (όπου πρέπει) τον μηχανισμό, αλλάζοντας ιμάντα (και τα τυχών φθαρμένα μηχανικά μέρη-εξαρτήματα) .
    Εκτός αυτού να σημειωθεί ότι αν αποσυναρμολογηθεί ο μηχανισμός, μετά (κατά την συναρμολόγηση) θα πρέπει να προσεχθεί ο χρονισμός των διαφόρων μηχανικών τμημάτων - εξαρτημάτων μεταξύ τους, ώστε να λειτουργήσει σωστά. Αν δεν χρονιστούν σωστά, δεν θα λειτουργήσει και υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί περαιτέρω ζημιά σε μηχανικά μέρη.

    Εννοείτε βέβαια ότι για να μπορέσει κάποιος να κάνει την επισκευή, θα πρέπει να έχει κάποιες έστω βασικές, σχετικές γνώσεις και εμπειρίες.
    Να σημειωθεί επίσης ότι χρειάζεται προσοχή, καθώς σε κάποια σημεία στο εσωτερικό της συσκευής, υπάρχει η (επικίνδυνη) τάση δικτύου (230V).

    Αν δεν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ασχοληθείς ,απευθύνσου σε κάποιο σχετικό τεχνικό.
    Φιλικά.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα !
    Πρώτον ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απάντησή σου !
    Δεύτερον ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ που άργησα να απαντήσω εγώ !
    Λοιπόν , στο θέμα μας ! Το μηχάνημα όλο το καλοκαίρι δεν έκανε κιχ ! Έφτιαξε από μόνο του ! Τώρα όμως που η μέση θερμοκρασία έχει πέσει επανεμφανίστηκε το πρόβλημα.
    Επικοινώνησα με τον πωλητή ( μεγάλο ιντερνετομαγαζο στην Γερμανία) και μου είπε με δικά του μεταφορικά να το στείλω πάνω να το επισκευάσει και να μου το στείλει , πάλι με δικά του έξοδα.
    Του είπα όμως ότι τώρα το καλοκαίρι σταμάτησε να το κάνει και μου είπε , προς τιμή του , ότι είναι πάντα εκεί αν το ξανακάνει να με καλύψει...
    Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τα ΕΛΤΑ. Καλύτερα αν είναι κάτι απλό να το κάνω μόνος μου από το να πάρω το ρίσκο να το στείλω με τα ΕΛΤΑ Γερμανία.
    Τώρα ψάχνω ένα δισκάκι μικρό , όχι τα κανονικά ένα μίνι να δοκιμάσω να δω αν ακούγεται και με αυτό.
    Αν όχι τότε ο δίσκος κάπου ακουμπάει στην περιφέρειά του , αν ναι τότε το πρόβλημα είναι αλλού και έχουμε αποκλείσει κάτι .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Για πιο λόγο να στείλεις το μηχάνημα στην Γερμανία;
    Δεν νομίζω ότι η επισκευή της βλάβης (όπως τουλάχιστον καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου) είναι τόσο πολύπλοκη, (ή έστω θα χρειαστούν κάποια ειδικά εργαλεία-εξοπλισμός-όργανα) ώστε να χρειάζεται απαραίτητα να το στείλεις στην Γερμανία για να επισκευασθεί.
    Ακόμα και ένας έμπειρος τεχνικός στην Ελλάδα, δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτεί να το επισκευάσει.

    Εκτός αν το μηχάνημα είναι ακόμα στην εγγύηση (και βάσει των όρων της εγγύησης, πρέπει να το στείλεις σε αυτόν αποκλειστικά) και σε καλύπτει πλήρως ( για τα μεταφορικά-ανταλλακτικά-εργασία) ο Γερμανός πωλητής .

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ακριβώς φίλε μου , είναι στην Εγγύηση! Το αγόρασα τον Μάιο. Έχω επικοινωνία με τον πωλητή και αν και προσφέρθηκα να το πάω στην εδώ αντιπροσωπεία να το φτιάξει και να του στείλω τον λογαριασμό, αυτός προτιμά να πληρώσει μεταφορικά και την επισκευή στην Γερμανία !

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Πραγματικά για να γράφω εδώ μέσα έχω και εγώ όπως και εσείς μια δόση ... μαστορέματος !
    Και για αυτό μετά από μεγάλη συζήτηση "με τον εαυτό μου και όχι μόνο " αποφάσισα να το .. ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑΣΩ !
    Του έβγαλα λοιπόν τις βιδούλες όμορφα και απαλά !
    Βγήκε και το καπάκι , εβαλα δισκάκι να παίξει και έκανα τα πειράματά μου !
    Το καλό είναι ότι και δεν έπαθα ηλεκτροπληξία, και βρήκα τι φταίει , και το "γιάτρεψα προσωρινά"
    Πολλοί θα πούνε ότι δεν είναι σωστό , αλλά τώρα ΔΕΝ το κάνει και για να ήμουν σωστός έπρεπε να βγάλω την πάνω πλακέτα, να ισιώσω το πάνω μέρος που πιάνει το δισκάκι μιας και αυτό έκανε τον θόρυβο αφού ακουμπούσε στο μαυρο πλαστικό !
    Σας δίνω και το βίντεο για το πώς το "έφτιαξα"


Παρόμοια Θέματα

  1. [Ραδιόφωνο] Service Denon TU 660
    από east electronics στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-14, 21:57
  2. [Τελικός Ενισχυτής] denon pma-880r
    από stelios_a στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-14, 00:37
  3. [HiFi] service DENON PMA 320
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-13, 12:35
  4. DENON PMA 320 ( SERVICE )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 16:57
  5. SERVICE DENON PMA 520
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-11, 19:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας